Forced marriage, czyli wymuszone małżeństwo
Nikt nie powinien być zmuszany do małżeństwa wbrew własnej woli. Jeżeli jednak dojdzie do takiej sytuacji, można uzyskać pomoc - nawet w przypadku, gdy ślub odbył się za granicą.
Kiedy mamy do czynienia z wymuszonym małżeństwem?
Do wymuszonego małżeństwa (ang. forced marriage) dochodzi wbrew woli jednej ze stron.
Oto przykłady:
- otrzymujesz groźby, gdy przeciwstawiasz się zawarciu związku,
- ktoś insynuuje, że jego stan zdrowia pogorszy się, jeśli odmówisz zalegalizowania związku,
- ktoś wmawia Ci, że małżeństwo to jedyny sposób, aby uniknąć skandalu i twierdzi, że jeżeli nie pobierzesz się, to przyniesiesz wstyd rodzinie.
Wymuszonego małżeństwa nie należy mylić z małżeństwem zaaranżowanym. W przypadku tego drugiego, rodziny aranżują spotkania dwóch osób w celu lepszego wzajemnego poznania się. Jednak to, czy finałem będzie ślub, zależy tylko i wyłącznie od pary.
Gdzie uzyskać pomoc, gdy doszło do zawarcia wymuszonego małżeństwa?
Praktyczną pomoc i poradę otrzymasz od Forced Marriage Unit. W Wielkiej Brytanii należy zadzwonić pod numer: 020 7008 0151, natomiast z zagranicy: +44 (0) 20 7008 0151. Linie są czynne od poniedziałku do piątku, w godz. 9:00 -17:00.
Jeśli jest to nagły wypadek i nie możesz dodzwonić się na żaden z powyższych numerów telefonów, możesz skontaktować się z Foreign and Commonwealth Office - 020 7008 1500 - i zapytać o Global Response Centre. Wyszkoleni konsultanci udzielą Ci bezpłatnej porady oraz poinformują o prawach, jakie przysługują w danej sytuacji. Cała rozmowa jest poufna i nikt - wbrew Twojej woli - nie będzie kontaktował się z Twoją rodziną.
Wymuszone małżeństwa za granicą
Do namawiania do małżeństwa dochodzi także poza Wielką Brytanią, np. podczas odwiedzin rodziny za granicą. Jeśli podejrzewasz, że może Cię to dotyczyć, zadzwoń do działu Forced Marriage - z pewnością znajdzie się tam ktoś, kto poradzi Ci, co zrobić w takiej sytuacji.
Jeśli jesteś już poza granicami Wielkiej Brytanii, ale masz brytyjski paszport, Forced Marriage Unit jest w stanie zorganizować dla Ciebie bezpieczny powrót do domu.
Pomoc prawna w celu zapobiegania wymuszonym małżeństwom w Anglii i Walii
Jeśli mieszkasz w Anglii lub Walii i nie chcesz dopuścić do zawarcia takiego związku, możesz zwrócić się do sądu o tzw. Forced Marriage Protection Order, czyli przymusowy nakaz ochrony małżeństwa. W uzyskaniu dokumentu pomagają prawnicy, policja, urzędnicy i wolontariusze.
Nakaz masz prawo wykorzystać, gdy:
- chcesz zapobiec zawarciu wymuszonego małżeństwa,
- nie chcesz dopuścić, aby potencjalna ofiara takiego związku opuściła granice kraju,
- chcesz odzyskać paszport,
- chcesz zapobiec zastraszaniu (bullying) lub przemocy.
Osobom, które ignorują taki nakaz, grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.
Zakończenie wymuszonego małżeństwa
Na szczęście prawo w Wielkiej Brytanii przewiduje legalne zakończenie takiego związku. Co więcej, nie ma znaczenia, czy był on zawarty na Wyspach czy za granicą.
Najczęściej dochodzi do unieważnienia wymuszonego małżeństwa - zazwyczaj, gdy sąd podaje w wątpliwość jego legalność. Czasami jednak łatwiej jest je zakończyć rozwodem.
kazdy powinien sam sobie szukac partnera,byc z kims z milosci,w odpowiednim wieku,nie udawac,nie oszukiwac,nie zmuszac,przez te zmuszane zwiazki narodzilo sie tyle debilow,wiele tragedii rodzinnych,rozwodow
Znam takiego jednego ktory do oltarza poszedl z brudnym sumieniem , mieszka w Polsce na wsi i tam wydaje mu sie ze jest Bogiem
Moich siedem żon nikt nie pytał