Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Anglia: Bezpłatne 15 godzin opieki nad dziećmi także dla dwulatków

Anglia: Bezpłatne 15 godzin opieki nad dziećmi także dla dwulatków
Czy 15 godzin tygodniowo bezpłatnej opieki nad dziećmi odciąży budżet pracujących rodziców? (Fot. Getty Images)
Rodzice w Anglii od 1 kwietnia br. mogą korzystać z 15 godzin bezpłatnej opieki tygodniowo dla swoich dwulatków. Rząd ma nadzieję, że pomoże to rodzicom w powrocie do pracy - informuje portal BBC. Termin składania wniosków upłynął 31 marca, a ci, którzy go przegapili, będą musieli poczekać do września. 
Reklama
Reklama

Od końca 2025 r. program obejmie wszystkie dzieci poniżej 5. roku życia, jednak krytycy tego programu twierdzą, że nie ma wystarczającej liczby miejsc w przedszkolach, aby zaspokoić popyt.

Pomoc rządowa zależy od wieku dziecka oraz tego, czy rodzic pracuje i czy otrzymuje określone świadczenia.

Pracujący rodzice mogą otrzymać:

 • 15 godzin bezpłatnej opieki nad dziećmi w tygodniu dla dwulatków (już dostępne)
 • od września 2024 r. 15 godzin bezpłatnej opieki nad dziewięciomiesięcznymi dziećmi
 • 30 godzin bezpłatnej opieki nad dziećmi w wieku trzech i czterech lat (już dostępne)
 • 30 godzin bezpłatnej opieki nad dziećmi do lat 5 od września 2025 r.

Aby zakwalifikować się do tego programu, większość rodziców musi zarabiać więcej niż 8 670 funtów, ale mniej niż 100 000 funtów rocznie.

Rodzice korzystający z określonych świadczeń mogą uzyskać:

 • 15 godzin bezpłatnej opieki tygodniowo nad dwulatkami
 • 15 godzin bezpłatnej opieki nad dziećmi w wieku trzech i czterech lat

Jeśli rodzic nie pracuje, może nadal być uprawniony do 30 godzin bezpłatnej opieki nad dzieckiem, jeśli jego partner pracuje lub otrzymuje określone świadczenia.

Rodzice powinni złożyć wniosek przed rozpoczęciem semestru, w którym ich dziecko będzie się kwalifikować – tj. przed kwietniem, wrześniem lub styczniem.

Obecnie minął termin godzin bezpłatnych dla dwulatków w semestrze wiosennym. 12 maja można składać wnioski dla rodziców dziewięciomiesięcznych dzieci na semestr wrześniowy. Rodzicom zaleca się jak najszybsze złożenie wniosku.

Po zatwierdzeniu do programu rodzic otrzymuje kod, który przekazuje oficjalnie zarejestrowanej placówce opieki nad dziećmi.

Bezpłatne godziny opieki nad dziećmi są do wykorzystania przez 38 tygodni w roku – w czasie roku szkolnego. Jednak niektórzy rozciągają je na 52 tygodnie, jeśli wykorzystywane jest mniej godzin tygodniowo.

Na rządowej stronie internetowej znajdują się szczegółowe informacje na temat terminów składania wniosków dla każdej grupy wiekowej.

Żłobki w Wielkiej Brytanii są coraz droższe... (Fot. Getty Images)

Warto pamiętać, że niektóre placówki opieki mogą pobierać od rodziców opłaty za takie dodatki, takie jak posiłki, pieluszki, krem ​​przeciwsłoneczny lub wycieczki. Wszelkie dodatkowe koszty są dobrowolne, a rodzice mogą zapewnić we własnym zakresie żywność i inne przybory, dzięki czemu opieka nad dziećmi będzie całkowicie bezpłatna.

Według organizacji charytatywnej działającej na rzecz dzieci Coram,  średni koszt żłobka w pełnym wymiarze godzin (50 godzin tygodniowo) dla dziecka poniżej drugiego roku życia w Wielkiej Brytanii wyniesie 15 709 funtów w 2024 r., w porównaniu z nieco poniżej 15 000 funtów w 2023 r.

Rzeczywiste koszty mogą się znacznie różnić w zależności od miejsca zamieszkania.

Według Coram, dostępność żłobków i miejsc opieki dla dzieci w wieku przedszkolnym w każdym wieku w Anglii, Szkocji i Walii jest coraz słabsza, chociaż najnowsze dane ONS pokazują, że całkowita populacja dzieci w wieku 0–5 lat spadała o 1% rocznie w latach 2018–2022.

Czytaj więcej:

Co czwarty rodzic w UK zmuszony do rezygnacji z pracy, aby zajmować się dzieckiem

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   2 kwietnia, 11:52

   Aktywizacja zawodowa sieć żłobków, przedszkoli, szkół itp. Premiowanie pracy a mie oszustów, poprawa kodeksu pracy,normalny sick pay, darmowe szkoły zawodowe dla dorosłych, ułatwienie otrzymania obywatelstwa dla ludzi pracujących. Zresztą co tu pisać kraj pleśni i gówna. Nic dla ludzi ambitnych tylko kłody pod nogi i głupie wymysły nie daj boże złamiesz sobię nogę. Nie warto podnosić ryzyka w tym gównie. Skręcona kostka, wybity palec oznacza często śmierć ekonomiczną.

  • Do cxyteomnik anonimowy
   2 kwietnia, 16:34

   Napisz co ty zazywasz? Obstawiam fentanol czy inne opiaty. Nikt przy zdrowym rozumie, nie napisze tak o Angli, albo poprostu nie możesz wyrwać się z materaca, sorry chłopie czy tam nie chłopie, ale to nie jest miejsce na terapię uzależnień. W Polsce dostaniesz lepsze życie, jedz już dzisiaj, jak nie masz na samolot, to na stopa idź.. Polska czeka na ciebie, żeby ci rozwój dać, dawno się tak nie uśmiałam.

  • J23
   2 kwietnia, 23:13

   Tubylcy nie lubia krytyki i bronia sie zaciekle, najwazniejszy argument to wyp... skad przyjechales jak sie nie podoba etc. Hipokryzja byla jest i bedzie tutaj na piedestale bo to najlepszy sposob na kontakty z reszta swiata i juz niewazne czy wzbudza respekt czy wybuch smiechu...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.04.2024
  GBP 5.0192 złEUR 4.2851 złUSD 4.0209 złCHF 4.4047 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama