Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Twardy Brexit" poważnym zagrożeniem dla polskich przedsiębiorców

"Twardy Brexit" poważnym zagrożeniem dla polskich przedsiębiorców
Wielka Brytania jest ważnym rynkiem dla polskich przedsiębiorców. (Fot. Getty Images)
Groźba nadchodzącego 'twardego Brexitu' czy gwałtowne osłabienie tureckiej liry mogą zachwiać wymianą handlową i stanowić realne zagrożenie dla polskich przedsiębiorców - oceniła Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) w Polsce.
Reklama
Reklama

Jak podkreśla KUKE, Wielka Brytania i Turcja to kraje od dawna z powodzeniem eksplorowane przez polskich przedsiębiorców. "Rynki te to w sumie około 147 mln osób, potencjalnych konsumentów, gotowych na to, by nabywać polskie towary" - wskazuje prezes KUKE Janusz Władyczak.

Eksperci zwracają uwagę, że w ostatnich miesiącach sytuacja gospodarczo-polityczna tych krajów uległa "dość znaczącej zmianie".

"Załamanie waluty, galopująca inflacja czy wysokie stopy procentowe jakie ostatnio dotknęły Turcję, czy groźba nadchodzącego twardego Brexitu mogą zachwiać wymianą handlową i stanowić realne zagrożenie dla polskich przedsiębiorców" - informują.

Prezez KUKE zwraca uwagę, że 30 marca 2019 r. Wielka Brytania wystąpi ze struktur Unii Europejskiej. "W przypadku twardego Brexitu z dnia na dzień przedsiębiorcy mogą stanąć przed koniecznością zdobywania nowych certyfikatów, natychmiastowego płacenia akcyzy czy bliżej nieokreślonych ceł, które znacząco mogą podnieść finalną cenę towaru. Jednocześnie pogłębiający się kryzys ekonomiczny w Turcji i słabnąca waluta już teraz negatywnie wpływają na zyski obecnych na rynku tureckim spółek" – podkreśla.

Polscy przedsiębiorcy muszą opracować plan awaryjny na wypadek "twardego" Brexitu. (Fot. Getty Images)

KUKE wskazuje, że Brytyjczycy już zaczynają szukać oszczędności ze względu na spadek siły nabywczej funta w odniesieniu do produktów sprowadzanych spoza Wielkiej Brytanii.

"Należy podkreślić, że ponad 70 proc. żywności i ponad 40 proc. maszyn w Wielkiej Brytanii pochodzi z importu z krajów UE" - wskazano. Dodano, że w pierwszym półroczu 2018 r. obserwuje się w Wielkiej Brytanii wzrost upadłości firm o 12,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2017 roku i wzrost niewypłacalności tamtejszych firm.

"Niezależnie od sytuacji biznes musi się toczyć dalej. Powinien on jednak być prowadzony w jeszcze bardziej przemyślany sposób – koniecznie z wykorzystaniem instrumentów, które zabezpieczą nie tylko przed potencjalnymi opóźnieniami w płatnościach, ale i piętrzącymi się ryzykami bankructwa. Wszystko, by niespodziewane sytuacje w kraju, do którego eksportujemy, nie rzutowały na prowadzoną działalność firmy w jego macierzystym kraju" – podkreśla Władyczak.

KUKE przypomina, że ubezpieczenie ryzyka politycznego jest możliwe zarówno w ubezpieczeniach krótko-, jak i średnio- oraz długoterminowych, "dzięki czemu prowadzenie biznesu nawet na rynku o podwyższonym ryzyku, nie zachwieje działalnością firmy i pomoże uzyskać przewagę konkurencyjną.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) to polska firma, której akcjonariuszami są Skarb Państwa reprezentowany przez Ministra Rozwoju i Bank Gospodarstwa Krajowego. Ubezpiecza transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. Oferuje produkty z gwarancjami Skarbu Państwa oraz ubezpiecza długoterminowe projekty eksportowe o charakterze inwestycyjnym.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama