Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

'Irlandia spełniła warunki nadzwyczajnej pomocy'

'Irlandia spełniła warunki nadzwyczajnej pomocy'
Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i MFW (tzw. trojka) uznały, że Irlandia spełniła warunki, które przyjęła z końcem 2010 roku, występując o nadzwyczajną pomoc w wys. 85 mld euro.
Reklama
Reklama
Irlandzki minister finansów Michael Noonan oznajmił z tej okazji, że "kraj odzyskał swobodę decyzji gospodarczych". Dodał, że Irlandia jest dobrze przygotowana do powrotu na międzynarodowy rynek finansowy.

W listopadzie 2010 r. o pomoc do trojki wystąpił poprzedni rząd Briana Cowena. Taka decyzja nastąpiła po "wpompowaniu" 64 mld euro w irlandzki sektor bankowy, który załamał się wskutek przeinwestowania na rynku nieruchomości. W okresie spowolnienia gospodarki rekapitalizacja banków zaszkodziła kondycji finansów publicznych.

Trzyletni program trojki zobowiązujący rząd Irlandii do redukcji deficytu finansów publicznych - przez zwiększenie podatków i zmniejszenie wydatków - upływa 15 grudnia. Po tym terminie Irlandia może finansować się na międzynarodowym rynku, emitując obligacje.

Rząd premiera Endy Kenny'ego wciąż rozważa, czy nie zabezpieczyć się przed ryzykiem perturbacji rynkowych, występując o awaryjną linię kredytową, podobną do tej, którą ma Polska.

W ocenie komentatorów rząd Irlandii obawia się, że przyszłoroczne testy odpornościowe (tzw. stress testy) europejskich banków będą bardzo rygorystyczne i mogą wykazać, iż irlandzki sektor bankowy wciąż nie stanął na nogi. Przyszłoroczne testy uznawane są za sprawdzian wiarygodności tej instytucji, ponieważ dwa wcześniejsze nie były zbyt wymagające.

Irlandia wyszła z recesji w II kw. 2013 r., gdy jej gospodarka wzrosła o 0,4 proc. kwartał do kwartału. Irlandczycy nie protestowali na ulicach, ale za kryzys zapłacili wysoką cenę. Rząd obniżył świadczenia socjalne i wprowadził podatek katastralny. Przyszłoroczny budżet przewiduje cięcia wielkości 2,5 mld euro. Trojka widzi dalsze pole do cięć w służbie zdrowia.

Między kwietniem 2012 r. a kwietniem 2013 r. 89 tys. Irlandczyków wyemigrowało. W porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej jest to przyrost o 2,2 proc. Dwie trzecie emigrantów to ludzie w wieku produkcyjnym.

Wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Irlandii w sierpniu br. wyniosła 13,6 proc., co sytuuje ten kraj powyżej średniej dla strefy euro (12,2 proc.).
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 31.05.2024
    GBP 5.0056 złEUR 4.2678 złUSD 3.9389 złCHF 4.3471 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama