Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

'Rosjanie zyskują przy bliższym poznaniu'

'Rosjanie zyskują przy bliższym poznaniu'
Od 2012 r. obowiązuje bezwizowy ruch na granicy przy obwodzie kaliningradzkim. Oznacza to, że Rosjan można coraz częściej spotkać na ulicach Trójmiasta, Olsztyna lub Bartoszyc.
Reklama
Reklama
Według raportu Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Polacy i Rosjanie patrzą na siebie nie tylko przez pryzmat "narodowy" i "historyczny", który dominuje w myśleniu większości Polaków o Rosji.

"Pojawia się zupełnie nowy kontekst: konsumencki. Oto Rosjanie przybywają do Polski przede wszystkim jako klienci, dokonujący zakupów, korzystający z usług restauracji, kawiarni, hoteli, zwiedzający zabytki i muzea" - twierdzą badacze.

Dokument stwierdza jednak, że ta nowa perspektywa widzenia Rosjan jako konsumentów i turystów nie wyparła jeszcze z polskiej świadomości społecznej uprzedzeń i stereotypów, które ukształtowały doświadczenia historyczne. Dzieje się tak m.in. dlatego, że wciąż brakuje osobistych kontaktów.

"Rosjanie zyskują po bardzo bliskim poznaniu. Dopiero osobista znajomość konkretnego Rosjanina lub Rosjanki, a nie jedynie zdawkowy z natury kontakt w sytuacji handlowej czy podczas spaceru po mieście, ma pozytywny wpływ na opinie o Rosjanach i Rosji" - głosi raport.

Stwierdza też, że Polacy są z Rosjanami dopiero "na pierwszym, wstępnym etapie budowania bezpośrednich kontaktów, które "muszą wyjść z fazy konsumenckiej w stronę bardziej pogłębionych relacji międzyludzkich".

Autorzy sprawozdania zwracają też uwagę, że "uproszczona procedura podróżowania spowodowała masowy napływ do Polski gości z Rosji, przy znikomym ruchu w przeciwnym kierunku". Podkreśla się, że Polacy przekraczający granicę z obwodem kaliningradzkim nie zapuszczają się daleko od granicy z Polską.

"Zgodnie z popularną opinią mieszkańców powiatów małego ruchu granicznego polskie samochody docierają do pierwszej stacji benzynowej po rosyjskiej stronie granicy, po czym zawracają po zatankowaniu paliwa" - czytamy w raporcie, który dodaje, że częstym powodem wyjazdów do Rosji jest także tańszy alkohol i tańsze papierosy.

Mały ruch graniczny po stronie rosyjskiej obejmuje cały obwód kaliningradzki, a po stronie polskiej większą część województwa warmińsko-mazurskiego oraz Trójmiasto. Do tej pory w 2013 r. drogowe przejścia graniczne między Polską a obwodem kaliningradzkim przekroczono ponad 5 mln razy. Niemal po połowie, czyli po 2,5 mln razy przekroczyli granicę Polacy i Rosjanie. Głównym celem obustronnych wyjazdów jest handel: Polacy kupują paliwo, a Rosjanie żywność, ubrania i sprzęt AGD.

Badanie, które latem br. zrealizowała dla centrum firma ARC Rynek i Opinia, polegało na przeprowadzeniu ok. 50 wywiadów z mieszkańcami Trójmiasta, Bartoszyc, Bezled i Lidzbarka Warmińskiego, a także na sondażu telefonicznym na losowej próbie 1000 dorosłych Polaków. W raporcie przywoływane jest także ogólnopolskie badanie dot. polsko rosyjskich relacji z 2012 r., z którego wynikało, że obraz Rosji jako państwa jest w opinii Polaków zdecydowanie negatywny.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 21.06.2024
    GBP 5.1291 złEUR 4.3331 złUSD 4.0527 złCHF 4.5437 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama