Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Dziennik Gazeta Prawna": Naukowcy pracują nad szczepionkami kolejnej generacji

"Dziennik Gazeta Prawna": Naukowcy pracują nad szczepionkami kolejnej generacji
Trwają obecnie prace nad przygotowaniem nowej szczepionki, które lepiej odpowiadać będzie na obecne potrzeby. (Fot. Getty Images)
Zamiast zastrzyku - może spray do nosa? I jaką właściwie mają pełnić funkcję nowe preparaty, skoro stare spełniły swoją rolę? - możemy przeczytać w dzisiejszym wydaniu 'Dziennika Gazety Prawnej'.
Reklama
Reklama

"DGP" wskazuje, że "zbliżający się koniec pandemii stawia przed światem naukowym pytanie: co dalej ze szczepionkami przeciw koronawirusom?".

"Musimy sobie odpowiedzieć – czego właściwie od nich oczekujemy? Moim zdaniem potrzebujemy szczepionki, która będzie chroniła osoby z grup ryzyka głównie w sezonie jesienno-zimowym, bo nie oszukujmy się, SARS-CoV-2 dalej będzie zabijał" – podkreśla prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jak przekazano, "w praktyce oznaczałoby to preparat, który zapewniałby ochronę przed kilkoma wariantami wirusa (naukowcy mówią, że szczepionka byłaby poliwalentna) – podobnie, jak jest to dzisiaj ze szczepionkami przeciw grypie". "Dla zapewnienia jak najsilniejszego efektu ochronnego preparat powinien uwzględniać warianty jak najbardziej odległe genetycznie, czyli w obecnej sytuacji np. oryginalnego SARS-CoV-2, Deltę i Omikrona. W razie pojawienia się nowych kuzynów uwzględniałby również ich" - dodano.

Jak wskazuje jednak prof. Pyrć, dzięki współczesnej technologii nie musimy ograniczać się wyłącznie do wzorców wirusów zapewnianych przez naturę. "Teoretycznie moglibyśmy projektować szczepionki, które wyprzedzałyby istniejące warianty i uwzględniały pojawiające się pojedyncze mutacje. Taka szczepionka lepiej przygotowywałaby nasz układ odpornościowy na rozpoznawanie zmiennych elementów SARS-CoV-2" - wyjaśnił.

Wirusolog tłumaczył, że "to taki trochę inteligentny projekt, wychodzący poza reguły starej szkoły, zgodnie z którymi działamy tylko z tym, co podsunie nam natura".

"Jeśli priorytetem w najbliższej przyszłości faktycznie okaże się ochrona osób z grup ryzyka, to rozwiązaniem może się okazać szczepionka wycelowana w dwóch przeciwników – koronawirusa i grypę. Nad takim preparatem pracuje producent jednego z obecnie stosowanych preparatów, czyli Moderna. Z zapowiedzi firmy wynika, że mógłby być gotowy w drugiej połowie przyszłego roku, czyli jeszcze przed sezonem jesienno-zimowym" - możemy przeczytać w "DGP".

Gazeta przytacza też stanowisko innej grupy naukowców, którzy wychodzą z założenia, że skoro obecne szczepionki zapewniają nam ochronę przed ciężką postacią COVID-19 i zgonem, ale słabiej przeciwdziałają zakażeniu (co boleśnie obnażył Omikron), to wzmocnić powinniśmy ten drugi element.

"Tutaj pomysł jest prosty: zastąpić preparaty w zastrzyku preparatem w sprayu podawanym do nosa, czyli bezpośrednio do miejsca, w którym rozwija się wirus (np. Omikron zdaje się bardziej preferować górne drogi oddechowe). Prace nad produktem w sprayu trwają jednocześnie w kilku miejscach na świecie. Tego typu preparaty wykazały dużą skuteczność w badaniach na zwierzętach, stąd zainteresowanie ze strony naukowców i podmiotów komercyjnych. Jedną z firm, która ma nadzieję wprowadzić taki produkt na rynek, jest hinduska Bharat Biotech, ale badania kliniczne na różnym etapie prowadzone są także w Meksyku i Chinach" - podał "DGP".

Czytaj więcej:

Badania: Wziewna szczepionka przeciw COVID-19 daje obiecujące wyniki

Wirusolog: Najlepszą ochronę przed Covid-19 daje zaszczepienie i zakażenie

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama