Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

"Bomba pyłkowa" uderzyła w UK. Jakie są nietypowe objawy kataru siennego?

"Bomba pyłkowa" uderzyła w UK. Jakie są nietypowe objawy kataru siennego?
Około jedna na pięć osób w UK cierpi na katar sienny, co odpowiada około 10 milionom ludzi. (Fot. Getty Images)
W miniony weekend tzw. bomba pyłkowa uderzyła w Wielką Brytanię. Przewiduje się, że stężenie pyłków osiągnie swój szczyt jutro, 13 czerwca, jednak Met Office ostrzega wszystkich alergików, by byli przygotowani na długie tygodnie z katarem siennym, ponieważ rozpoczyna się 'sezon pylenia traw' - podkreśla portal MyLondon.news.
Reklama
Reklama

Katar sienny – znany również jako alergia na pyłki – jest powodowany głównie przez pyłki traw, ale może być również wywoływany przez inne formy pyłków. Ciepła i sucha pogoda nasila poziom stężenia pyłków. Wprawdzie po dzisiejszych burzach i opadach deszczu zjawisko pylenia może ulec osłabieniu, ale tylko nieznacznie, gdyż w kolejnych dniach wciąż ma być sucho i gorąco.

W związku z rozpoczęciem sezonu na występowanie pyłków, Rumeet Patel, niezależny farmaceuta pracujący w LloydsPharmacy Online Doctor, zwraca uwagę opinii publicznej na niektóre z bardziej nietypowych i mniej znanych objawów kataru siennego.

"Około 1 na 5 osób mieszkających w UK doświadcza tych dolegliwości. Obejmują one katar, swędzenie lub zatkanie nosa, kichanie, swędzenie lub łzawienie i zaczerwienienie oczu oraz swędzenie gardła. Można mieć tylko jeden lub dwa z tych objawów, albo nawet całą ich listę" – podkreśla farmaceuta.

"Mimo że występują rzadziej, istnieją również bardziej zaskakujące objawy kataru siennego, takie jak nadmierna potliwość oraz utrata smaku i węchu. Ze względu na okres nasilenia działania pyłków, ważne jest, aby społeczeństwo zdawało sobie sprawę z istnienia tych nietypowych objawów" – dodaje.

Nadmierna potliwość

Pocenie się bardziej niż zwykle może być kłopotliwym objawem kataru siennego. Nadmierne pocenie się może być spowodowane stresem, bólem lub osłabieniem układu odpornościowego - wszystkie te czynniki mogą mieć związek z katarem siennym.

Utrata węchu i smaku

Utrata węchu może być objawem kataru siennego, choć zdarza się to rzadko. Zaburzenie znane również jako anosmia - to stan zapalny w kanałach nosowych, który może wpływać na nasz zmysł węchu. Jest to sposób organizmu na ograniczenie ilości pyłków, które docierają do nosa.

Utrata lub zmiana zmysłu smaku lub węchu jest również objawem COVID-19. Dlatego należy rozważyć wykonanie testu lub pozostanie w domu i unikanie kontaktu z innymi, jeśli dodatkowo występuje wysoka temperatura i ogólnie złe samopoczucie.

Sezon na pylenie traw i innych roślin właśnie trwa. (Fot. Getty Images)

Bóle głowy i migreny

Istnieje również związek między bólami głowy a katarem siennym. Zapalenie zatok może powodować wzrost ciśnienia, co skutkuje zatokowym bólem głowy. Daje to wrażenie intensywnego ucisku wewnątrz głowy lub za oczami. Histaminy uwalniane podczas kataru siennego mogą również powodować migreny.

Ból w obrębie twarzy

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że katar sienny może być przyczyną bólu w okolicach policzków, oczu i czoła. Przy katarze siennym małe, wypełnione powietrzem wgłębienia za kośćmi policzkowymi i czołem mogą ulec zapaleniu lub zablokowaniu. Ucisk ten może powodować ból twarzy.

Silnye objawy kataru siennego mogą zakłócać codzienne czynności, takie jak sen i praca. (Fot. Getty Images)

Astma

U osób z astmą, katar sienny może pogorszyć objawy, takie jak świszczący oddech i duszność. Co więcej, niektóre osoby doświadczają objawów astmy tylko w sezonie kataru siennego. Osoby cierpiące na katar sienny są również znacznie bardziej narażone na wystąpienie astmy.

Jak leczyć katar sienny?

Generalnie rzecz biorąc, katar sienny można leczyć za pomocą leków przeciwalergicznych i zmiany stylu życia, na przykład poprzez ograniczenie czasu spędzanego na zewnątrz.

Jednak niektórzy ludzie doświadczają tak silnych objawów kataru siennego, że może on zakłócać codzienne czynności, takie jak sen i praca. W takim przypadku lub jeśli objawy nasilają się i nie ustępują po 2-4 tygodniach przyjmowania leków zalecanych przez farmaceutę, należy udać się do lekarza rodzinnego.

Czytaj więcej:

Przybywa osób z alergią na pyłki. Eksperci twierdzą, że to efekt zmian klimatu

Choroby cywilizacyjne zabijają coraz więcej Polaków

    Komentarze
    • Benekiciaż
      12 czerwca 2023, 19:24

      Jak się kicha to na kielicha!

    • Lekasz
      12 czerwca 2023, 20:10

      Bosze, srandemia zabujcza panuje, a ci o pyłkach!
      Maseczki nakładać proszę....
      W razie niepewności, boosterka wziąć

    • 1111
      12 czerwca 2023, 23:59

      Wypisz wymaluj, wszystkie objawy jak przy kowidzie,haha, ładnie was w h... zrobili, może kolejną dawkę preparatu chcecie...

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 26.04.2024
    GBP 5.0414 złEUR 4.3225 złUSD 4.0245 złCHF 4.4145 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama