Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

'Polska zyska na wejściu do strefy euro'

'Polska zyska na wejściu do strefy euro'
Polska zyska zarówno dzięki stabilności wspólnej waluty, jak politycznej obecności w gronie państw, które już weszły do strefy euro - uważa były premier Włoch Mario Monti. Przyznaje jednak, że w czasie światowego kryzysu złoty był dla Polski korzystny.
Reklama
Reklama
"Polacy nie powinni traktować euro jako pewnej opcji. Nie ma żadnych wyjątków w traktatach, trzeba stać się częścią strefy euro. Pozostaje pytanie, kiedy przyjąć wspólną walutę. Myślę, że w odpowiednich warunkach ekonomicznych i przy poparciu opinii publicznej" - zaznacza polityk.

Zauważa przy tym, że fakt, iż w czasie światowego kryzysu po 2008 r. Polska nie była w strefie euro, "był dla niej korzystny". "Myślę jednak, że Polska doceni efekt stabilności, jaką daje posiadanie wspólnej waluty, a także polityczne korzyści z podejmowania decyzji wraz z innymi krajami strefy" - dodaje Monti.

Były premier Włoch nadzieję na pobudzenie wzrostu gospodarczego w Europie pokłada m.in. w działaniach kanclerz Niemiec Angeli Merkel, której ugrupowanie niedawno wygrało wybory w Niemczech. Monti uważa, że dotychczas Niemcy nie podejmowały zdecydowanych działań, które mogłyby przywrócić wzrost gospodarczy na kontynencie, jak choćby zwiększenie roli inwestycji publicznych w gospodarce. Jego zdaniem sensowne inwestycje publiczne, nawet finansowane zwiększaniem deficytu nie powodują wzrostu inflacji ani innych negatywnych skutków dla gospodarki.

Monti przekonuje też, że gospodarkę europejską może pobudzić negocjowane obecnie porozumienie o wolnym handlu pomiędzy USA i UE. "Potrzebne jest jednak zakończenie budowy jednolitego rynku w Europie - w zakresie usług, agendy cyfrowej. Powstanie jednolity transatlantycki rynek, który będzie rozwijał handel i likwidował jego bariery techniczne" - zaznacza.

Według Montiego dla przyszłości Europy ważna jest też dywersyfikacja dostaw energii. "Obserwujemy wolny, ale jednak realny postęp w budowie nowych rurociągów. Europa, a szczególnie Niemcy, pokazały jak rozwój zielonych źródeł energii, zielonego przemysłu może znaleźć swoje miejsce w globalnej konkurencji" - podkreśla.

Jego zdaniem odnawialne źródła energii mogą pobudzać rozwój nowoczesnych gałęzi przemysłu. Uważa też, że stopniowo może spadać rola Bliskiego Wschodu jako dostawcy energii, wraz z rozwojem wydobycia węglowodorów niekonwencjonalnych w innych częściach świata.

68-letni Mario Monti jest jednym z najbardziej znanych europejskich ekonomistów, cieszącym się wielkim autorytetem w Unii. W listopadzie 2011 r. został desygnowany na premiera Włoch, w obliczu dużych problemów w finansach publicznych tego kraju.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.06.2024
    GBP 5.1037 złEUR 4.3198 złUSD 4.0319 złCHF 4.5104 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama