Menu

Zatrzymanie przez brytyjską drogówkę

Zatrzymanie przez brytyjską drogówkę
Jak się zachować, kiedy zatrzyma nas policja? (Fot. Getty Images)
Zatrzymanie przez policję bez wątpienia, zarówno dla kierowców jak i pasażerów pojazdu, może być stresującym wydarzeniem. Wiele osób nie wie jak się zachować, kiedy widzi w lusterku migające światło policyjnego koguta.
Reklama

Policja może użyć wielu sposobów, aby dać kierowcy znać, że to właśnie on ma zatrzymać auto.

Na ogół zostaje włączona charakterystyczna sygnalizacja świetlna oraz dźwiękowa tzw. kogut. Policjanci mogą także użyć lewego kierunkowskazu i wskazać lizakiem, żeby zjechać na pobocze.

Czy wymóg zatrzymania się dotyczy także kobiet podróżujących samotnie?

Tak. Jednak jeśli ma się jakieś wątpliwości co do tego, że osoba, która kazała nam zjechać na pobocze jest prawdziwym policjantem można przez uchylone okno poprosić o pokazanie odznaki i sprawdzić tożsamość zatrzymującego. Do momentu uzyskania satysfakcjonujących informacji można także zostawić uruchomiony silnik.

Jak szybko muszę się zatrzymać?

Przede wszystkim nie należy panikować. Funkcjonariusze policji zdają sobie sprawę, że bezpieczne zjechanie na pobocze może wymagać trochę czasu. Przede wszystkim należy dbać o bezpieczeństwo swoje i innych kierowców.

Jednak jeśli przez dłuższy czas nie jest się w stanie znaleźć bezpiecznego miejsca do zatrzymania, należy dać znać funkcjonariuszom, że zdajemy sobie sprawę z tego, że o nas chodzi i, że zamierzamy dostosować się do ich prośby.

Co powinienem zrobić bezpośrednio po zatrzymaniu?

Po pierwsze trzeba poczekać w samochodzie, aż oficer podejdzie do zatrzymanego samochodu. Policjant najprawdopodobniej stanie tuż za plecami kierowcy, może także poprosić kierowcę o obrócenie się. W ten sposób będzie mógł skontrolować czy zatrzymany kierowca nie posiada broni.

Jest to normalna procedura, bowiem policjant nie wie kogo zatrzymał, a swoje bezpieczeństwo zawsze powinien stawiać na pierwszym miejscu.

Nieodpowiednie zachowanie może skutkować odprowadzeniem do aresztu.

Co jeśli uważam, że policja zatrzymała mnie bez powodu?

Pod żadnym pozorem nie należy się kłócić z policjantem. Jak wspomnieliśmy w poprzednim pytaniu takie zachowanie może zmusić funkcjonariusza policji nawet to odprowadzenia kierowcy do aresztu.

Jeśli ma się jakiekolwiek wątpliwości co do decyzji wydanej przez policjanta można zawsze zwrócić się do sądu o rozpatrzenie sprawy. Wszystkie dokumenty, formularze i informacje z tym związane muszą zostać dostarczone nam przez policjanta.

Jak uniknąć zatrzymania?

Statystycznie największa liczba kierowców zostaje zatrzymana z powodu niedziałającej sygnalizacji świetlnej, przekroczenia limitu prędkości, braku kultury na drodze oraz złego ogólnego stanu pojazdu.

  Komentarze
  • Kierowca
   21 marca 2017, 21:15

   Co to za brednie !!!!!!!!!!!!!

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.01.2021
  GBP 5.114 złEUR 4.544 złUSD 3.740 złCHF 4.216 zł
  Reklama