Kary pieniężne za nieobecność ucznia w szkole

19 września 2018 500
Kary pieniężne za nieobecność ucznia w szkole
Rodzice zapłacą karę, jeśli zabiorą dziecko na wakacje podczas roku szkolnego. (Fot. Thinkstock)

60 funtów kary zapłaci opiekun dziecka, którego nie ma w szkole z powodu wyjazdu na pozaterminowe wakacje. W Wielkiej Brytanii rośnie liczba rodziców, którzy zabierają dzieci na rodzinny wyjazd podczas trwania roku szkolnego.

Tylko w ciągu zeszłego roku za nieobecność uczniów w klasie kary zapłaciło 50 tysięcy rodziców. To trzy razy więcej niż jeszcze dwa lata temu. 

Kary finansowe dotyczą nieusprawiedliwionych nieobecności. W Wielkiej Brytanii obowiązują też nowe zasady udzielania zgody na wyjazdy rodzinne w trakcie roku szkolnego.

I kary i nowe zasady mają poprawić frekwencję w szkołach. Nauczycielom i dyrektorom nie podobało się, że rodzice - zamiast dbać o edukację swoich podopiecznych - na pierwszym miejscu stawiali domowy budżet i w ramach oszczędności zabierali dzieci na wakacje w trakcie trwania roku szkolnego.

W 2012 roku aż 37 proc. rodziców zabrało swoje dzieci na wakacje poza feriami. Uczniowie zmarnowali aż 5 milionów godzin lekcyjnych wynika z raportu Nationwide Building Society.


1 września 2013 roku zmieniły się m.in. zasady udzielania zgody na wyjazdy rodzinne w trakcie roku szkolnego. Teraz dziecko może otrzymać do 10 dni wolnych od szkoły, ale tylko "na wcześniej złożony wniosek i w wyjątkowych okolicznościach".

Jeśli jednak - pomimo braku zgody dyrekcji - rodzice "porwą" ucznia na wakacje, to zapłacą za to 60 funtów. Na uiszczenie kary mają 21 dni, a po przekroczeniu tego terminu kwota wzrasta do 120 funtów. Z kolei po 28 dniach sprawa może trafić do sądu.

Wygórowane ceny biletów lotniczych i hoteli podczas szkolnych ferii powodują, że rodzice uczniów szukają innych rozwiązań. Wielu decyduje się na zabranie dziecka poza czasem wolnym, mimo iż grozi to karą finansową.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (5)


~Be

Socjalizm w tym kraju to norma tylko nie ucza w szkolach jak go poznac

Adam drankowski

Idioci! a co by stało na przeszkodzie, żeby zrobic jak w Polsce: ferie szkolne w róznych terminach dla róznych hrabstw lub nawet szkół. No ale chyba taka jest tradycja.....

~Andi

Nastepna “gwiazda” londynka- pani Emilia - zablysnela, Boze gdzie Ty tych ludzi znajdujesz (?)

~Doświadczony

A gdy już dziecko jest w domu, to warto rozwijać je polskimi, wartościowymi i czytanymi bajkami w stylu: https://www.youtube.com/watch?v=X45nTSzudTc&t=10s lub https://www.youtube.com/watch?v=dkjJwFmvECk&t=9s

~Rob

O czym o ni mowia. Jaka edukacja? 10latek kolorowanki przynosi na zadanie domowe

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama