Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Rzeczpospolita": Tysiące cudzoziemców przebywa w Polsce nielegalnie

"Rzeczpospolita": Tysiące cudzoziemców przebywa w Polsce nielegalnie
4,6 tys. cudzoziemców wpadło w tym roku podczas wyrywkowych kontroli. Co piąty to obywatel Gruzji. (Fot. Materiały prasowe Straży Granicznej)
Liczba migrantów, którzy pozostają w Polsce po upływie ważności dokumentów czy wręcz na lewych paszportach lub wizach – a więc nielegalnie – niepokojąco rośnie. Co więcej, są wśród nich osoby uznane za 'niepożądane' u nas i w strefie Schengen, dopuszczający się przestępstw, z wyrokami na koncie - poinformowała 'Rzeczpospolita'.
Reklama
Reklama

Jak się okazuje, w tym roku (do lipca) zatrzymano 4 595 cudzoziemców w związku ze stwierdzeniem nielegalnego pobytu. Najwięcej, bo 1 017, to obywatele Gruzji, kolejni są Ukraińcy – 551 osób, i Białorusini – 529, następnie obywatele Mołdawii – 504 osoby, 400 Rosjan i i inni.

"Ponad 2 tys. zatrzymano w kraju, w tym przy granicy wewnętrznej. Pozostałych przy próbie wyjazdu z Polski przez granicę zewnętrzną" – tłumaczy "Rzeczpospolitej" Anna Michalska, rzeczniczka KG Straży Granicznej.

Z kolei w całym ubiegłym roku na nielegalnym pobycie przyłapano 7,1 tys. cudzoziemców (w 2021 r. – 6,8 tys.), i tu też prym wiedli Gruzini – było ich 1621, rok wcześniej – 746.

Zjawisko się nasila, a przekroczenia legalnego pobytu sięgają nawet lat. Kontroli legalności pobytu są tysiące, ale wpada tylko część osób, których nie powinno w Polsce być.

(Fot. Getty Images)

Jeśli cudzoziemiec wjedzie do strefy Schengen, to potem może swobodnie się przemieszczać, zatrzymując np. w Polsce. Najczęściej takie osoby wybierają duże aglomeracje.

Złapani na nielegalnym pobycie dostają nakaz opuszczenia Polski i zakaz ponownego wjazdu. Jak informuje gazeta, za pierwszym razem zostają zobowiązani do dobrowolnego powrotu, ale często tego nie realizują. Dopiero przy drugiej wpadce trafiają do strzeżonego ośrodka, skąd jest przymusowa ekspedycja pod nadzorem służb – wskazują funkcjonariusze.

Nielegalny pobyt sprzyja przestępczości – dane zatrzymanych korespondują z policyjnymi, z których wynika, że co piąte cudzoziemskie przestępstwo popełnili Gruzini.

Jak pisała "Rzeczpospolita", w tym roku (do maja) cudzoziemcy dokonali 4 695 przestępstw – 901 Gruzini. Połowę – Ukraińcy (przy 1,5 mln ze zgodą na pobyt), a 277 – Białorusini (88 tys. pozwoleń). Ważne zezwolenia na pobyt ma 23 tys. obywateli Gruzji.

Czytaj więcej:

W Polsce pracuje coraz więcej cudzoziemców

Cudzoziemcy kupują w Polsce coraz więcej mieszkań. Wydali już miliardy złotych

    Komentarze
    • Donald Tussk
      10 września 2023, 10:57

      Ja dodam wam mnóstwo Algierii i Somalii.

    • Drakus
      11 września 2023, 00:03

      Wszyscy mówią że są inteligentni i odróżniają dobro od zła. Dlaczego więc kilka milionów bije brawa Tuskowi, a reszta krzyczy że to zdrajca?. Uważacie że nasi praprzodkowie wymyślili Wiarę żeby nas oszukać. Gdybyśmy byli razem, szanując się i kochając to byśmy pokonali kolejne przeszkody. Jest droga, która prowadzi nas do sukcesu, ale my niszczymy dobro za władzę i pieniądze, a życie oddamy za darmo. Ludzie oddają, Putin odbiera, a my patrzymy i nie rozumiemy.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama