Menu

Koronerzy, sekcje zwłok i dochodzenia

Koronerzy, sekcje zwłok i dochodzenia
Koroner jest lekarzem lub prawnikiem odpowiedzialnym za badanie dotyczące śmierci w szczególnych okolicznościach i za zorganizowanie sekcji zwłok, jeśli to konieczne. Dochodzenie jest badaniem na drodze prawnej przyczyn i okoliczności śmierci.
Reklama

Kiedy koroner musi być powiadomiony o śmierci?

Jeśli śmierć zachodzi w wyniku którejś z wymienionych okoliczności, lekarz może zawiadomić koronera:

 • po wypadku lub po obrażeniach ciała,
 • po chorobie w wyniku zatrucia środowiska,
 • podczas operacji,
 • przed wybudzeniem z narkozy,
 • jeśli przyczyna śmierci jest nieznana,
 • jeśli śmierć była brutalna lub nienaturalna - np. samobójstwo, wypadek, przedawkowanie narkotyków, zatrucie alkoholem,
 • jeśli śmierć była nagła i niejasna - np. nagła śmierć niemowlęcia.

Dodatkowo, jeśli zmarły nie był badany po śmierci lub w ciągu 14 dni przed śmiercią przez lekarza wydającego świadectwo medyczne, koroner musi zostać zawiadomiony.Każdy kto ma wątpliwości dotyczące przyczyny śmierci, może poinformować o tym koronera, ale w większości przypadków zostanie on zawiadomiony przez lekarza lub policję.

Co dzieje się po zawiadomieniu koronera?

Koroner może być jedyną osobą mogącą poświadczyć przyczynę śmierci. Lekarz zawrze w formalnej notatce, że koroner został powiadomiony. Taka notatka zostanie Ci wydana przez lekarza i jest dokumentem wyjaśniającym jak masz zarejestrować zgon.

Później, koroner zdecyduje, czy powinno mieć miejsce dalsze dochodzenie w sprawie tej śmierci - rejestrator nie może zarejestrować zgonu przed otrzymaniem decyzji koronera. Znaczy to, że pogrzeb będzie musiał być opóźniony. Jeżeli miała miejsce sekcja zwłok, koroner musi wydać zgodę na kremację.

Sekcje zwłok

W niektórych przypadkach koroner musi zarządzić sekcję zwłok. Jest to badanie medyczne zwłok w celu znalezienia przyczyny śmierci. W takich przypadkach zwłoki zostaną zabrane do szpitala, aby przeprowadzić sekcję.

Nie masz prawa zakwestionować decyzji koronera o sekcji, ale powinieneś poinformować koronera, jeśli masz silne obiekcje na tle religijnym lub innym. W przypadkach, kiedy koroner jest powiadamiany o śmierci z powodu braku kontaktu zmarłego z lekarzem w okresie 14 dni (28 dni w Irlandii Płn.) przed śmiercią, koroner skonsultuje się z lekarzem zmarłego i zwykle nie będzie musiał zarządzać sekcji.

Jeśli sekcja wykaże, że śmierć była naturalna, koroner wyda dokument powiadamiający (zwany Pink Form B - Form 100), aby zgon mógł zostać zarejestrowany. Zwykle dokument ten jest wysyłany bezpośrednio do rejestratora, lecz czasami dostajesz go do dostarczenia. Jeśli ciało ma zostać poddane kremacji, koroner da ci także dokument zezwalający na to (nazywany Certificate for Cremation - Form E).

Dochodzenia

Dochodzenie jest badaniem na drodze prawnej przyczyn i okoliczności śmierci. Jest przeprowadzane publicznie - czasami w obecności przysięgłych - przez koronera, w przypadkach, kiedy śmierć była:

 • brutalna lub nienaturalna,
 • miała miejsce w więzieniu lub w areszcie policyjnym,
 • przyczyna śmierci po sekcji zwłok jest wciąż nieznana.

W tych wypadkach koronerzy przeprowadzają dochodzenie, nawet jeśli śmierć miała miejsce za granicą (i ciało wróciło do Wielkiej Brytanii). Jeśli ciało zaginęło (zwykle w morzu), koroner może przeprowadzić dochodzenie na wezwanie Sekretarza Stanu, jeżeli śmierć mogła nastąpić w rejonie działalności koronera.

Jeśli dochodzenie jest przeprowadzane, koroner ma obowiązek poinformowania o tym:

 • małżonka lub partnera zmarłego,
 • najbliższego krewnego (jeśli to inna osoba niż powyższa),
 • osobistego reprezentanta (jeśli to inna osoba niż powyższa).

Krewni mogą również uczestniczyć w dochodzeniu i zadawać pytania świadkom - te pytania mogą dotyczyć jedynie medycznych przyczyn i okoliczności śmierci. Krewni mogą także wynająć prawnika, aby ich reprezentował, ale nie ma możliwości uzyskania bezpłatnej pomocy prawnej.

Szczególnie ważnym powodem do pozyskania prawnika w celu reprezentacji, jest przypadek śmierci w wypadku drogowym, wypadku w pracy czy w innych okolicznościach mogących wiązać się z prawem do uzyskania odszkodowania. Nie możesz skorzystać w tych wypadkach z bezpłatnej pomocy prawnej.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.01.2021
  GBP 5.100 złEUR 4.547 złUSD 3.770 złCHF 4.229 zł
  Reklama