W szkole

6 września 2017, Londynek.net, Brak komentarzy00
W szkole
Brytyjskie szkoły funkcjonują nieco inaczej niż placówki w Polsce, warto zapoznać się z różnicami. (Fot. Thinkstock)

Warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat funkcjonowania szkół. Dowiedz się więcej o szkolnych posiłkach, terminach ferii, szkolnych "mundurkach" czy drodze Twojego dziecka do szkoły.

Terminy semestrów oraz wakacji szkolnych

Terminy semestrów oraz wakacji szkolnych są ustalane przez organ władzy lokalnej lub kierownictwo szkoły bądź przez samą szkolę w przypadku szkół niezależnych. Szkoły nie zezwalają, aby podczas trwania nauki zabierać dziecko ze szkoły na wakacje. 

Daty semestrów oraz wakacji można znaleźć w Internecie. Kto je ustala zależy od rodzaju szkoły, do której Twoje dziecko uczęszcza.

Szkoły zarządzane przez społeczność lokalną oraz szkoły finansowane przez fundacje charytatywne (voluntary schools)

Terminy semestrów oraz wakacji w szkołach zarządzanych przez społeczność lokalną i szkołach finansowanych przez fundacje charytatywne (voluntary schools) są ustalane przez organ władzy lokalnej. Dla większości szkół obecny rok szkolny jest podzielony na trzy semestry. Jednakże, niektóre instytucje władzy lokalnej wprowadziły rok szkolny z podziałem na sześć semestrów, każdy o podobnej długości (znany jako standardowy rok szkolny ('Standard School Year').

Poniższy odnośnik umożliwi Ci wprowadzenie swojego kodu pocztowego, co da Ci możliwość dostępu do informacji dotyczących terminów semestru zamieszczonych na stronie internetowej Twojego organu władzy lokalnej.

*Zapoznaj się z datami semestru w szkole, do której uczęszcza Twoje dziecko

Inne rodzaje szkół państwowych

Dla innych rodzajów szkół finansowanych ze środków publicznych, łącznie z:

* szkołami niezależnymi od lokalnej jednostki zarządzającej szkołami (foundation schools),
* szkołami, które same decydują o warunkach przyjęć (voluntary aided schools),
* instytucjami szkolnictwa wyższego (academies),
* szkołami wyższymi specjalizującymi się w przedmiotach ścisłych (technology colleges),
* szkołami wyższymi specjalizującymi się w nauce sztuk pięknych (colleges for the technology of the arts).

Terminy są ustalane przez organ zarządzający tymi szkołami. Adresy stron internetowych tych szkół znajdziesz używając poniższego odnośnika.

* Znajdź szkolę, opiekę nad dzieckiem lub żłobek

Szkoły niezależne

Szkoły niezależne ustalają daty semestrów oraz wakacji we własnym zakresie. Rada szkół niezależnych (The Independent Schools Council) posiada swoją stronę internetową, na której znajdziesz listę szkół niezależnych oraz szczegóły kontaktowe.

Wakacje w trakcie trwania semestru

W normalnych okolicznościach nie powinieneś zabierać swojego dziecka na wakacje w trakcie trwania semestru, jako że może to być szkodliwe zarówno dla postępu w nauce dziecka oraz szkoły. Wakacje w trakcie trwania semestru mogą być uzgodnione jedynie z dyrektorem placówki lub z przedstawicielem właściwej władzy za jego uznaniem. Może on się zgodzić na więcej niż 10-cio dniową nieobecność dziecka tylko w wyjątkowych okolicznościach. Dlatego też powinieneś omówić propozycję takich wakacji ze szkolą, zanim je zarezerwujesz.

Szkoły są zobligowane do rozpatrywania próśb o wakacje w trakcie trwania semestru w trybie indywidualnym. Mogą brać pod uwagę następujące czynniki:

* porę roku proponowanej wycieczki,
* czy aby nie znajduje się ona w pobliżu terminów egzaminów,
* ogólną frekwencję Twojego dziecka,
* wszelkie wakacje, które już zostały wykorzystane w danym roku szkolnym,
* wiek oraz etap, na którym znajduje się Twoje dziecko,
* Twoje życzenia,
* zdolność Twojego dziecka do nadrobienia ewentualnie powstałych zaległości w nauce,
* powód, dla którego decydujesz się na wakacje w czasie trwania roku szkolnego.

Szkoły nie powinny brać pod uwagę:

* dostępności tanich wakacji,
* dostępności żądanego zakwaterowania,
* niepomyślnych prognoz pogodowych na czas wakacji szkolnych,
* pokrycia się takich wakacji (w trakcie roku szkolnego) z początkiem lub końcem semestru.

Szkolne posiłki

Twojemu dziecku mogą przysługiwać w szkole darmowe posiłki, mleko lub warzywa i owoce. Lokalne władze muszą zapewnić bezpłatne posiłki dla kwalifikujących się na to uczniów, płatne posiłki, gdzie jest to wymagane oraz odpowiednich udogodnień i nadzoru, aby dzieci mogły jeść bezpiecznie. Całe pożywienie zapewniane przez lokalne władze musi spełniać narodowe standardy. Ich spełnianie zapewnia, że dzieci są karmione zgodnie ze zdrową, zbilansowaną dietą. Standardy wprowadzone we wrześniu 2006 wymagają następująco:

* regularnie podawanego mięsa wysokiej jakości, drobiu lub tłustych ryb,
* przynajmniej dwóch porcji warzyw i owoców do każdego posiłku,
* regularnie podawanych: chleba, innych produktów zbożowych i pomidorów.

Dodatkowo, istnieją kontrole odnośnie następujących aspektów:

* nie więcej niż dwie porcje mocno smażonego jedzenia tygodniowo,
* wycofanie napojów gazowanych, chipsów, czekolady i innych słodyczy ze szkolnych posiłków i automatów.

Jeżeli szkolny budżet przewiduje określone sumy na posiłki, przekąski i napoje, odpowiedzialność za dostarczenie darmowych i płatnych posiłków spełniających standardy, spoczywa na zarządzie.

* Dowiedz się więcej o szkolnym cateringu w Twojej okolicy
* Znajdź dalsze informacje na temat szkolnych standardów żywieniowych

Darmowe posiłki szkolne

Rodzice nie muszą płacić za szkolne posiłki, jeśli otrzymują jakiekolwiek wsparcie z następujących:

* Income Support (wsparcie w dochodach),
* Income-based Jobseeker's Allowance (dofinansowanie dla szukających pracy),
* Support under Part VI of the Immigration and Asylum Act 1999 (wsparcie określone w akcie “Immigration and Asylum Act 1999"),
* Child Tax Credit, zapewniony w przypadku, gdy nie są upoważnieni do Working Tax Credit i mają dochód roczny nie przekraczający £14,155,
* gwarantowaną część State Pension Credit.

Chcesz dowiedzieć się więcej o zasiłkach i dotacjacj? Wejdź tutaj.

Dzieci, które otrzymują na siebie Income Support lub Income-based Jobseeker's Allowance również się kwalifikują. Wszyscy uczniowie, którzy się nie kwalifikują na darmowe posiłki muszą być obciążeni taką samą kwotą za identyczną ilość i rodzaj produktów. Ani władze lokalne, ani szkolny zarząd nie mogą zapewniać żadnym innym uczniom darmowych posiłków. Twoje władze lokalne są odpowiedzialne za zapewnienie darmowych posiłków w szkole. Aby ubiegać się o nie, kliknij na link poniżej i podaj informacje, gdzie mieszkasz. Zostaniesz przekierowany na stronę władz lokalnych, gdzie możesz dowiedzieć się więcej i/lub ubiegać się o dofinansowanie online.

* Ubiegaj się o darmowe posiłki

Aby pomóc Ci zorganizować zdrowy posiłek dla Twojego dziecka, Food Standards Agency (Agencja Standardów Żywieniowych) opracowała listę porad i sugestii.

* Skontaktuj się z Food Standards Agency
* Znajdź porady na temat zdrowszych posiłków na stronie FSA

Władze lokalne nie są zobligowane do dostarczania mleka uczniom, ale jeśli to robią, mleko musi być bezpłatne dla tych uczniów, którzy kwalifikują się do darmowych posiłków. Jeśli szkoła decyduje się dostarczać mleko uczniom, obowiązek zapewnienia darmowego mleka dla tych uczniów przechodzi na zarząd szkół.

Zgodnie z zasadami dotacji wg European Community władze lokalne i szkoły mogą oferować uczniom żłobków i szkół podstawowych maksymalnie 250 ml mleka dziennie. Odnośnie Welfare Food Scheme (schemat żywnościowy opieki społecznej), prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia, dzieci poniżej lat 5 kwalifikują się do otrzymywania darmowego mleka w szkole. Skargi powinny być kierowane do władz lokalnych.

The School Fruit and Vegetable Scheme (Schemat dot. warzyw i owoców) jest państwowym programem prowadzonym przez rząd, który zapewnia wszystkim dzieciom w wieku 4-6 lat, w żłobkach, szkołach podstawowych i szkołach utrzymywanych przez władze lokalne, codzienną, darmową porcję warzyw lub owoców.

Jeśli szkoła Twojego dziecka została wybrana do udziału w tym programie, Twoje dziecko dostanie każdego dnia szkoły darmową porcję warzyw lub owoców.

* Dalsze informacje na temat School Fruit and Vegetable Scheme

Dojazd do szkoły

Dostarczenie dziecka bezpiecznie i na czas do szkoły może być nie lada wyzwaniem. W niektórych przypadkach dzieciom przysługuje darmowy dojazd do szkoły. Władze lokalne muszą zapewnić dojazd zawsze, kiedy uważają to za niezbędne, aby dziecko dotarło do szkoły. Jeśli dojazd jest konieczny, musi być darmowy.

W większości przypadków rodzaj transportu zależy od władz lokalnych. Lecz Twojemu dziecku automatycznie przysługuje darmowy dojazd do szkoły jeśli jest w wieku pomiędzy 5 a 16 rokiem życia i uczęszcza do najbliższej odpowiedniej dla niego szkoły, która jest dalej niż “ustawowa bliska odległość"

Ustawowa bliska odległość wynosi:

* dwie mile dla uczniów do 8 roku życia,
* trzy mile dla tych powyżej 8 roku życia.

Mierzona jest najkrótsza droga, jaką dziecko (odprowadzane, jeśli jest taka potrzeba) może bezpiecznie dotrzeć do szkoły. Jeśli nie ma takiej drogi, władze lokalne muszą zapewnić darmowy transport, nieważne jak daleko jest szkoła.

* Ubiegaj się o darmowy przejazd z domu do szkoły

Dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi lub niepełnosprawne

Władze lokalne powinny brać pod uwagę każdą niepełnosprawność lub specjalne potrzeby edukacyjne (SEN), kiedy decydują o przyznaniu (lub nie) darmowego dojazdu do szkoły.

Jeśli Twoje dziecko ma SEN i w orzeczeniu ma wpisane wymagania dotyczące dojazdów, Twoje władze lokalne muszą im sprostać.

W niektórych przypadkach darmowy transport może być dostępny dla uczniów, którym nie przysługuje on automatycznie. Zależy to od Twoich władz lokalnych - aby dowiedzieć się więcej o ich zasadach, kliknij poniższy odnośnik. Na przykład, władze lokalne mogą zapewniać transport uczniom mieszkającym bliżej szkoły niż ustawowy dystans. Darmowy dojazd może też przysługiwać Twojemu dziecku, jeżeli uczęszcza ono do szkoły wybranej przez Ciebie pod kątem wyznania lub przekonań, pod warunkiem że szkoła leży od Twojego domu dalej, niż ustawowa bliska odległość.

* Dowiedz się więcej o darmowych przejazdach z domu do szkoły

Rok 2007/2008: rozszerzone prawo do darmowego dojazdu

Od 1 września 2007 roku, prawem do darmowego dojazdu do szkoły zostaną ogarnięcie uczniowie którzy:

* Ssą w wieku 8-11,
* pochodzą z biednych rodzin,
* chodzą do najbliższej szkoły, oddalonej o więcej niż 2 mile.

Od 1 września 2008, uczniom szkół średnich będzie przysługiwał darmowy dojazd do szkoły, jeśli pochodzą z rodzin biednych i chodzą do którejkolwiek z trzech najbliższych, odpowiednich dla nich szkół, które są położone od 2 do 6 mil od ich domu lub do najbliższej szkoły wybranej przez ich rodziców ze względu na wyznanie lub przekonania, a która jest oddalona od ich domu o 2 do 15 mil

Prawa do darmowego dojazdu do szkoły są częścią szerszych zmian wprowadzonych w życie przez Ecuation and Inspections Act 2006.

Jeśli Twoje dziecko skończyło 16 lat i nadal się uczy, Twoje władze lokalne mogą być w stanie ponieść koszty transportu. Każde władze lokalne mają własne przepisy co do darmowych dojazdów dla młodzieży powyżej 16 roku życia.

“Walking buses" i “bike trains"

Pomagają one dzieciom docierać do szkoły na piechotę lub na rowerze pod okiem dorosłej osoby. Są alternatywą dla dojazdów samochodem, autobusem i pociągiem, pomagają też w utrzymaniu dobrej kondycji.

* Dowiedz się więcej na temat walking buses
* Pedałowanie - zdrowsza, bezpieczniejsza i przyjemniejsza podróż do szkoły
* Wyszukaj bezpieczną drogę do szkoły dla swojego dziecka

Poza poprawieniem kondycji i koncentracji dziecka, chodzenie i jazda rowerem pomagają zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery, uniknąć wypadków i zanieczyszczenia środowiska. Jeśli chodzenie lub jazda rowerem nie wchodzą w grę, autobusy szkolne, transport miejski i wspólne dowożenie dzieci jednym samochodem są bardziej ekologicznym sposobem na dowiezienie dziecka do szkoły, niż podrzucenie go samochodem.

* Dalsze informacje na temat ekologicznych szkół
* Green travel: szybki przewodnik

Strój szkolny

W każdej szkole o stroju szkolnym lub sposobie ubierania się decyduje ciało zarządzające. Co więcej, to dyrektor placówki jest odpowiedzialny za to, aby uczniowie przestrzegali przyjętych zasad. Jeżeli masz jakiekolwiek skargi na temat strojów szkolnych lub sposobu ubierania się, porozmawiaj z podmiotem zarządzającym daną placówką.

Gdy zapada decyzja o koncepcji strojów szkolnych, od wszystkich szkół oczekuje się wzięcia pod uwagę kosztów. Żaden strój szkolny nie powinien być na tyle drogi, aby pozostawić uczniów lub ich rodziny w poczuciu pozostawienia samym sobie.

Koszt stroju szkolnego nie powinien być powodem nieposyłania dziecka do szkoły, która została wybrana przez rodziców. Podmioty zarządzające powinny przeprowadzić konsultacje, zanim zostaną podjęte decyzje o zmianie lub nowej polityce strojów szkolnych.

W Anglii niektóre organy władzy lokalnej zapewniają nieobowiązkowe datki finansowe na zakup strojów szkolnych. Organy władzy lokalnej, które oferują tego typu pomoc, samodzielnie ustalają kryteria uzyskania tego typu zapomogi.

Szkoły mogą ograniczyć wydatki na stroje szkolne, wybierając jedynie schemat kolorów niż kompletny strój, który byłby dostępny w sklepach detalicznych w cenie wyższej niż gdyby był nabyty u jednego dla wszystkich dostawcy. Rodziny, które są na zasiłku bądź wykazują niski dochód mogą być uprawnione do dotacji bądź talonów, mających na celu pokrycie kosztów zakupu ubrania szkolnego.

Aby dowiedzieć się więcej na temat ubiegania się o pomoc w pokryciu kosztów ubrania szkolnego, skorzystaj ze strony internetowej miejscowego organu władzy lokalnej, gdzie podasz dokładne informacje odnośnie twojego miejsca zamieszkania.

* Ubiegaj się o pomoc w pokryciu kosztów ubrania szkolnego

Wychowanie fizyczne

Ubranie szkolne często zawiera także strój na lekcje WF. Szkoły powinny wybrać zestaw do WF-u, który jest praktyczny, wygodny oraz odpowiedni do czynności, do których będzie używany. Sprawy dyskryminacji na tle płci oraz rasowym również muszą zostać wzięte pod uwagę. Podobnie jak ze zwykłym strojem szkolnym, podmiot zarządzający szkolą jest zobowiązany do skonsultowania kosztów z rodzicami wtedy, gdy ma zapaść decyzja w sprawie wyboru zestawu do WF-u.

Naruszenie polityki strojów szkolnych

Jeśli Twoje dziecko złamie zasady dotyczące stroju szkolnego, wówczas może zostać ukarane przez dyrektora. Bardziej poważne kary jak zawieszenie w czynnościach ucznia lub wydalenie ze szkoły są uznawane za właściwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy uczeń wykazuje zachowanie o charakterze buntowniczym także na innych płaszczyznach.

Szkoły powinny postępować w sposób rozważny, jeżeli uczeń nie stosuje się do polityki strojów szkolnych. Powinny dociec, dlaczego takie zachowanie ma miejsce. Jeżeli rodzina ma problemy finansowe, szkoła powinna brać to pod uwagę oraz dać rodzinie czas na zakupienie właściwych przedmiotów.

Uczniowie nie powinni się czuć niewygodnie ani doświadczać dyskryminacji ze względu na to, że ich rodzice nie są w stanie zapewnić im należytego stroju szkolnego. Podczas gdy uczniowie muszą stosować się do zaleceń, jeśli chodzi o szkolne ubrania, to szkoły muszą liczyć się z potrzebami innych kultur, ras i religii. Szkoły powinny dopilnować, żeby ich polityka odnośnie strojów szkolnych nie dyskryminowała nikogo na podstawie płci. Na przykład, dziewczęta powinny mieć możliwość noszenia spodni. Zasady stosowania ubrań szkolnych nie powinny stawiać jednej płci w niekorzystnej sytuacji w porównaniu z drugą. Szkoły powinny mieć świadomość tego, że warto jest zachęcać dzieci to pokonywania drogi z domu do szkoły pieszo lub na rowerze. Podmioty zarządzające szkołami powinny spojrzeć na to w kontekście włączenia jasnych kolorów oraz materiałów odbijających światło do ubrań szkolnych.

Zaangażuj się w edukację dziecka

Jako rodzic masz ogromny wpływ na to, czy Twoje dziecko dobrze radzi sobie w szkole, w domu i w późniejszym życiu. Współpracowanie ze szkołą Twojego dziecka może mu bardzo pomóc.

Wywiadówki i "raporty" dotyczące Twojego dziecka to ważne elementy zapewniające Ci bieżące informacje na temat jego postępów w nauce. Wywiadówki to szansa na spotkanie nauczycieli i porozmawianie na temat ogólnego zachowania dziecka w szkole i podczas lekcji, oraz na ustalenie warunków współpracy mających zapewnić Twojemu dziecku osiągnięcie najlepszych wyników. Raport ze szkoły powinien ułatwić Ci zidentyfikowanie rzeczy wymagających rozmowy z nauczycielami. Zawiera on informacje na temat postępów Twojego dziecka w poszczególnych przedmiotach, oraz szczegóły dotyczące obecności i zachowania.

Pamiętaj jednak, że nie jest to jedyny sposób na pozyskiwanie takich informacji - jeśli istnieje coś, o czym chcesz porozmawiać z nauczycielem swojego dziecka, większość z nich z chęcią umówi się na spotkanie w tym celu.

* Dowiedz się więcej na temat wywiadówek i Parentscentre

Takie ustalenia mogą być podstawą współpracy pomiędzy Tobą i szkołą Twojego dziecka. Pomagają wyjaśnić, czego Ty i Twoje dziecko możecie spodziewać się od każdego z nauczycieli, wyjaśniając przy tym:

* obowiązki, cele i wartości szkoły,
* obowiązki nauczycieli i opiekunów wobec szkoły,
* czego szkoła oczekuje od swoich uczniów.

Pomoc w szkole

Niektóre szkoły umożliwiają rodzicom pomoc w klasie, zajęciach pozaszkolnych oraz na szkolnych wycieczkach. Uczniowie dużo zyskają dzięki pomocy dodatkowej dorosłej osoby, a udzielanie takiej pomocy jest też dobrym sposobem na sprawdzenie co Twoje dziecko robi w szkole. W zależności od tego, co dokładnie będziesz robić i jak często zamierzasz brać udział w takich akcjach, szkoła może poprosić o możliwość sprawdzenia Twojej kartoteki policyjnej.

Parent-teacher associations (PTAs) to grupy utworzone z rodziców, nauczycieli i innych osób z najbliższego otoczenia szkoły. Zapewniają one wiele okazji do zaangażowania się w szkolne życie, a większość z nich nie zabierze Ci wiele czasu. Różne PTAs skupią się na różnych rodzajach aktywności, ale wiele z nich organizuje:

* zbiórki pieniędzy na dodatkowe wyposażenie lub usługi, aby zapewnić dzieciom dodatkowe możliwości,
* spotkania towarzyskie na których rodzice mają okazję na nawiązanie kontaktów,
* spotkania informacyjne dla rodziców dotyczące edukacji.

Zapytaj nauczycieli swojego dziecka na temat PTA. Jeśli w Twojej szkole nie ma PTA, strona internetowa National Confederation of Parent Teacher Associations dostarcza informacji na temat organizacji nowego PTA.

* National Confederation of Parent Teacher Associations

Zarząd i rodzice będący jego członkami

Każda szkoła ma zarząd, w skład którego wchodzi jej dyrektor, a którego celem jest zapewnienie uczniom dobrej edukacji. 350,000 miejsc dla członków zarządów w Anglii zapewnia im pierwsze miejsce spośród wszystkich ochotniczych organizacji w kraju. Przedstawiciele rodziców w radzie szkolnej (PGRs) są wybierani przez członków zarządu w celu umożliwienia rodzicom dzieci przedstawiania swoich opinii władzom lokalnym. Zarówno rola tych rodziców jak i innych członków zarządu jest istotna i może być świetnym sposobem aby dowiedzieć się więcej o edukacji w szkole dziecka (i mieć na nią wpływ).

Możesz skontaktować się ze szkołą Twojego dziecka na prywatną rozmowę na temat edukacji. Szkoły powinny chętnie wysłuchiwać opinii rodziców w celu dokonania samooceny.

Szkoły są sprawdzane przez Ofsted co najmniej trzy razy rocznie. Szkoła da Ci znać o zbliżającej sie inspekcji, dzięki czemu będziesz mieć możliwość wyrażenia swoich opinii na temat szkoły Twojego dziecka.

Raporty Ofsted

Wybierając szkołę dla Twojego dziecka, zbierz jak najwięcej informacji od samorządu lokalnego, ze szkolnego prospektu oraz poprzez wizyty w szkole. Tabele informujące o osiągnięciach szkoły oraz raporty Ofsted są innym dobrym źródłem informacji. Być może nie dowiesz się z nich wszystkiego, co musisz wiedzieć, ale mogą być użyteczne w zawężaniu listy szkół. Większość szkół drukuje własne prospekty dla rodziców, zawierające szczegółowe informacje o szkole. Możesz informacje te uzyskać również online.

Tabele informujące o osiągnięciach szkoły

Co roku Department for Education and Skills wydaje informacje na temat osiągnięć uczniów wszystkich szkół. Tabele te informują o tym, jak dobrze szkoła funkcjonuje. Podają one wyniki testów National Curriculum każdej szkoły w Anglii i porównują szkoły między sobą. Co roku wydawane są cztery tabele:

* Tabele Key Stage 2 ( 2 etap kształcenia) z wynikami testów Key Stage 2 wszystkich państwowych szkół podstawowych w Anglii.
* Tabele Key Stage 3 (3 etap kształcenia) z wynikami testów Key Stage 3 wszystkich państwowych szkół średnich w Anglii.
* Tabele Key Stage 4 (4 etap kształcenia) z wynikami GCSE i równoważnych kwalifikacji.
* Tabele odnośnie edukacji po 16 roku życia (z wynikami ogólnych i zawodowych AS i A levels, Key Skills na poziomie 3, Advanced Extension Awards oraz innych zaawansowanymi i średnio-zaawansowanymi kwalifikacjami zawodowymi.

* Zamów tabele osiągnięć szkół i college’ów

Ofsted bada wszystkie państwowe szkoły w Anglii co najmniej raz na trzy lata. Następnie wydaje raport. W ocenie szkoły, mieszczą się między innymi następujące elementy:

* samoocena szkoły,
* informacje o wynikach,
* praca uczniów,
* obserwacje lekcji,
* wkład rodziców,
* rozmowy z uczniami i pracownikami.

Raport zawiera ocenę ogólnej skuteczności szkoły, z uwzględnieniem ocen:

* osiągnięć i standardów,
* osobistego rozwoju i samopoczucia uczniów,
* jakości nauczania,
* zakresu programu nauczania,
* wsparcia udzielanego przez szkołę,
* zarządzania szkołą.

Oceny są dokonywane w czteropunktowej skali - jeden oznacza “wyjątkowy", dwa “dobry", trzy “zadowalający" i cztery “nieodpowiedni". Raport wskazuje również na to, co szkoła powinna zrobić aby stać się lepsza. Oczekuje się, że szkoła będzie bazować na raporcie Ofsted w celu dokonania potrzebnych zmian w możliwe najszybszym tempie.

* Znajdź szkoły, zakłady opieki nad dziećmi oraz żłobki

Wiele szkół raportuje swój rozwój, odnośnie dziedzin wskazanych przez Ofsted w corocznym Profilu Szkoły (School Profile). Ponieważ inspekcje Ofsted zazwyczaj mają miejsce co trzy lata, możesz sprawdzić, czy coroczny Profil Szkoły ma dodatkowe aktualne informacje o funkcjonowaniu szkoły. Ograniczona ilość Profilów Szkół jest dostępna online, a w przyszłości liczba ta się zwiększy.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama