Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Ściśle egzekwowane" zasady Ryanair dotyczące bagażu podręcznego mogą latem nadwyrężyć nasz budżet

"Ściśle egzekwowane" zasady Ryanair dotyczące bagażu podręcznego mogą latem nadwyrężyć nasz budżet
Linie Ryanair z reguły są tanie, ale różnie bywa z opłatami za bagaż... (Fot. EyesWideOpen/Getty Images)
Każdy latający tymi liniami wie, że zasady Ryanair dotyczące bagażu podręcznego są niezwykle rygorystyczne. Jak zauważa brytyjska prasa, jedna z tych reguł szczególnie zagraża portfelom urlopowiczów - i to jeszcze zanim wejdą oni na pokład samolotu.
Reklama
Reklama

Tzw. tanie linie - w tym także i Ryanair - słyną z rygorystycznej polityki dotyczącej bagażu podręcznego, a limity i opłaty z tym związane pozostawiają niewiele miejsca na elastyczność.

W ramach jednej konkretnej zasady pasażerowie z bagażami, które miały wymiary niezgodne z wymaganiami, musieli na lotnisku uiścić opłatę w wysokości 46, a nawet 70 funtów. Podróżni musieli przed wejściem na pokład umieszczać swój bagaż w skrzyni pomiarowej, aby obsługa upewniła się, że mieści się on w limicie bagażu opłaconym w momencie rezerwacji.

Te niebieskie skrzynki są zwykle umieszczane przy stanowiskach odprawy i przy bramce na lotnisku. Widnieje na nich napis: "if it fits, it flies" ("jeśli pasuje, leci"). Pasażerowie, których bagaż nie zmieści się w luku bagażowym, zostaną obciążeni opłatą za bagaż ponadgabarytowy.

Niektórzy podróżni w mediach społecznościowych zgłaszali, że muszą zapłacić dodatkową opłatę, gdy ich walizki okazały się tylko nieznacznie za duże, z wystającymi kołami lub wystającymi kieszeniami – podaje Birmingham Live.

Pasażerom, którzy nie płacą dodatkowych opłat za wyższy standard bagażu podręcznego, przysługuje wyłącznie mała torba osobista o maksymalnych wymiarach 40 x 20 x 25 cm. Może to być torba na laptopa, mała walizka lub plecak. Bagaż ten musi zmieścić się pod siedzeniem przed nami.

Alternatywnie pasażerowie mogą zdecydować się na wykupienie pierwszeństwa wejścia na pokład, co jednocześnie pozwala na zabranie ze sobą małej torby osobistej, a także walizki kabinowej o wymiarach do 55 x 40 x 20 cm. Torba ta może ważyć do 10 kg i podczas lotu należy ją przechowywać w schowku nad głową.

Osobom, które złamią te zasady i przyniosą na lotnisko zbyt dużą torbę, grozi kara w wysokości do 70 funtów. 

Za bagaż podręczny można też zapłacić na lotnisku przy odprawie. (Fot. PIERRE-PHILIPPE MARCOU/AFP via Getty Images)

Opłata za bagaż ponadgabarytowy różni się w zależności od trasy i daty podróży. Jednakże klienci niepriorytetowi, którzy nie dodali bagażu do swojej rezerwacji, mogą uniknąć wyższej opłaty, kupując 10-kilogramowy bagaż w punkcie odprawy bagażu na lotnisku za 35,99 GBP.

Czytaj więcej:

Ryanair zapowiada podwyżki cen biletów. Wszystko przez opóźnioną dostawę samolotów

Badanie: "Tanie linie" nie zawsze są najtańsze. Ryanair zaprzecza

  Komentarze
  • Asia
   30 maja, 08:54

   Nie zauwazylam zeby sie czepiali na kilku ostatnich lotach (nie tyllko do PL), a moja mala walizka jest notorycznie lekko poza dozwolonymi wymiarami. W porownaniu do Wizzair maja super opcje na wykup 10kg podrecznego. Nie dosc ze sie ma bagaz przy sobie to mozna sie spakowac na kilkudniowy pobyt bez problemu. Nie narzekalabym na Ryanair i ich zasady bagazu podrecznego tylko na inne 'tanie' linie lotnicze.

  • Turystyka
   30 maja, 09:19

   Bagaż nie mierzy się jak paczke tylko na kilogramy .To zależy od masy samolotu .Właściwą masa umieszczona w ładunku bagażowym oraz rozmieszenie pasażerów powoduje że samolot nie wpada w turbulencje ,oraz jest zwrotny i łatwy do sterowania .Nie właściwe zagospodorowanie przestrzeni powoduje , nosnoscia samolotu i spalaniem paliwa podczas lotu .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 24.07.2024
  GBP 5.0939 złEUR 4.2796 złUSD 3.9498 złCHF 4.4410 zł
  Reklama

  Sport


  Reklama
  Reklama