Adwokaci sądowi w Anglii i Walii zagłosowali za podjęciem strajku generalnego
Strajk członków stowarzyszenia Criminal Bar Association (CBA) rozpocznie się 5 września. Do tej pory członkowie CBA strajkowali przez kolejne tygodnie na zmianę, prowadząc spór z rządem o wysokość wynagrodzeń, warunki pracy i sposób finansowania pomocy prawnej.
Przewiduje się, że strajki opóźnią tysiące spraw, przez co ofiary i oskarżeni będą dłużej czekać na wymierzenie sprawiedliwości.
Członkowie CBA domagają się podwyżki płac o 25% za pracę w obszarze wsparcia prawnego, polegającego na reprezentowaniu oskarżonych, których inaczej nie byłoby stać na wynajęcie prawnika. Odrzucili oni propozycję rządu zakładającą 15-proc. podwyżkę, która nie weszłaby w życie natychmiast, ani nie miałaby zastosowania do toczących się już spraw.
Absolutely right that this is the top story on BBC today.
— Joel Semakula (@JKSemakula) August 22, 2022
These guys are striking for the system as a whole and deserve our wholehearted support.
They (esp. at the junior end) deserve to be remunerated properly for the important work they do. https://t.co/ycZ3voI6ND
Bieżąca akcja strajkowa zakłada, że niektórzy adwokaci będą strajkować już 30 sierpnia, co oznacza, że ostatnim dniem ich pracy będzie najbliższy piątek.
Głosowanie za przeprowadzeniem strajku będzie miało wpływ nie tylko na działanie ponad 70 sądów koronnych w Anglii i Walii - jego skutkiem będzie wydłużenie terminów rozpatrywania spraw przez wymiar sprawiedliwości.
Sądy w Anglii i Walii już teraz borykają się z dużą ilością zaległych spraw, co jeszcze bardziej pogorszyło się z powodu pandemii - dane z HM Courts and Tribunal Service na koniec kwietnia pokazują, że aż 58 271 spraw czekało na rozpatrzenie.
Według informacji podanych przez rząd, w ciągu pierwszych 19 dni trwania strajku od 27 czerwca do 5 sierpnia wstrzymano bieg około 6 235 postępowań sądowych, w tym 1 415 rozpraw.
Czytaj więcej:
Obecna inflacja w UK spowodowała najszybszy w historii spadek realnych płac