Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"FT": Jeśli brytyjski rząd zawiedzie, konieczne drugie referendum ws. Brexitu

"FT": Jeśli brytyjski rząd zawiedzie, konieczne drugie referendum ws. Brexitu
"Wygląda na to, że katastrofalny upadek staje się coraz bardziej prawdopodobny". (Fot. Getty Images)
Jeśli ani rząd, ani parlament Wielkiej Brytanii nie zdołają znaleźć sposobu na przeprowadzenie uporządkowanego Brexitu, konieczne będzie rozpisanie kolejnego referendum - ocenia 'Financial Times'.
Reklama
Reklama

Z wystąpienia premier Theresy May w Izbie Gmin wynika, że zamierza forsować przez parlament proponowane przez jej rząd porozumienie w sprawie Brexitu, ale goni ją czas i wyznaczony już na 29 marca termin wyjścia kraju z UE - zauważa dziennik w dzisiejszym komentarzu redakcyjnym.

"Wygląda na to, że katastrofalny upadek staje się coraz bardziej prawdopodobny" - dodaje. "Parlament nie może na to pozwolić" - podkreśla "FT".

"Posłowie powinni uchwalić prawo przeciwko Brexitowi bez umowy i dążyć do przedłużenia procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE na mocy artykułu 50. Następnie powinni przeprowadzić głosowania wstępne, by wysondować poparcie dla innych opcji wyjścia. Jeśli żadna z nich nie uzyska poparcia większości, a umowa zaproponowana przez May pozostanie zablokowana, nasza gazeta uważa, że potrzebny będzie kolejny krok i sprawa Brexitu powinna powrócić do decyzji narodu brytyjskiego w drugim referendum" - pisze "FT".

"FT" przyznaje, że kolejny plebiscyt wiąże się z pewnym ryzykiem. (Fot. Getty Images)

W opinii "FT" Izba Gmin powinna poprzeć poselskie inicjatywy w sprawie przedłużenia procedury art. 50 do końca roku, jeśli przed wyznaczonym terminem nie uda się osiągnąć porozumienia. Dziennik ocenia, że parlament ma rację, debatując o innych możliwych modelach relacji z UE, w tym stałej unii celnej, "opcji norweskiej" (pozostanie we wspólnym rynku) oraz opcji "Norwegia" (połączenie dwóch poprzednich wariantów).

"FT" przestrzega, że przedterminowe wybory niczego by nie zmieniły i jeśli parlament nie znajdzie rozwiązania, konieczne będzie powtórzenie referendum.

Przyznaje, że kolejny plebiscyt wiąże się z pewnym ryzykiem - może nie przynieść rozstrzygającego wyniku, powtórzyć wynik referendum z 2016 roku lub zwiększyć przewagę zwolenników Brexitu. Mógłby też wywołać podziały, a ewentualne odwrócenie referendalnego wyniku mogłoby w obozie zwolenników Brexitu sprowokować teorie o rządowym spisku.

Gazeta zwraca jednak uwagę, że opuszczenie UE przez Wielką Brytanię na warunkach wynegocjowanych przez May z Brukselą również prowadziłoby do podziałów, a parlamentarny paraliż stanowiłby kryzys konstytucyjny "tak poważny, że przysłoniłby wady drugiego referendum".

"Jeśli przedstawiciele narodu nie będą potrafili rozwiązać najważniejszej politycznej kwestii tego pokolenia, naród będzie musiał przemówić po raz kolejny" - konkluduje "Financial Times". 

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 03.05.2024
    GBP 5.0670 złEUR 4.3323 złUSD 4.0474 złCHF 4.4345 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama