Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"
W Wielkiej Brytanii mieszka około miliona Polaków. (Fot. Getty Images)
'Robimy wszystko co możemy, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii - zapewnił wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Kazimierz Kuberski. Dodał, że resort przygotowuje rozwiązania, które zabezpieczą interesy Polaków.
Reklama
Reklama

Kazimierz Kuberski wspólnie z wiceministrem MRPiPS Marcinem Zielenieckim udają się dzisiaj do Wielkiej Brytanii, by spotkać się z tamtejszą Polonią, m.in. w Birmingham i w Londynie. Wizyta potrwa do jutra.

"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy" – zaznaczył wiceszef MRPiPS.

Kuberski zwrócił uwagę, że znacząco wzrasta ryzyko bezumownego opuszczenia UE przez Wielką Brytanię w związku z przedłużającą się niepewnością, czy parlament brytyjski przyjmie umowę regulującą obustronne warunki Brexitu. 

Dodał, że Brexit będzie miał duży wpływ na sytuację Polaków mieszkających i pracujących w Wielkiej Brytanii, a także na obywateli Wielkiej Brytanii przebywających w Polsce. "Sytuacja ta rodzi wiele komplikacji dla naszych rodaków, których w Wielkiej Brytanii jest około miliona. Część z nich pewnie wróci do Polski, ale część będzie dalej chciała tam pracować, uczyć się, wychowywać dzieci. Dlatego nie chcemy doprowadzić do sytuacji, by pogorszył się status Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii" – podkreślił.

Poinformował, że w tym celu polski rząd przygotowuje przepisy krajowe, które pozwolą na utrzymanie dużej części uprawnień zarówno obywateli polskich mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy zamierzają powrócić do Polski, jak i dla obywateli brytyjskich mieszkających w naszym kraju.  Koordynatorem tych prac jest MSWiA.

"Nasze rozwiązania dotyczą umożliwienia dalszego sumowania okresów ubezpieczenia przebytych w Wielkiej Brytanii, do dnia 29 marca 2019 r., na potrzeby przyznawania prawa do polskich świadczeń – emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy, rent rodzinnych czy zasiłków chorobowych i macierzyńskich oraz transferu świadczeń do miejsca zamieszkania w jednym z państw Unii Europejskiej lub Wielkiej Brytanii" – wskazał wiceminister.

Zgodnie z opracowywanymi przepisami, osoby pracujące w Anglii do dnia Brexitu będą mogły nabyć zasiłek dla bezrobotnych w Polsce na zasadach takich, jak w ramach koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Z kolei osoby pracujące w dniu Brexitu i dalej również będą mogły nabyć prawo do zasiłku dla bezrobotnych po powrocie do Polski, o ile zarejestrują się w powiatowym urzędzie pracy do 30 marca 2020 r. Organem właściwym do przyznawania tych zasiłków będzie starosta.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 07.05.2024
    GBP 5.0228 złEUR 4.3116 złUSD 4.0056 złCHF 4.4120 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama