Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Aborcja Bez Granic: Znaczny wzrost liczby Polek szukających pomocy w przerwaniu ciąży

Aborcja Bez Granic: Znaczny wzrost liczby Polek szukających pomocy w przerwaniu ciąży
"Dopóki nie możemy liczyć na system, na to, że władza zauważy w końcu, że aborcja się dzieje, to musimy sobie pomagać i wykazywać się solidarnością aborcyjną". (Fot. Getty Images)
W trakcie pierwszego roku działalności Aborcja Bez Granic odebrała ponad 7 tys. połączeń od 5,2 tys. osób szukających informacji i wsparcia w przerwaniu ciąży - poinformowała Justyna Wydrzyńska z organizacji Kobiety w Sieci. Niemal połowa osób kontaktowała się po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej ws. aborcji.
Reklama
Reklama

Z danych Aborcji Bez Granic (ABG) wynika, że w pierwszym roku działalności na infolinii organizacji odebrano ponad 7 tys. połączeń od ponad 5,2 tys. osób, które szukały informacji i wsparcia w przerwaniu ciąży.

W tym czasie ABG pomogła niemal 2,2 tys. osobom w dostępie do tabletek aborcyjnych oraz wsparła finansowo 265 osób w drugim trymestrze ciąży w organizacji wyjazdu, pobytu i zabiegu w zagranicznej klinice, przeznaczając łącznie na ten cel prawie 330 tys. zł.

Justyna Wydrzyńska z organizacji Kobiety w Sieci przekazała, że wszystkie rozmowy trwały łącznie 400 godzin i były to w większości telefony od osób szukających dostępu do tabletek aborcyjnych.

Wydrzyńska zaznaczyła, że osoby dzwoniące na infolinię ABG szukały również wsparcia odnośnie przyjmowania tabletek oraz szukały opieki poaborcyjnej, a także ogólnych informacji o tym, jak wygląda aborcja za granicą i jakie są możliwości wykonania zabiegu w Polsce.

"Po ogłoszeniu wyroku TK nasz telefon w zasadzie się zagotował" - zaznaczyła Wydrzyńska. Jak przekazała Aborcja Bez Granic, w pierwszych miesiącach działalności - średnio co miesiąc - 250 osób kontaktowało się z ABG. "Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ograniczenia dostępu do aborcji z przyczyn embriopatologicznych liczba telefonów i zapytań wzrosła kilkunastokrotnie" - poinformowała ABG.

Aborcja Bez Granic (ABG) powstała 11 grudnia 2019, po to - jak wyjaśnia organizacja - aby pomagać osobom w niechcianej ciąży w Polsce lub poza jej granicami. W skład inicjatywy wchodzą takie organizacje jak: Kobiety w Sieci, Aborcyjny Dream Team, Women Help Women, Abortion Network Amsterdam, Ciocia Basia (Niemcy), czy Abortion Support Network (Anglia).

22 października Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją.

Czytaj więcej:

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. aborcji w Polsce

Członkinie Strajku Kobiet: Policja jest brutalna i łamie prawo

"Rzeczpospolita": TK Julii Przyłębskiej może złagodzić wyrok w sprawie aborcji

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama