Wybór przedmiotów na roku 9

20 kwietnia 2013, Londynek.net, Brak komentarzy00
Wybór przedmiotów na roku 9

Twój wybór przedmiotów na rok 10 i 11 wpłynie na to, jak spędzisz czas podczas kolejnych dwóch lat w szkole. Może także mieć wpływ na Twoją przyszłą karierę zawodową lub przyszły kurs na college'u.

Jaką masz osobowość?

By pomóc sobie zdecydować, czego uczyć się na roku 10 i 11, dobrze jest zacząć pytać siebie, jakim typem człowieka jestem, co lubię robić oraz w czym jestem dobry:

* pomyśl, czym lubisz zajmować się w domu a także w szkole - jakie umiejętności w sobie rozwinąłeś poza szkołą, które przydałyby Ci się podczas nauki;
* zapytaj siebie, czy jesteś typem osoby, która lubi rozpracowywać różne rzeczy i dogłębnie je analizować - lub czy wolisz raczej czynności praktyczne bądź artystyczne jak malowanie, rysowanie lub śpiewanie;
* pomyśl o tym, czym interesujesz się najbardziej: może np. innymi kulturami i językami, opracowywaniem projektów, pomaganiem ludziom, przebywaniem na świeżym powietrzu i projektowaniem.

Co chcesz robić?

Jeśli myślisz o konkretnej karierze zawodowej lub masz nadzieję dostać się na uniwersytet, warto wówczas dowiedzieć się, czy są tam określone przedmioty, w których zrealizujesz swoje cele.

Jaki jest Twój najlepszy sposób na naukę?

Nauka na roku 10 i 11 to nie tylko małe matury GCSE. W zależności od tego, co jest dostępne w Twojej szkole, możesz być w stanie wybrać coś z kwalifikacji zawodowych zorientowanych na pracę, Young Apprenticeships (praktyki zawodowe dla młodych) i kursy Key Skills (Umiejętności kluczowe) takie jak język angielski i matematyka.

Przedmioty wykładane są na różne sposoby, więc może być tak, że jedna metoda nauki odpowiada Ci bardziej niż inne.

Bardzo prawdopodobne, że będziesz musiał podejść do co najmniej jednego egzaminu z większości wybranych przez Ciebie przedmiotów, lecz z wielu z nich punkty także zostaną doliczone do Twojej ostatecznej oceny. Niektóre przedmioty to nie tylko praca pisemna, co daje szansę do zdobycia oceny w czynnościach praktycznych. Czy odpowiadałoby Ci to?

Co jest wymagane a co dodatkowe?

Na roku 9. będziesz miał wiele opcji do wyboru, ale będą też niektóre przedmioty tak ważne, że każdy musi je wybrać.

Gdzie możesz zasięgnąć pomocy i poradzić się?

Większość ludzi szuka porady podejmując ważne decyzje. Jeśli chodzi o wybór przedmiotów i kariery, zobaczysz, że jest wiele osób gotowych, by Ci pomóc.

Ważnym także jest dokładne rozeznanie się we wszystkich opcjach.

Connexions

Connexions to serwis oferujący informacje i porady dla ludzi młodych. Jest wiele sposobów, na które Connexions może Ci pomóc:

* Twoje szkolne centrum informacji Connexions (Connexions Resource Centre) dostarcza informacji drukowanej, płyt DVD, programów komputerowych i dostępu do Internetu, by pomóc Ci znaleźć informacje nt. danej posady, szkolenia, przedmiotu lub kwalifikacji.
* Osobiści doradcy Connexions oferują poufną pomoc i poradę w wielu kwestiach - przedstawiani są w szkole na roku 8 i 9 lub możesz z nimi porozmawiać w lokalnym centrum Connexions Partnership.
* Doradcy Connexions Direct - skontaktuj się z nimi bezpłatnie przez telefon, e-mail, czat internetowy lub SMS, poufne doradztwo.

* Infolinia Connexions Direct: 08080 013 219

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Pomoc w szkole

W szkole jest wiele osób, które mogą pomóc:

* Nauczyciele różnych przedmiotów - wiedzą oni dokładnie, czego wymaga uczenie się przedmiotu na roku 10 i 11, i mogą Ci doradzić, jeśli chcesz.
* Doradcy zawodowi - udzielą Ci informacji o tym, które przedmioty i jakie kwalifikacje są odpowiednie dla danej kariery zawodowej.
* Koordynator do spraw osób niepełnosprawnych (SENCO) - jest to osoba, która może zorganizować wsparcie dla osób niepełnosprawnych lub mających trudności w nauce, co ma wpływ na studia.
* Wolontariusz lub nauczyciel-wychowawca może pomóc Ci przezwyciężyć jakiekolwiek problemy, stające na Twojej drodze nauki - dowiedz się, czy jest taka osoba w Twojej szkole

Rodzina i znajomi

Gdy coś planujesz, dobrze jest porozmawiać na ten temat z rodzicami, opiekunami, rodziną i znajomymi. Oni prawdopodobnie wiedzą najlepiej i znają Twoje mocne i słabe strony, więc rozmowa z nimi może pomóc Ci zdecydować, co odpowiadałoby Twoim zdolnościom i zainteresowaniom.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 21 sierpnia 2018

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 4.7951 zł -0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.3101 zł 0.01 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 3.7375 zł -0.03 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 3.7853 zł 0.00 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.8691 zł -0.02 zł

Przelicznik walut

na
Reklama