Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Daily Telegraph": Rażąca hipokryzja BBC w kwestii zmian klimatycznych

"Daily Telegraph": Rażąca hipokryzja BBC w kwestii zmian klimatycznych
"Daily Telegraph" zarzuca dziennikarzom BBC hipokryzję. (Fot. Getty Images)
Brytyjski dziennik 'Daily Telegraph' zarzucił stacji BBC 'rażącą hipokryzję' po tym, jak jej reporter pokonał samolotami ponad 30 tys. kilometrów w celu realizacji jednego odcinka programu o potrzebie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w związku ze zmianami klimatycznymi.
Reklama
Reklama

Richard Bilton, reporter nadawanego w BBC One programu Panorama, aby nakręcić odcinek, w którym stwierdził, że "świat mówi jedno, a robi drugie" w kwestii zmian klimatycznych, poleciał z Londynu do Dubaju, na Alaskę, do Kalifornii i Berlina.

Jak wyliczył "Daily Telegraph", mógł on pokonać dystans 32 714 kilometrów, co - według najbardziej ostrożnych szacunków - spowodowało emisję ok. 5,4 tony CO2, czyli więcej niż przeciętna osoba produkuje w ciągu roku i równowartość jazdy przeciętnym samochodem przez 18 miesięcy.

Gazeta wyjaśnia, że szacunki dotyczące pokonanego dystansu opierają się na założeniu, że Bilton skorzysta z lotów powrotnych z Londynu do Berlina i Dubaju i uda się z Wielkiej Brytanii do Kalifornii, a następnie na Alaskę przed powrotem przez Atlantyk. Zaznacza też, że nie obejmują lotów dla ekipy produkcyjnej Biltona i podróży samochodem w każdej lokalizacji, gdzie realizowano program.

BBC nie podało, jakimi trasami leciał jej reporter, choć zapewniło, że wszystkie loty odbywały się w klasie ekonomicznej i były "niezbędne" do "relacjonowania wydarzeń na miejscu".

"Daily Telegraph" przypomina, że BBC zobowiązało się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 46 proc. do 2030 roku i zwraca uwagę, że stacja ma lokalne zespoły reporterów w każdej odwiedzonych przez Biltona lokalizacji, co - według krytyków - oznacza, że "jednoosobowa zabawa" była "jawną hipokryzją". BBC nie odpowiedziało, dlaczego Panorama nie korzystała z lokalnych reporterów BBC w każdej lokalizacji.

W wyemitowanym 13 listopada odcinku Panoramy zatytułowanym "Dlaczego wciąż szukamy paliw kopalnych?", Bilton opisywał, jak światowe firmy energetyczne planują wydobywać więcej ropy i gazu, a także przeprowadzał wywiady z naukowcami, którzy domagali się szybszej ścieżki do zerowej emisji netto, aby utrzymać globalne ocieplenie poniżej 1,5 st.C. 

Czytaj więcej:

Emisje gazów cieplarnianych w UE spadają pomimo wzrostu PKB

Francuski naukowiec: Globalne ocieplenie może ożywić "wirusy zombie" z wiecznej zmarzliny na Syberii

Greta Thunberg nie przyznała się przed sądem do zakłócania porządku w Londynie

    Komentarze
    • Lono
      20 listopada 2023, 12:40

      ZDZIWIENI ? Bo ja nie...

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama