Przewożenie dziecka samochodem

23 października 2018, Londynek.net 100
Przewożenie dziecka samochodem
Fotelik samochodowy dla dziecka zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy. (Fot. Thinkstock)

Na całym świecie przepisy drogowe regulujące przewóz dzieci w autach nakładają obowiązek przewożenia dziecka w specjalnym foteliku samochodowym.


Jeśli to Ty jesteś kierowcą, jesteś odpowiedzialny za to, aby każdy pasażer w wieku poniżej 14 lat miał zapięty pas bezpieczeństwa lub siedział w odpowiednim dla siebie foteliku.

Zanim kupisz fotelik dla dziecka, spróbuj przymierzyć go najpierw do swojego samochodu. Porozmawiaj ze sprzedawcą który udzieli Ci rady i pokaże jak fotelik należy zainstalować.

Brytyjskie prawa mówi, że dzieci poniżej 3 roku życia przewożone w jakimkolwiek samochodzie muszą podróżować w foteliku dostosowanym do ich wieku i wagi.

Jak przewozić dzieci?

Dzieci po 3. roku życia do ukończenia 12 lat lub do momentu osiągnięcia 135 cm wzrostu podróżując samochodem powinny być przypięte do właściwego fotelika umocowanego za pomocą odpowiednio dopasowanych pasów bezpieczeństwa – bez względu na to, czy podróżują z tyłu auta czy z przodu.

Dzieci w wieku 12 i 13 lat, lub młodsze – jeżeli mają powyżej 135 cm wzrostu, mają obowiązek podróżować w pasach bezpieczeństwa, zarówno na tylnych jak i na przednich siedzeniach samochodu. Z konieczności zapinania pasów bezpieczeństwa zwolnieni są pasażerowie, którzy ukończyli 14 lat, o ile podróżują na tylnym siedzeniu.

Jak używać fotelika?

Pamiętaj aby:

  • dobrze dopasować go do fotela - przestrzegaj instrukcji producenta,
  •   poświęcić czas na odpowiednie zapięcie dziecka,
  • upewnij się, że pasy dla dorosłych przechodzą przez wszystkie uchwyty fotelika,
  • sprawdź, czy fotelik jest solidnie przymocowany do siedzenia,
  • upewnij się, że klamra od pasa bezpieczeństwa nie jest wygięta i że nie spoczywa na oparciu fotelika,
  • fotelik dziecięcy, który montuje się tyłem do kierunku jazdy nigdy nie powinien być zainstalowany na siedzeniu, przed którym jest poduszka ratunkowa,
  • sprawdź dokumentację samochodu - znajdziesz tam rady dotyczące przewozu dzieci i poduszek bezpieczeństwa (jeśli są),
  • nigdy nie modyfikuj fotelika lub pasa bezpieczeństwa tylko po to, aby je dopasować.

Kara za brak fotelika

Przewożenie dziecka niezgodnie z prawem może skończyć się mandatem w wysokości do 500 funtów. To kierowca ponosi odpowiedzialność za niepodporządkowujących się pasażerów zanim ukończą oni 14 lat.

Więcej informacji

Poradnik mówiący jak odpowiednio dopasować dziecięcy fotelik w samochodzie jest dostępny w wielu językach, w druku. Informacje można znaleźć na stronie rządowej tutaj.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~Czytelniczka

Jest jeszcze jeden warunek aby dziecko mlodsze lub niższe nie moglo jechac w foteliku .To waga dziecka .Kazdy fotelik i podkladka jest tylko do 36kg pozniej nie spelnia warunkow

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama