Rower na Wyspach
Musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniego roweru i jego akcesoriów:
Zdecyduj się, jak będziesz używać roweru.
Czy chcesz jeździć rowerem do pracy? Czy raczej będziesz jeździć po parku albo za miasto? Jak często chcesz jeździć na rowerze? Czy chcesz zabierać dziecko na swój rower? Nowy czy używany?
- Nowy rower. Jeśli zdecydujesz się na nowy rower, kup go w profesjonalnym sklepie. Zadbaj o uzyskanie gwarancji. Dowiedz się, czy i jak długo będziesz mógł korzystać z punktów serwisowych. Nowy rower kosztuje od 100£ wzwyż.
- Rower używany: w większych miastach istnieje wiele sklepów z używanymi rowerami. W czasie kupowania używanego roweru, musisz zwrócić uwagę na:
- Sprawdź, czy rama roweru pasuje do Twojego wzrostu.
- Obejrzyj rower dokładnie i sprawdź, czy na ramie i widelcach hamulcowych nie ma żadnych pęknięć albo wygięć.
- Obejrzyj koła: czy nie brakuje szprych i koła nie są przypadkiem powyginane
- Zedrzyj trochę farby z ramy i sprawdź, czy pod spodem jest rdza.
- Sprawdź czy rower ma wszystkie hamulce i jak działają biegi.
- Upewnij się, czy nie ma żadnego zgrzytu, gdy obracasz pedały, może to świadczyć o zużytych łożyskach.
- Obejrzyj opony i oceń, jak mocno są zużyte. Zapytaj o stan dętek. Łatwiej jest wymienić oponę niż dętkę.
- Sprawdź, czy łańcuch nie jest pokryty rdzą i jak bardzo zużyta jest przednia i tylna zębatka.
Zakup używanego roweru jest sztuką oszacowania, na co Cię stać. Czy wolisz kupić lepszy rower i zainwestować mniej w wymianę pewnych części, czy też może kupić gorszy rower, ale zainwestować więcej w nowe części:
- Ustawienie scentrowanych kół i wymiana szprych kosztuje: 40 £.
- Wymienienie łańcucha i zębatek kosztuje: 60£.
- Wymiana kierownicy może kosztować: 60£.
- Wymiana łożysk kosztuje: 20£.
- Nowe opony: od 10£.
- Dokupienie błotników kosztuje: 40£.
- Wymiana przerzutek, hamulców może kosztować: 60£.
Używany rower można kupić już od 30£. Pamiętaj - upewnij się, z jakiego źródła pochodzi Twój rower i czy nie jest kradziony. Kupując kradziony rower możesz zostać oskarżony o paserstwo (unintentional receiving of stolen property), dlatego przy zakupie używanego roweru poproś o podanie numerów seryjnych roweru. Unikaj rowerów, na których numer seryjny jest zamalowany.
Przed wybraniem roweru musisz się zdecydować, gdzie będziesz nim jeździł, by dobrać charakter roweru do planowanej aktywności.
Jaki rower?
- Jeśli chcesz jeździć głównie po mieście, najlepiej zdecydować się na rower miejski.
- Jeśli zamierzasz jeździć po parku albo za miastem, zdecyduj się na coś bardziej sportowego.
Istnieje bardzo wiele rodzajów rowerów, wymieniamy tu najbardziej popularne:
- Rower hybryda. Hybrydy ewoluowały od profesjonalnych kolarzówek w stronę wygodnych rowerów dla zwykłych śmiertelników. Mają płaskie, proste kierownice, zmodyfikowane ramy z większym rozstawem kół, szersze niż w rowerach górskich opony z jednak o wiele mniejszym od nich bieżnikiem, wygodne przerzutki. Na hybrydzie rowerzysta przyjmuje wygodniejszą bardziej wyprostowaną pozycję. Pozwala to na pokonywanie większych odległości.
- Rower górski (MTB = Mountain Bike). Opona ma duży bieżnik, który zwiększa przyczepność koła do powierzchni. Rama jest krótka i specjalnie wzmocniona z większym prześwitem pod pedałami, by o nic nie zaczepiać podczas jazdy po wyboistym terenie. Posiada też mocne hamulce i osprzęt odporny na zabrudzenia. Jest cięższy od rowerów szosowych.
- Rower szosowy (kolarzówka): Rower przystosowany do jazdy po asfalcie. Opona jest wąska z niewielkim bieżnikiem, wygięta kierownica, rower jest bardzo lekki - ok. 6,8kg.
- Rowery składane: rower, który możesz złożyć w pół i zabrać do środka budynku, pociągu metra czy autobusu. Takie rowery dostępne są we wszelkich wielkościach. Ich waga waha się od 10 do 14 kg. Zazwyczaj są także o wiele droższe od zwykłych rowerów.
- Rower miejski (tak zwany "holender"): ma szerokie opony, wygiętą szeroką kierownicę, krótką ramę i siodełko umożliwiające jazdę w pozycji wyprostowanej. Lampki zasilane są przez staromodne dynamo. Taki rower posiada też błotniki, tylny bagażnik, czasami koszyk z przodu, osłonę na łańcuch. Klasyczne rowery miejskie nie mają przerzutek. Te bardziej nowoczesne mają ograniczoną liczbę przerzutek.
Akcesoria jednoślada
- Pompka. Dobrze zaopatrzyć się w wygodną pompkę ręczną, która można wozić ze sobą w plecaku lub przymocowaną specjalną klamrą do roweru.
- Światła. Jeśli Twój rower nie ma przymocowanych na stałe świateł, możesz zdecydować się na zakup świateł halogenowych, które łatwo przyczepić i odczepić. Odczepianie światła nie będą kusić złodzieja, a halogeny są jasne i będziesz dobrze widoczny na drodze.
- Pulsometr. Tak samo jak w wypadku biegania, przy jeździe na rowerze liczy się rytm serca, im szybszy - tym lepiej. Żeby kontrolować swój rytm serca można kupić pulsometr, który wygląda zazwyczaj jak zwykły zegarek.
- Licznik przejechanych kilometrów przydaje się zaś, kiedy chcesz kontrolować swoje dokonania i jesteś ciekawi, ile jesteś wstanie przejechać. Bardziej zaawansowane liczniki pokazują tez na przykład średnią prędkość z jaką jechałeś.
- Narzędzia rowerowe. Zakup narzędzi polecany jest dla osób, które wyruszają w długie przejażdżki i nie boją się pobrudzić rąk smarem.
- Ci, którzy planują długie wyjazdy, mogą zaopatrzyć się też w torby i sakwy.
- Foteliki dla dzieci. Jeśli chcesz jeździć razem ze swoją pociechą, możesz zdecydować się na zakup fotelika dla dziecka, który umieszcza się z tyłu na rowerze. Ciężar całkowity prowadzącego, dziecka i fotelika nie może przekraczać nośności całkowitej dozwolonej dla roweru. Sprawdź, czy rower jest przystosowany do zaczepienia dodatkowych ciężarów. Radzi się również,sprawdzenie informacji dostarczonych wraz z rowerem lub zasięgnięcie informacji i porady u producenta roweru.
Zabezpiecz swój rower
- Ogólnie przyjmuje się, że zabezpieczenie roweru powinno kosztować około 10% wartości roweru. Im droższy łańcuch powinien być droższy co sugeruje jego wyższą jakość.
- Istnieje parę rodzajów zabezpieczeń: łańcuchy, zapięcia u-lock, linki pętle, kable z osłoną, linki spirale i blokady na tylne koło. Nie kupuj zabezpieczeń w supermarkecie, bo są one zazwyczaj niskiej jakości.
- Dodatkowym sposobem zabezpieczenia się przed kradzieżą jest wymontowanie siodełka z roweru. Złodziej nie będzie mógł na nim pojechać, a jeśli już, prowadzony przez złodzieja rower, będzie zwracał uwagę przechodniów.
- Czasami widzi się nawet jak rowerzyści wymontowują ze swoich rowerów przednie koła. Wydaje się, że jest to dobrym zabezpieczeniem, szczególnie jeśli zostawiasz rower w miejscu publicznym na długi okres czasu.
- Trzeba pamiętać, żeby przypinać rower do miejsc, które są do tego przystosowane, czyli do odpowiednich stojaków na rowery. Nie przypinaj roweru do krat, siatek, ponieważ złodziejowi bardzo łatwo przeciąć drut i uciec z Twoim rowerem.
- Nawet jeśli wchodzisz na chwilę do sklepu, biblioteki, poczty - przypinaj rower.
- Nie zostawiaj roweru w piwnicy. Jest to miejsce dość odizolowane od reszty mieszkania i złodziej włamie się do niej, robiąc dużo hałasu, a nie będzie go za bardzo słychać.
- Nie przypinaj roweru do słupów znaków drogowych, jeśli na słupie nie ma znaku, wtedy rower można podnieść i zdjąć ze słupa.
Prawo a rower. Jeżdżąc na rowerze musisz przestrzegać prawa.
- Ubranie rowerzysty:
1. Powinieneś nosić kask odpowiadający bieżącym normom bezpieczeństwa. Kask powinien być dopasowany i zapięty w czasie jazdy. Brak kasku jednak nie jest niezgodny z prawem.
2. Ubranie, w którym jeździsz powinno być wygodne i nie przeszkadzać, nie wkręcać się wkoło albo w łańcuch, nie zasłaniać świateł.
3. Najlepiej jeździć jasne ubranie, w którym będzie Cię widać na drodze.
4. Powinieneś mieć odblaskowe elementy w swoim ubiorze, takie jak kamizelka, odblaskowe opaski na nadgarstki i kostki.
- Musisz mieć białe światło z przodu i czerwone z tyłu oraz odblaski na pedałach [Law RVLR regs 13, 18 & 24)].
- Korzystanie ze ścieżek: nie jest obligatoryjne, ale jeśli już z nich korzystasz, musisz przestrzegać zasad określonych na znakach. Jeśli korzystasz ze ścieżek dla rowerów sąsiadujących ze ścieżkami dla pieszych, zawsze trzymaj się swojej strony ścieżki i nie przejeżdżaj na stronę dla pieszych [Law HA 1835 sect 72].
- Zazwyczaj na zwykłych jezdniach namalowane są grube białe linie, które wyznaczają drogi dla rowerów. Najbezpieczniej poruszać się właśnie w obrębie tych linii. Gdy będziesz chciał opuścić drogę dla rowerów, musisz zasygnalizować to innym użytkownikom drogi.
- Jeżdżenie po chodnikach jest zabronione i podlega karom [Laws HA 1835 sect 72 & R(S)A 1984, sect 129]. Mandat za jeżdżenie po chodniku wynosi £500.
- Pasma dla autobusów mogą być używane przez rowerzystów, wtedy gdy zezwalają na to znaki.
- Nie wolno przewozić rowerem pasażerów chyba, że Twój rower ma do tego przystosowane nosidełko. [Law RTA 1988 sects 24 ]
- Nie wolno trzymać się innego pojazdu w czasie jazdy. [Law RTA 1988 sects 26]
- Nie wolno jeździć w brawurowy sposób. [Law RTA 1988 sects 28] Za brawurę na drodze można zapłacić £ 2 500.
- Nie wolno jeździć na rowerze pod wpływem narkotyków czy alkoholu. [Law RTA 1988 sects 29 & 30]. Jazda pod wpływem substancji psychoaktywnych - nawet jeśli nie spowodowałeś wypadku - podlega karze 6 miesiącom wiezienia i £ 5,000 grzywny.
- Jadąc na rowerze, jesteś zobowiązany do przestrzegania znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej. [Laws RTA 1988 sect 36 & TSRGD reg 10(1)].
- Nie wolno przekraczać przejścia dla pieszych, gdy światło jest czerwone. Niektóre skrzyżowania mają udogodnienia dla rowerzystów, które pozwalają im czekać w uprzywilejowanej pozycji na zmianę świateł. [Laws RTA 1988 sect 36 & TSRGD regs 10 & 36(1)] Za przekraczanie skrzyżowania na czerwonym świetle możesz zapłacić £1 000.
Ścieżki rowerowe:
- W Londynie mapy ścieżek rowerowych dostępne są tutaj.
- Ciekawym pomysłem jest też zwiedzanie miasta po godzinach szczytu, czyli późnym wieczorem by bez pośpiechu podziwiać budowle, które oświetlone wyglądają zupełnie inaczej niż za dnia. Jeśli zdecydujesz się na taką wycieczkę musisz pamiętać o elementach odblaskowych twojego ubioru. Wielkie miasta mają bardzo dobre oświetlenie, ale to nie pomaga w zobaczeniu rowerzysty, dlatego musisz mieć odblaski.
- Pamiętaj o tym, że Journey Planner, który pozwala zaplanować podróż po Londynie, pozwala jakoś środek transportu wybrać rower.
- Więcej informacji na temat jazdy na rowerze znajdziesz tutaj. Dowiedz się, jakim typem rowerzysty jesteś, skąd możesz ściągnąć bezpłatne mapy Londynu dostosowane do rowerzystów, etc.
Co to za błotniki za £40.Chyba od skutera.
latwiej jest wymienic opone niz detke ?