Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Afera szpiegowska w Norwegii. Premier wzywa ambasadora USA

Afera szpiegowska w Norwegii. Premier wzywa ambasadora USA
Erna Solberg: "Szpiegowanie sojuszników i przyjaciół jest niedopuszczalne i nieuzasadnione". (Fot. Getty Images)
Premier Norwegii Erna Solberg wezwała wczoraj ambasadora USA w Oslo do złożenia wyjaśnień w związku z aferą szpiegowską. Media ujawniły niedawno, że duński wywiad wojskowy umożliwił Amerykanom podsłuchiwanie czołowych polityków europejskich, w tym norweskich.
Reklama
Reklama

"Cieszę się, że Amerykanie zapewniają, że od 2014 roku zmienili swoją praktykę, jeśli chodzi o monitorowanie swoich sojuszników, i że będą współpracować z nami i innymi, aby wyjaśnić, co się wydarzyło" - przekazała norweskiej agencji NTB premier Solberg.

Wczoraj szefowa rządu Norwegii odbyła rozmowę z premier Danii Mette Frederiksen. "Powtórzyłam, że uważam, że szpiegowanie sojuszników i przyjaciół jest niedopuszczalne i nieuzasadnione" - podkreśliła Solberg.

Do sprawy odniósł się również sekretarz generalny NATO i były premier Norwegii Jens Stoltenberg. "Państwa zaangażowane w tę sprawę są sojusznikami NATO, dlatego musimy wyłożyć wszystkie karty na stół, aby dowiedzieć się, co się stało" - zaznaczył. Jak dodał, "Dania jest cenionym sojusznikiem i wnosi cenny wkład we współpracę NATO, dlatego jestem przekonany, że tak pozostanie".

W niedzielę duński nadawca radiowo-telewizyjny DR podał, że amerykański wywiad elektroniczny NSA w ramach współpracy ze służbami specjalnymi Danii otrzymał dostęp do duńskich połączeń internetowych. Dzięki temu Amerykanie mogli szpiegować kanclerz Niemiec Angelę Merkel, ówczesnego szefa niemieckiego MSZ, a obecnie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, a także ówczesnego lidera niemieckiej opozycji Peera Steinbruecka.

Podsłuchiwano także polityków szwedzkich oraz norweskich. Otrzymano dostęp do ich rozmów telefonicznych oraz wiadomości tekstowych. Według mediów, informacje o podsłuchach pojawiły się w tajnym wewnętrznym śledztwie duńskich służb pod kryptonimem "Operacja Dunhammer", obejmującym kontrolę danych przekazywanych amerykańskim służbom w 2012 i 2014 roku. 

Czytaj więcej:

Afera szpiegowska w Szwecji. Wydalony rosyjski dyplomata był agentem wywiadu

Niemcy: Szpieg pracował w biurze prasowym. Donosił egipskim służbom

"The Guardian": Władze mogą zmusić Facebooka do udostępniania wiadomości służbom

Huawei "podsłuchiwał Holendrów, w tym premiera"

Wiktor Suworow: Niemal połowa personelu rosyjskich placówek to szpiedzy

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 08.05.2024
    GBP 5.0157 złEUR 4.3195 złUSD 4.0202 złCHF 4.4253 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama