Menu

7 na 10 Polaków: Działania rządu ws. pedofilii w Kościele są niewystarczające

7 na 10 Polaków: Działania rządu ws. pedofilii w Kościele są niewystarczające
W Polsce coraz głośniej mówi się o pedofilii w Kościele i bezkarności duchownych. (Fot. Getty Images)
71,4 proc. Polaków ocenia działania rządu ws. problemu pedofilii w Kościele Katolickim za niewystarczające; pozytywnie prace rządzących w tej dziedzinie oceniło ponad 11,1 proc. respondentów - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Onetu.
Reklama

Badanie przeprowadzono w związku z emisją kolejnego filmu dokumentalnego braci Sekielskich "Zabawa w chowanego", dotyczącego tematu pedofilii w Kościele Katolickim. Film miał premierę 16 maja na kanale YouTube.

Z sondażu wynika, że łącznie 71,4 proc. ankietowanych negatywnie ocenia działania podejmowane przez rząd ws. pedofilii w Kościele, z czego 47,2 proc. zaznaczyło, że reakcje rządu wobec problemu pedofilii są "zupełnie niewystarczające", a 24,2 proc. określiło je jako "niewystarczające". Pozytywnie prace rządzących w tej dziedzinie oceniło 11,1 proc. respondentów, z których zdecydowanie pozytywne zdanie miało zaledwie 1,7 proc. badanych, a 9,4 proc. udzieliło odpowiedzi, że reakcje rządu są "wystarczające". 17,5 proc. badanych odpowiedziało, że nie ma na ten temat zdania.

IBRiS zbadał także podejście do tematu w ramach elektoratów partyjnych.

Według badania, ponad 90 proc. respondentów, popierających partie opozycyjne, uważa, że walka z pedofilią jest prowadzona w sposób niewystarczający. Dane te dotyczą Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, PSL i Konfederacji. Bardziej zróżnicowaną opinię na temat działań rządu mają wyborcy Prawa i Sprawiedliwości. 40 proc. z nich zaznacza, że rząd działa w sposób niewystarczający, 24 proc. reakcje rządu ws. walki z pedofilią w Kościele ocenia pozytywnie, a 36 proc. nie chce wypowiadać się na ten temat.

Badanie zostało zrealizowane 16 maja 2020 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na ogólnopolskiej próbie 1 100 osób. Błąd oszacowania wynosi 3 proc. 

Czytaj więcej:

8 na 10 Polaków chce niezależnej komisji dla księży

Watykan: Powstanie system zgłaszania pedofilii i zaniedbań

Hiszpania: Wielka obława na pedofilów

Winny pedofilii były kardynał przekazywał pieniądze duchownym w Watykanie

  Komentarze
  • Tantric
   19 maja, 06:44

   Pedofilia to take jeden ze skladnikw procedetlru rzekomych adopcji Polskich dzieci. Notabene ten procedet jest na calym swiecie. Dzieci sa sprzedawane z domow dziecka I slad o nich ginie. W Polsce interweniuje od kilku lat w tej sprawie Pawel Bednarz. Puka do wszystich drzwi: rzadu, kleru, personal ie do wszystich poslow. Wszyscy nabrali wody w usta. Zobaczcie na you tube serie "Upadek kabaly", Co niektorym otworza sie oczy.

  • Ola
   19 maja, 08:20

   A co z pedofilia w swiecie swieckim? Rzad , artysci?co tak ucichlo o panu Sadowskim?

  • Mafia rządowa
   19 maja, 11:17

   W uk jeden telefon pielęgniarki w sprawie dziecka i przyjeżdża agencja adopcyjna w 15minut i zabierają dziecko. Taki biznes tu mają, dzieci to dobra kasa, i nie ma tak że nielegalnie, każdy podpis można kupić nawet dyrektora szpitala, jak nie za pieniądze to szantażem

  • Norbert nowak
   23 maja, 11:16

   Nie prawda (sarkazm). PIS radzi sobie super z pedofilia. 2-3 lata temu powstal film o pedofilii i Duda obiecal ze powola specjalna komisje. Po roku Duda zainterweniowal bo powstal kolejny film i juz jest jedna osoba znaleziona. Za 10 lat bedzie pelny sklad komisji i bedzie mozna zaczac prace.
   Jak juz powiedzialem radza sobie idealnie

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 27.11.2020
  GBP 5.024 złEUR 4.484 złUSD 3.761 złCHF 4.148 zł

  Sport


  Sport

  Reklama