Menu

1 czerwca w UK zacznie się drugi etap luzowania restrykcji

1 czerwca w UK zacznie się drugi etap luzowania restrykcji
Od poniedziałku możliwe będą spotkania na otwartym powietrzu do sześciu osób spoza jednego gospodarstwa domowego. (Fot. Getty Images)
Wielka Brytania poczyniła wystarczające postępy w powstrzymywaniu epidemii koronawirusa, by od poniedziałku, 1 czerwca, można było przejść do drugiego etapu luzowania restrykcji - ogłosił wczoraj po południu premier Boris Johnson.
Reklama

Od 1 czerwca stopniowo zaczną być otwierane szkoły podstawowe. Tego dnia działalność wznowią też markety na otwartym powietrzu i salony samochodowe, a od 15 czerwca pozostałe sklepy, jeśli wprowadzone zostaną w nich wytyczne w kwestii bezpieczeństwa.

Ponadto, co nie było zapowiadane do tej pory, od poniedziałku możliwe będą spotkania na otwartym powietrzu do sześciu osób spoza jednego gospodarstwa domowego, a nie dwóch jak obecnie, ale nadal przy zachowaniu dwumetrowej odległości.

Johnson poinformował, że wszystkich pięć warunków, od których uzależniona była możliwość poluzowania restrykcji, zostało spełnionych. Chodzi o: pewność, że NHS poradzi sobie z liczbą przypadków; dowody na stały spadek dziennej liczby zgonów; dowody na to, że stopa zakażeń spada do poziomu dającego się opanować; wystarczająca liczba testów i środków ochrony osobistej oraz pewność, że poluzowanie ograniczeń nie spowoduje drugiego szczytu.

Jak informował podczas codziennej rządowej konferencji prasowej brytyjski premier, we wtorek do szpitali w Anglii przyjęto 475 pacjentów z koronawirusem, podczas gdy 2 kwietnia było to 3 121.

Średnia dobowa liczba zgonów z siedmiu kolejnych dni wynosiła we wtorek 256 wobec rekordowych 943 w dniu 14 kwietnia; średnia dobowa liczba nowych zakażeń z siedmiu kolejnych dni wynosi 2 312, podczas gdy na początku maja było to 5 066. Obecne możliwości laboratoriów to ok. 166 tys. testów dziennie, a rząd podpisał ponad 100 umów na dostawy środków ochrony osobistej.

W związku z powyższymi danymi oraz faktem, że podejmowane kroki są ostrożne, rząd uważa, iż spełniony jest również piąty warunek, czyli nie ma ryzyka drugiego szczytu.

Luzowanie restrykcji dotyczy tylko Anglii, bo władze Szkocji, Walii i Irlandii Północnej określiły własny harmonogram ich znoszenia.

Czytaj więcej:

Rząd UK rozważa zezwolenie na grillowanie w 10-osobowych grupach

Salony fryzjerskie w UK zaczęły przyjmować rezerwacje

Rząd UK rozważa możliwość zamykania całych miast w razie wzrostu zakażeń

W UK rusza system wyłapywania kontaktów osób zakażonych koronawirusem

Posłowie wzywają rząd UK do porzucenia pomysłu 14-dniowej kwarantanny

  Komentarze
  • Pikadelka
   31 maja, 08:46

   Co za glupole... Virus jak Co roku a oni dalej opowiadaja bajke tysiaca jednej nocy. Nikt juz im nie wierzy... Co. Najwyzej naiwne jednostki.. Zrobili odrebne prawo dla tych na gorze ze wszystko moga i inne dla spolecznosci. Dziwie sie ze kraje sie wciagly w ten proceder.. Ale wiadomo zastrzyk ogrimnej kasy robi swoje.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 03.07.2020
  GBP 4.956 złEUR 4.467 złUSD 3.976 złCHF 4.202 zł

  Sport


  Sport

  Reklama