Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Szokujący wyzysk" imigrantów zatrudnianych w opiece społecznej w UK

"Szokujący wyzysk" imigrantów zatrudnianych w opiece społecznej w UK
Pracownicy brytyjskich domów opieki są często fatalnie traktowani przez pracodawców. (Fot. Getty Images)
Zagraniczni pracownicy przybywający do UK w celu podjęcia pracy w opiece społecznej są często zmuszani do uiszczania prowizji wynoszących tysiące funtów, a ponadto otrzymują zakwaterowanie w lokalach niespełniających standardów - twierdzi UNISON, związek zawodowy zrzeszający pracowników służby publicznej.
Reklama
Reklama

Aby zwrócić uwagę na tę sytuację, związek wystosował pismo do minister odpowiedzialnej za sektor opieki społecznej Helen Whately, w którym alarmuje o "znacznym wzroście" liczby doniesień o niedopuszczalnym traktowaniu pracowników z zagranicy przez pozbawionych skrupułów pracodawców.

W liście UNISON stwierdza, że wyzysk i "szokujące nadużycia", z jakimi spotykają się wykwalifikowani pracownicy z zagranicy - z których 58 000 przybyło do pracy w sektorze opieki w UK w ciągu 12 miesięcy do marca - często wiążą się z koniecznością zwrotu "kosztów relokacji", jeśli chcą zmienić pracę.

Pracodawcy z sektora opieki społecznej często żądają od imigrantów uiszczenia z góry wysokich prowizji w wysokości nawet do 15 000 funtów za znalezienie im pracy i zakwaterowania w Wielkiej Brytanii. Jednak wielu z nich trafia potem do lokali o niskim standardzie, a czynsz jest potrącany z ich pensji - twierdzi związek zawodowy.

W liście opisano konkretny przypadek, w którym pracodawca z domu opieki domagał się od pielęgniarki 14 000 funtów po tym, jak złożyła ona rezygnację z pracy. Pracownica ta zgłosiła wówczas skargę dotyczącą niewłaściwego traktowania i poziomu standardów opieki.

Niektórzy pracownicy otrzymywali wynagrodzenie za zaledwie część przepracowanych godzin lub byli narażeni na rasistowskie uwagi, nękanie i zastraszanie, jeśli złożyli skargę dotyczącą traktowania osób, którymi się opiekowali. Inni pracowali przez kilka miesięcy bez zapłaty od swoich pracodawców, którzy utrzymywali, że mają w ten sposób odpracować koszty szkolenia lub zakwaterowania.

Pracownicy opieki poinformowali UNISON, że oczekuje się od nich współdzielenia sypialni, a w niektórych przypadkach nawet łóżek. Pracodawcy nakazują im również, by z nikim nie rozmawiali o okolicznościach, w jakich znaleźli się w UK.

UNISON podkreślił w liście, że problem jest "systemowy", a zagraniczni pracownicy "zasługują na traktowanie z godnością i szacunkiem zgodnie z brytyjskim prawem pracy" i dlatego rząd ma "obowiązek podjąć interwencję". Jak dodano w liście, "zapewniłoby to sprawiedliwe traktowanie pracowników z zagranicy, którzy przybyli, aby pomóc w realizacji istotnych świadczeń publicznych".

W lutym 2022 r. rząd włączył "pracowników opieki" i "opiekunów domowych" do listy zawodów deficytowych obejmującej wykwalifikowanych pracowników. Umożliwiło to instytucjom z sektora opieki społecznej rekrutację na te stanowiska bezpośrednio z zagranicy. Zagraniczne pielęgniarki mogą również uzyskać wizy do pracy w opiece społecznej.

Czytaj więcej:

Wiele dzieci w UK nie otrzymuje niezbędnej pomocy z powodu niedoboru personelu opieki społecznej

Brytyjski minister: Biznes powinien stawiać na lokalnych pracowników, a nie na imigrantów

Rząd planuje cięcia w opiece społecznej. Angielskie gminy protestują

Londyn czwartym na świecie najdroższym miastem dla przyjeżdżających tu do pracy cudzoziemców

    Komentarze
    • Prawdziwe info
      11 lipca 2023, 17:44

      Bzdury, to im sie wydaje ze wszysko w UK im sie za darmo nalezy, mieszkanie, domy, jedzenie, ubrania, samochody, emerytura, umowy na wszsytko za wysokie pieniadze dla nich, to najbardziej rosczeniowi ludzie, nic nie robia tylko skargi na wszysko skladaja, pasozyty jedne, powinno ich sie polowe do ich krajow pochodzenia wywalic spowrotem, bo do niczego sie nie nadajanz fake dokumentami Carer z ich niby krajow pochodzenia.

    • Budujcie gospodarke w pl
      11 lipca 2023, 18:03

      to juz widac gołym okiem od lat ze jak nie zarabiasz 1k per week to nie ma sensu tu siedziec a kobiety co w mleczko czy gdziekolwiek pracuja i maja 1500 na miesiac to ja sie dziwie jak mozna tu zyc mowa tylko o londynie .no prawda taka ze te zarobki sie pozmieniały na plus w polsce

    • Johny
      11 lipca 2023, 20:55

      miejsce gdzie ludzie umieraja w samotnosci . biedny staruszek kiedy trafi na desperata ktorego szef okrada i wyzyskuje co ten dziadzia ma zrobic ??? potem dochodzi do przemocy i nieludzkiego traktowania .... wspanialy jest ten swiat

    • Well
      11 lipca 2023, 22:00

      W gastronomii-hotelarstwie wyzysk. W opiece wyzysk. W rolnictwie wyzysk. Ku*wa co za chory kraj. Zapie*salad za miske ryzu!

    • Olo
      12 lipca 2023, 09:25

      Wyzysk i zazdrość . Ostatnio dałem samochód na przegląd . Odebrałem z uszczelniona szyba i brakiem oleju w silniku . Po przejechaniu 100mil auto poinformowało ze brakuje oleju . Angielski pracownik Seata nie dolał 1,5l oleju do silnika , zapomniał albo zrobił to celowo bo jestem Polakiem . Serwis nawet nie przeprosił z swojego pracownika .Uprzedzenia są okazywane na różne sposoby .

    • Polak Anglia
      12 lipca 2023, 21:55

      Budujcie gospodarke w pl całkowicie się z tobą zgadzam, właśnie rezygnuję z pracy tutaj ,otrzymałem pracę w Polsce i się przenoszę do Polski ,płaca o więcej niż połowę niższa,ale wolę Polskę i skaczę do góry z radości.
      Kupię sobie starą ruderę ,na początek od czegoś trzeba zacząć, a powrót do kraju tylko wyjdzie mi na dobre,wszystkim tego życzę, w Polsce żyje się na dużo wyższym poziomie jak w UK,przynajmniej ze dwa razy.

    • Lisek
      13 lipca 2023, 09:26

      Ja tez zaluje ze jestem w UK. Wole miec troche mniej ale byc blisko z rodzina. Jak Polacy powinnismy pracowac na nasz doborbyt a nie obcy. Moim rodzice i znajomi zyja co najmniej na taki samym poziomiek UK sie juz ostatecznie skonczylo , 700 f za pokoju miazga

    • Janusz z PGR
      13 lipca 2023, 09:53

      Juz lece budowac gospodarke w POPIS
      UK otwieram firme koszty zero place albo I nie podatek po roku...
      Polska otwieram I juz mam do zaplacenia 20 tys zl ZUS za rok niewazne ile zarobie..co miesiac papiery do Urzedu Skarbowego ZUS bez Biura rachunkowego od 4 tys rocznie nie ma co ryzykowac bledow I kar potem ..Kasa fiskalna...faktury ,biala ksiega pieczatka chyba ze robie na czarno..RAJ na ziemi

    • Borsuk
      13 lipca 2023, 16:19

      @ Lisek

      Gdzie placi sie 700 funtow za pokoj?
      Na poludniu i w samym Londynie to nawet i wiecej. Przed chwila zerknalem na Spare Room i srednia dla stolicy to 980 funtow miesiecznie! To za pokoj oczywiscie. A za 750 funtow mozna wynajac w najtanszych czytaj najgorszych dzielnicach takich jak m.in: Manor Park, Forest Gate, East Ham, Plaistow, Wood Green, Penge itd.
      Gdyby ktos nie wierzyl to prosze sobie zerknac na wyzej wymieniona strone i tam jest artykul pt.”Cheapest places to live in London”
      Koszmar jaka jest drozyzna w tym kraju w stosunku do smieszne niskich zarobkow!

    • Czyzyk
      13 lipca 2023, 22:20

      A lekarze i prawnicy z pontonow siedza sobie w najlepsze za friko w hotelach...

    • Hah
      13 lipca 2023, 23:08

      Tylko jak wrocicie to sie nie chwalcie,ze byliscie w UK bo was zjedzą ! Takie tu w PL nastawienie. Ludzie okropni.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama