Bank Holidays w Wielkiej Brytanii
Bank Holidays (Święto bankowe) to dzień wolny od pracy w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Osoby, które są zatrudnione na stanowiskach państwowych lub w służbach mundurowych (np. w straży pożarnej, pogotowiu ratunkowym, policji czy służbie zdrowia) otrzymują w tym czasie dzień wolny od pracy. Pracownicy w tym dniu otrzymują także wyższe wynagrodzenie za pracę.
Skąd się wzięła nazwa Bank Holidays?
Święta bankowe zawdzięczają swoją nazwę temu, że wtedy banki są nieczynne i dlatego nie mogą działać inne firmy. Ustawa pozwala na odroczenie pewnych płatności do następnego dnia roboczego.
Oto lista dni wolnych w 2024 roku w Anglii i Walii:
- 1 stycznia - Nowy Rok; poniedziałek
- 29 marca - Wielki Piątek (Good Friday)
- 1 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny (Easter Monday)
- 6 maja - Early May bank holiday; poniedziałek
- 27 maja - Spring bank holiday; poniedziałek
- 26 sierpnia - Summer bank holiday; poniedziałek
- 25 grudnia - Boże Narodzenie (Christmas Day); środa
- 26 grudnia - Boxing Day; czwartek
Czy w tych dniach mogę załatwić coś w polskich instytucjach w Wielkiej Brytanii?
Niestety nie. Urzędy, takie jak np. Ambasada RP w Londynie, są nieczynne we wszystkie dni ustawowo wolne od pracy obowiązujące w Polsce i na terenie Zjednoczonego Królestwa, czyli właśnie w Bank Holidays.
Czy każdy ma prawo do wolnego?
Żaden Bank Holiday nie jest w myśl brytyjskiego prawa automatycznym dniem wolnym od pracy. Większość pracodawców natomiast zwyczajowo daje swoim pracownikom dzień wolny od pracy.
Dokumentem regulującym tą kwestię jest umowa o pracę, w której powinna znajdować się informacja odnośnie ustawowych i specjalnych Bank Holidays. Warto upewnić się, jaka jest polityka firmy i na co pracodawca pozwala.
Wiele firm oferuje dwukrotnie wyższą stawkę osobom pracującym w taki dzień lub dwa dni urlopu w zamian. Nie jest to jednak obowiązkowe i znowu należy wspomnieć, że zależy to od warunków jakie mamy w umowie.
Specjalny Bank Holiday
W Wielkiej Brytanii istnieją przepisy, które pozwalają na zmianę daty tych wolnych dni, a nawet dodanie nowego święta, np. aby uczcić specjalną okazję np.: diamentowy jubileusz królowej Elżbiety II, który był obchodzony 5 czerwca 2012 roku.