Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Ofiary przestępstwa. Nigdy więcej same". Poradnik po polsku we Włoszech

"Ofiary przestępstwa. Nigdy więcej same". Poradnik po polsku we Włoszech
"Cudzoziemki, które są ofiarami przemocy, cierpią podwójnie, bo mają większe trudności ze zgłoszeniem takich przestępstw". (Fot. Twitter/@PLinItalia)
'Ofiary przestępstwa. Nigdy więcej same' - to tytuł poradnika w języku polskim, wydanego staraniem ambasady RP we Włoszech. Książeczka jest tłumaczeniem publikacji przygotowanej przez włoską prokuraturę we współpracy z władzami regionu Lacjum.
Reklama
Reklama

Polska wersja publikacji została zaprezentowana wczoraj w siedzibie placówki dyplomatycznej RP w Wiecznym Mieście w obecności przedstawicieli władz regionalnych oraz włoskiej prokuratury w mieście Tivoli, która opracowała poradnik, karabinierów, polskiej policji, Związku Polaków we Włoszech, a także stowarzyszenia walczącego z przemocą wobec kobiet Differenza Donna.

Ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders oświadczyła, że polska placówka zaangażowała się w przetłumaczenie i wydanie poradnika włoskiej prokuratury, gdyż uznała to za niezbędny krok. Dodała, że ambasada od lat zajmuje się pomocą polskim ofiarom przemocy domowej, przede wszystkim - jak zaznaczyła - kobietom, które zgłaszają się, prosząc o wsparcie lub o to, by zostały wysłuchane.

Przedstawiciele włoskiej prokuratury i polskiego konsulatu zgodnie zwracali uwagę na to, że cudzoziemki, które są ofiarami przemocy, cierpią podwójnie, bo mają większe trudności ze zgłoszeniem takich przestępstw; czują się osamotnione w obcym kraju i niekiedy mają problemy z językiem włoskim.

W poradniku wyjaśniono, w jaki sposób i gdzie można złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa lub wniosek o ściganie, jak wnioskować do sądu o przyznanie adwokata na koszt państwa, jakie prawa przysługują ofierze w trakcie postępowania sądowego przeciwko sprawcy, a także osobie, która nie zna języka włoskiego.

Ponadto, są tam informacje, jak uzyskać ochronę w przypadku zagrożenia. Zaznaczono, że ofiara może wnieść o wydanie europejskiego nakazu ochrony. Mowa jest też o tym, że zgodnie z włoskim prawem ofiara przemocy domowej może wnioskować o otrzymanie zezwolenia na pobyt ze względów humanitarnych.

Poradnik zostanie rozdany w środowiskach polonijnych we Włoszech. To kolejna akcja pomocowa polskiej dyplomacji w tym kraju na rzecz ofiar przemocy. W 2017 roku ambasada RP wraz z włoską policją skierowała do Polonii antyprzemocową inicjatywę pod hasłem "To nie jest miłość".

Czytaj więcej:

Większość ofiar przemocy domowej w UK "nękana przez telefon"

Nieletnie ofiary przemocy silniej reagują na zagrożenie

Szwecja: Irakijczyk zmuszał do prostytucji nastoletnie Polki

70. festiwal w San Remo: Szlagiery wszech czasów i apel w obronie kobiet

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama