Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

15 proc. polskich pracodawców planuje ograniczenia w dostępie do pracy zdalnej

15 proc. polskich pracodawców planuje ograniczenia w dostępie do pracy zdalnej
Blisko 3/4 dużych i średnich firm w Polsce wprowadziło możliwość wykonywania pracy zdalnej przez swoich pracowników. (Fot. Getty Images)
Blisko 3/4 dużych i średnich firm w Polsce wprowadziło możliwość wykonywania pracy zdalnej przez swoich pracowników – wynika z raportu firmy Grant Thornton. Jednak 15 proc. ankietowanych przedsiębiorców zamierza wprowadzić ograniczenia w dostępie do pracy zdalnej.
Reklama
Reklama

"Co do zasady, pracodawcy w Polsce planują utrzymać w tym roku dotychczasowy model pracy zdalnej wprowadzony w swoich firmach. Na taką opcję wskazuje 43 proc. badanych. Jednocześnie 15 proc. respondentów szykuje w tym roku swoim pracownikom ograniczenia w dostępie do pracy zdalnej, z czego nieco mniej niż połowa planuje całkowity powrót do biur, a pozostali myślą o zwiększeniu liczby dni, w których wymagana będzie obecność w zakładzie pracy" – wskazano w raporcie Grant Thornton.

W publikacji zauważono, że blisko 3/4 dużych i średnich firm w Polsce wprowadziło możliwość wykonywania pracy zdalnej przez swoich pracowników, w głównej mierze w formie pracy hybrydowej.

Z raportu wynika, że jedynie 2 proc. kierujących firmami jak na razie nie wprowadziło zmian w systemie wykonywania pracy spoza biura, ale nie wyklucza takiej możliwości w przyszłości. Jednocześnie 40 proc. pytanych przyznało, że do tej pory nie zastanawiało się nad zmianą zasad dotyczących pracy zdalnej w 2024 r.

Z danych zgromadzonych w publikacji wynika, że na świecie wśród pracodawców rośnie liczba zwolenników pracy z biura. W 2024 r. udział przedsiębiorstw działających w tym modelu zwiększył się do 47 proc. z 36 proc. w roku poprzednim. (Fot. Getty Images)

"Blisko połowa respondentów twierdzi, że tryb pracy zdalnej pozostał bez wpływu na wydajność pracy w ich organizacjach, a co dziesiąty kierujący spółką zauważył wręcz poprawę jakości wykonywania zadań przez swoich pracowników po wprowadzeniu tej formy zatrudnienia. Na wydajność pracy po wprowadzeniu pracy zdalnej narzeka 18 proc. ankietowanych, a co czwarty pracodawca nie potrafi określić, jak praca zdalna wpłynęła na jakość obowiązków wykonywanych w jego organizacji" – wskazano w raporcie.

Z danych przedstawionych przez firmę Grant Thornton wynika, że spośród firm, które nie zdecydowały się na pracę zdalną, 40 proc. wskazuje jako powód takiej decyzji brak odpowiednich narzędzi do jej wykonywania np. laptopów czy systemów kontroli.

Co trzeci ankietowany obawia się o pogorszenie przepływu informacji między pracownikami oraz pogorszenia atmosfery i poczucia więzi między nimi w razie wprowadzenia pracy zdalnej. I blisko co trzeci pracodawca nie wprowadził pracy zdalnej, bo pracownicy nie wyrażali zainteresowania takim rozwiązaniem.

"Jedynie co piąty pracodawca swój wybór tłumaczy wzrostem kosztów w firmie ze względu na konieczność wypłaty ekwiwalentu pracownikom przebywającym na pracy zdalnej. 13 proc. respondentów obawia się z kolei, że wprowadzenie takiej formy zatrudnienia przyczyniłoby się do spadku efektywności i jakości pracy pracowników. Co piąty pytany nie potrafił wskazać powodów, dla których w jego firmie nie wprowadzono opcji wykonywania pracy zdalnej" – podano w raporcie.

Czytaj więcej:

Jak praca zdalna zmieni ludzkie ciało? Powstała wizualizacja ekspertów

Zoom nakazał swoim pracownikom powrót do biura

Irlandia notuje najszybszy wzrost pracy zdalnej w UE

"The Spectator": Praca z domu to nowa brytyjska choroba

W mniejszych firmach praca zdalna bardziej popularna

"Le Figaro": Pracodawcy ograniczają pracę zdalną, a pracownicy są temu przeciwni

    Komentarze
    • Pracus
      7 marca, 09:29

      Ktos umiera przy takiej pracy w domu to pracodawca sie nie wywinie z milionowych odszkodowan! Juz sa przypadki!

    • Mataba david
      17 marca, 06:58

      Myślę, że praca, którą trzeba wykonywać twarzą w twarz, będzie bardziej efektywna. Ale nie przeczę, że nie działa to w przypadku pracy pośredniej

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama