Menu

500 mld euro na ratowanie unijnej gospodarki

500 mld euro na ratowanie unijnej gospodarki
Macron i Merkel przed wideokonferencją rozmawiali dwie godziny o "wspólnych wyzwaniach stojących przed Europą". (Fot. Getty Images)
Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel ogłosili wczoraj na wspólnej wideokonferencji 'inicjatywę wsparcia dla Europy' w obliczu pandemii Covid-19. Wartości funduszu naprawczego przywódcy określili na 500 mld euro.
Reklama

Inicjatywa francusko-niemiecka została ogłoszona na kilka dni przed szczytem Unii Europejskiej dotyczącym planu wsparcia antykryzysowego dla Europy. Jej szczegóły nie są jeszcze znane, jednak będzie koncentrować się na zdrowiu, ożywieniu gospodarczym, transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz suwerenności przemysłowej Europy.

Jak poinformował Pałac Elizejski, Macron i Merkel przed konferencją rozmawiali dwie godziny o "wspólnych wyzwaniach stojących przed Europą". "Musimy podjąć kolosalny wysiłek, aby wyjść z kryzysu, a Francja i Niemcy są gotowe do podjęcia wspólnych działań" - zaznaczyła Merkel.

Oboje przywódcy podkreślali podczas konferencji, że wsparcie w wysokości 500 mld euro powinno zostać przeznaczone na wydatki budżetowe dla krajów najbardziej dotkniętych pandemią, która sparaliżowała działalność gospodarczą kontynentu.

"Unia Europejska pożyczy zatem tę kwotę na rynkach" - zapowiedział Macron. "Wszystkie kraje członkowskie spłacą te pożyczki, stosując zasadę solidarności" - dodał francuski prezydent.

Paryż i Berlin proponują, by fundusz naprawczy, będący obecnie przedmiotem dyskusji w Brukseli, "otrzymał 500 mld euro w wydatkach budżetowych UE dla najbardziej dotkniętych sektorów i regionów na podstawie programów budżetowych UE i szanując europejskie priorytety " - jak zapisano we wspólnej deklaracji opublikowanej po rozmowach obojga liderów.

"Plan wzmocni konwergencję i konkurencyjność gospodarek europejskich oraz zwiększy inwestycje, szczególnie transformację ekologiczną i cyfrową oraz w badania i innowacje" - dodano.

Macron nie ominął również tematu koordynacji polityki otwierania granic. "Niektóre kraje nie poinformowały o zamykaniu granic swoich europejskich partnerów" - przypomniał.

"Demokratyczna idea i europejski sen są filarami naszej tożsamości" - podkreślił Macron. "Musimy stawić czoło wielu kłamstwom i atakom, ale nie wolno nam rezygnować z naszych zasad. Musimy wspólnie podejmować więcej inicjatyw, aby posunąć Europę naprzód w obliczu kryzysu" - zapowiedział, ostrzegając przed grożącym Europie wzrostem napięć i skrajnych nastrojów społecznych.

Francusko-niemiecka inicjatywa wsparcia pokryzysowego nie została jeszcze zatwierdzona przez 27 krajów UE.

Czytaj więcej:

Bloomberg: Polska gospodarka najbardziej odporna na kryzys w UE

Pierwszy kraj w Europie ogłosił koniec epidemii

Koniec przymusowej kwarantanny dla Polaków pracujących w UE i UK

Włochy otwierają 3 czerwca granice z krajami UE i Wielką Brytanią

Koniec stanu wyjątkowego w Czechach

  Komentarze
  • Boryslaw Pupka
   19 maja, 11:51

   Od sorosa, amerykanskich bankow czy moze szkopow na wysoko oprocentowane kredyty(Grecja)?

  • Tomasz
   19 maja, 13:57

   Polacy beda splacac kredyty hiszpani, grecji, wloch. Do tego potrzeba im solidarnosci. W innych przypadkach Polska jest zla i trzeba ja karac i straszyc. To w duzej mierze zasluga PO i innych konfidentow i sprzedawczykow. Ktorzy zdradzaja wlasna ojczyzne dla dobra i interesów niemieckich i rosyjskich. Mam nadzieje ze wszystkie śmieci rozliczy historia i naród

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 22.05.2020
  GBP 5.054 złEUR 4.523 złUSD 4.150 złCHF 4.269 zł

  Sport


  Sport

  Reklama