Wybory do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii

23 kwietnia 2019 300
Wybory do Parlamentu Europejskiego w Wielkiej Brytanii
Wybory do Parlamentu Europejskiego w UK odbędą się 23 maja 2019 roku. (Fot. Getty Images)

Każdy obywatel Polski, który przebywa w Wielkiej Brytanii, ma prawo do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Prawo to zagwarantowane ma obywatel każdego kraju członkowskiego Unii Europejskiej.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co pięć lat. Najbliższe wybory planowane są na czwartek, 23 maja 2019 roku.

Należy pamiętać jednak, że w wyborach do Parlamentu Europejskiego można oddać głos tylko raz – na polskie listy kandydatów w Polsce bądź w komisjach ustanowionych za granicą w dniu 26 maja br. lub na brytyjskie listy kandydatów w dniu 23 maja tego roku.

Pamiętaj:

Nie wolno głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego w więcej niż jednym kraju.
Każdy wnioskodawca musi wypełnić osobny formularz.
Termin rejestracji do głosowania upływa 7 maja 2019 roku o północy.

Jeśli będziesz głosować w Wielkiej Brytanii:

Wybory na Wyspach odbędą się 23 maja 2019 roku.

Aby zagłosować na brytyjską listę kandydatów,  trzeba koniecznie zarejestrować się w lokalnym biurze rejestracji elektoratu (electoral register office), które na ogół znajduje się w budynku władz lokalnych (city council).

Możesz dokonać rejestracji, wypełniając odpowiedni formularz (przesłany do miejsca Twojego zamieszkania lub dostępny on-line), który następnie możesz odesłać do lokalnego biura rejestracji wyborców.


Jeśli będziesz głosować na polskie listy:

Termin przeprowadzenia wyborów na polskie listy kandydatów wyznaczono na dzień 26 maja br. (niedziela) w godzinach 7:00-21:00.


Jeśli przebywasz w Wielkiej Brytanii i chciałbyś wziąć udział w głosowaniu na polskie listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego, będziesz miał szansę oddać swój głos w następujących miastach: Londynie, Southampton, Birmingham, Bristol i Taunton, a także na terenie okręgu konsularnego Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze oraz Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu.

Adresy lokali wyborczych zostaną podane w terminie późniejszym, ale nie później niż w dniu 4 maja br. Podobnie jak w wyborach do Sejmu RP i Senatu RP, możesz również oddać swój głos drogą pocztową.

Pamiętaj, że biorąc udział w wyborach na polskie listy kandydatów do Parlamentu Europejskiego za granicą, oddajesz głos na listy kandydatów Okręgu nr 4 – właściwego dla Warszawy i 8 powiatów województwa mazowieckiego (grodziskiego, legionowskiego, nowodworskiego, otwockiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, warszawskiego zachodniego i wołomińskiego).

Jak się zarejestrować?

Należy wypełnić formularz, który znajdziesz tutaj.


Należy wypełnić wszystkie części formularza i podpisać "Oświadczenie”, a następnie przesłać formularz do swojego lokalnego biura rejestracji wyborców.


 

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (3)


~Bu

chyba stary formularz w odnośniku

~LoganOx

zarejestrowałem się kilka tygodni temu on-line i przesłano mi formularz do wypełnienia i odesłania ale bez koperty zwrotnej (czyt. trzeba zapłacic z własnej kieszeni za koperte + znaczek). Innymi słowy trzeba byc bardzo zdeterminowanym by głosowac w wyborach do PE. Kolejny sprytny pomysł by ograniczyć liczbe głosujących ludzi z Europy Wsch i innych panstw EU w UK.
Szkoda, ze ten artykuł o tym nie pisze...

~Jacek

Coś Ty! te formularze są z opłaconym znaczkiem (free post)

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 20 maja 2019

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.9117 zł -0.02 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.2995 zł -0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.8543 zł 0.00 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.8189 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8670 zł 0.01 zł

Przelicznik walut

na
Reklama