Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Brexit to fatalna wiadomość dla Europy, Polski i samej Wielkiej Brytanii"

"Brexit to fatalna wiadomość dla Europy, Polski i samej Wielkiej Brytanii"
Polska jest jednym z krajów UE, który na Brexicie straci najwięcej. (Fot. Getty Images)
Brexit to fatalna wiadomość dla Europy, Polski i samej Wielkiej Brytanii - oświadczył analityk ds. europejskich Instytutu Spraw Publicznych Aleksander Fuksiewicz. Jego zdaniem wynik referendum może być pretekstem dla Szkotów, by przeprowadzić powtórne referendum niepodległościowe.
Reklama
Reklama

Fuksiewicz stwierdził, że wyniki brytyjskiego referendum są dla niego zupełnym zaskoczeniem.

„Moim zdaniem, to jest fatalna wiadomość dla Europy, dla Polski i samej Wielkiej Brytanii. Najgroźniejszą konsekwencją Brexitu może być po prostu rozpad Wielkiej Brytanii. Już dzisiaj pojawiają się głosy ze Szkocji, że wynik referendum może być dla nich pretekstem, aby przeprowadzić powtórne referendum niepodległościowe” – zaznaczył Fuksiewicz.

Dodał, że Szkoci „wcale nie chcą wychodzić z UE, a ponad 60 proc. z nich zagłosowało za pozostaniem w Unii", i dla wielu z nich pozostanie w UE jest bardziej atrakcyjne niż pozostanie z Wielką Brytanią.

Fuksiewicz ocenił także, że Polska jest jednym z krajów UE, który na Brexicie straci najwięcej. Zaznaczył, że "w takich krajach jak Francja, Hiszpania, Niemcy są też silne ruchy pogłębiania integracji UE i dla nich ten Brexit jest dobrą wiadomością, bo Brytyjczycy zawsze byli takimi europejskimi maruderami, którym ciągle się coś nie podobało”.

"Moim zdaniem w dłuższej perspektywie konsekwencje Brexitu mogą oznaczać dla tych krajów impuls do pogłębiania integracji, ale wtedy pewnie z pominięciem krajów, które są poza strefą euro, jak Polska” – zaznaczył.

Jak dodał, z perspektywy Polaków w Wielkiej Brytanii trudno jeszcze jednoznacznie stwierdzić, ale jak mówił – „konsekwencje te nie powinny być aż tak znaczące”.

"Większość osób, które tam mieszkają, już nabyła prawa do mieszkania i pracy, więc ich Brexit nie powinien dotknąć. Poza tym sama UE w procesie negocjacji będzie brała pod uwagę przestrzeganie praw Polaków, czy innych imigrantów z UE. Zmieni się jednak zupełnie sytuacja osób, które jeżdżą tam na jakiś czas, np. do prac sezonowych” – podsumował.

Odnosząc się do samego procesu opuszczania przez Wielką Brytanie UE, Fuksiewicz stwierdził, że z perspektywy unijnej trudno na razie formułować konkretne wnioski. „Traktat jest bardzo ogólnikowy, mówi, że teraz muszą się rozpocząć negocjacje, które mają potrwać dwa lata. Natomiast prawdopodobnie cały proces opuszczania UE potrwa znacznie dłużej, całość relacji Unia-Wielka Brytania trzeba będzie jakoś uporządkować” – dodał.

„Większość analiz wskazuje na to, że skończy się to czymś zbliżonym do modelu norweskiego, Brytyjczycy będą mieli dostęp do rynku wewnętrznego UE, ale bez prawa głosu. Nie jest to może model suwerenny, ale tak to się właśnie może skończyć” – ocenił.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama