Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Anglia: Co 3. dom niedostosowany do wzrostu temperatur w kraju

Anglia: Co 3. dom niedostosowany do wzrostu temperatur w kraju
Systemy inteligentnego chłodzenia domu posiadają jedynie bardziej majętne rodziny. (Fot. Getty Images)
Nowe badanie organizacji The Resolution Foundation sugeruje, że ponad jedna trzecia domów w Anglii będzie podatna na 'wysokie ryzyko przegrzania' z powodu niedostosowania do zmian klimatycznych. Zdaniem ekspertów, nowe 'pogodowe ekstrema' uderzą zwłaszcza w osoby mniej majętne i z niższych warstw społecznych.
Reklama
Reklama

Swoimi obserwacjami organizacja The Resolution Foundation podzieliła się w raporcie pod tytułem "It's getting hot in here". Podkreślono w nim, jak niebezpieczny wpływ na gospodarstwa domowe będą mieć rosnące temperatury w kraju.

"Przy obecnych temperaturach latem regularnie przegrzewa się co piąty dom. Sposób budowania nieruchomości powoduje jednak, że na to ryzyko podatna będzie wkrótce już co 3. nieruchomość" - ostrzegają autorzy raportu.

Problem nie jest rozłożony w społeczeństwie równomiernie. Specjaliści zwracają uwagę, że w domach bardziej podatnych na przegrzanie żyje na co dzień ponad połowa (54 proc.) najbiedniejszych rodzin. Statystycznie więc problem dotknie osoby ubogie trzy razy częściej niż rodziny lepiej usytuowane finansowo.

Inne grupy ryzyka, które wymieniają autorzy raportu, to osoby z małymi dziećmi oraz rodziny pochodzące z mniejszości etnicznych.

W raporcie wskazano także na inne ryzyko zmian klimatycznych w Wielkiej Brytanii. Zwrócono uwagę, że pracownicy starsi wiekiem mogą być obarczeni "wyższym ryzykiem doświadczenia stresu cieplnego". Problem szczególnie ma dotyczyć osób po 50. roku życia i pracowników biurowych z uboższych dzielnic.  

Raport opublikowano chwilę po tym, gdy ONZ ostrzegło, iż na świecie zakończyła się era globalnego ocieplenia, a zaczęła "era globalnego wrzenia".

Lipiec był najgorętszym miesiącem w historii świata. W USA czy Chinach temperatury przekroczyły 50 st. C, a kraje śródziemnomorskie walczyły z rekordowymi i trudnymi do opanowania pożarami. W wielu regionach wciąż obowiązuje stan suszy.

Czytaj więcej:

Naukowiec NASA: "Za waszego życia nie będzie już tak chłodnego lata jak obecne"

UK na liście krajów, które globalne ocieplenie dotknie najbardziej

Hiszpania: Ekstremalne upały wpływają na turystykę w Europie

Włochy: Średnio 32 ekstremalne zjawiska pogodowe dziennie tego lata

    Komentarze
    • Gienek
      15 sierpnia 2023, 17:56

      Co to za pseudodziennikarski paszkwil? Powielanie odgórnie narzuconego kłamstwa na temat globalnego ocieplenia przybiera juz komiczne formy.

    • Kaja
      15 sierpnia 2023, 20:05

      Co za zaskakujące stwierdzenie , że najbiedniejsi dostaną po tyłku . No nigdy wcześniej się tak nie wydarzyło .

    • Schabowy
      15 sierpnia 2023, 23:32

      Tak, bardzo przegrzewaj sie domy zwlaszcza tego lata przy tak wysokich opadach deszczu. Kolejna sciema klimatyczna dla zwyklych zjadaczy chleba.
      Najbardziej to chyba premier wplywa na klimat latajac prywatnym odrzutowcem 3x dziennie.

    • Celestyn76
      16 sierpnia 2023, 00:21

      Kolejna ekosciema ekoterrorystow

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama