Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Akcja "Niepodległa do hymnu!"

Akcja "Niepodległa do hymnu!"
11 listopada Polacy na całym świecie będą śpiewać hymn Polski! (Fot. You Tube/Niepodległa do hymnu)
Na portalu społecznościowym i YouTube dostępny jest od wtorku spot filmowy zachęcający do wspólnego zaśpiewania w południe 11 listopada hymnu narodowego - by uczcić przypadającą w tym roku setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Reklama
Reklama

11 listopada o godz. 12:00, podczas oficjalnych obchodów na Pl. J. Piłsudskiego w Warszawie, do hymnu staną przedstawiciele Państwa. O tej samej godzinie stacje radiowe w całej Polsce wyemitują hymn naszego Państwa, tak by każdy Polak mógł się dołączyć do wspólnego śpiewania.

"Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy. Kimkolwiek jesteśmy. Gdziekolwiek będziemy. Tym z Państwa, którzy zastanawiają się jeszcze, jak świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości przypominam, że 11 listopada w samo południe, od morza do Tatr, będziemy śpiewać polski hymn. 11 listopada o 12:00 zaśpiewajmy hymn. Razem. Bo niepodległa jest dla wszystkich" - głosi spot udostępniony na Facebooku, a w krótszej wersji na YouTube.

Wspólne śpiewanie hymnu narodowego będzie jedną z wielu inicjatyw przygotowanych dla uczczenia przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. W ramach Rządowego Programu Wieloletniego "Niepodległa" odbywają się m.in. koncerty, wystawy, warsztaty, wykłady, lekcje historii i widowiska.

Pierwsze obchody Święta Niepodległości odbyły się 11 listopada 1919 roku. W 1937 roku Sejm RP ustanowił państwowe obchody Święta Niepodległości. Ustawa z 23 kwietnia tego roku głosiła, że "Dzień 11 listopada, jako rocznica odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem Józefa Piłsudskiego, zwycięskiego Wodza Narodu w walkach o wolność Ojczyzny - jest uroczystym Świętem Niepodległości".

W latach 1939-44 oficjalne lub jawne obchodzenie Święta Niepodległości było niemożliwe. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca, rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN.

W okresie PRL Święto Niepodległości zostało zakazane. Jakiekolwiek próby kultywowania obchodów dnia 11 listopada groziły surowymi represjami ze strony władz. Mimo to, w latach 70. przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywały się patriotyczne manifestacje, które władze uznawały za nielegalne zgromadzenia. Po raz ostatni zostały one rozpędzone przez milicję w 1988 roku, w 70. rocznicę odzyskania niepodległości.

Święto Niepodległości 11 listopada przywrócono ustawą sejmową w 1989 roku. Obecnie jest dniem wolnym od pracy, uroczyście świętowanym w całym kraju. Centralne obchody, w których uczestniczą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, są organizowane przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

Do akcji można dołączyć wypełniając formularz na stronie https://niepodlegla.gov.pl/dodaj-wydarzenie/ i wśród rodzajów wydarzenia wybierając akcję „Niepodległa do hymnu”. Ważne jest podanie dokładnej lokalizacji, by wiadomo było, gdzie można się spotkać (np. plac przed wejściem do muzeum, rynek miejski, itp.). 


 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama