Menu

Alkohol a Twoje dziecko

Alkohol a Twoje dziecko
"Dzieci zaczynają pić i palić wcześniej, jeśli rodzice są nieobecni w ich życiu". (Fot. Thinkstock)
Jeden na pięciu uczniów w Wielkiej Brytanii przyznaje się do picia alkoholu co najmniej trzy razy w tygodniu. Inni twierdzą, że czasami piją w swoim domu, u przyjaciół i na różnych imprezach. Co powinni wiedzieć rodzice, aby ustrzec dzieci przed zgubnym wpływem, picia alkoholu.
Reklama

Możesz mieć wrażenie, że jest jeszcze za wcześnie, aby rozmawiać ze swoim dzieckiem o alkoholu, ale jeśli zrobisz to teraz, może to zapobiec kłopotom w przyszłości.

Co dziesiąty rodzic w Wielkiej Brytanii pozwala pić alkohol dzieciom, które nie skończyły jeszcze siedmiu lat. Wielu rodziców nie widzi nic złego w tym, że alkohol piją z nimi w domu dzieci, które nie skończyły czternastu lat. 

 • Upewnij się, że Twoje dziecko jest dobrze poinformowane - po więcej szczegółów odwiedź stronę Talk to Frank.
 • Jeśli Twoje dziecko zaczyna wykazywać zainteresowanie alkoholem, porozmawiaj z nim - opowiedz  o złych stronach picia alkoholu.
 • Ważne jest, aby młode dzieci nie spożywały alkoholu przez przypadek lub bez Twojego pozwolenia - jeśli w Twoim domu jest alkohol, trzymaj go poza zasięgiem małych rączek.
 • Jeśli pijesz, dawaj dobry przykład - pomoże to Twojemu dziecku wyrobić sobie odpowiedni stosunek do picia.
 • Musisz zawsze wiedzieć, gdzie są Twoje dzieci i co robią.
 • Przestrzegaj prawa dotyczącego spożywania alkoholu przez młodych ludzi.


Trudno jest zadecydować, kiedy pozwolić nastolatkowi na picie alkoholu. Nie istnieje żaden “odpowiedni wiek". Pamiętaj też o tym, aby być przy obecnym przy pierwszym zetknięciu Twojego dziecka z alkoholem. Pomóż mu później nauczyć się odpowiedzialnego picia.

 • Zachęcaj dziecko do spożywania niskoalkoholowych trunków oraz do tego, żeby piło wolno; powiedz mu o zagrożeniach jakie niosą ze sobą mocne trunki.
 • Spróbuj nie reagować wybuchowo, kiedy Twoje dziecko pije wbrew Twojej woli lub kiedy pije zbyt wiele; wytłumacz, jak się przez to czujesz i spróbujcie porozmawiać o tym, dlaczego stało się tak a nie inaczej.
 • Ustalajcie zasady dotyczące imprez; bądź też w pobliżu, jeśli to Twoje dziecko urządza przyjęcie w domu.
 • Pozbądź się pokus, takich jak Twój prywatny barek (zwłaszcza wódek) i zapewnij mu zapas jedzenia bogatego w skrobię (np. chleb, makaron, ryż), aby nie piło na pusty żołądek
 • Upewnij się, że Twoje dziecko ma możliwość bezpiecznego powrotu do domu w nocy.

Akohol, dziecko i prawo

Istnieją ścisłe przepisy kontrolujące spożycie alkoholu na terenie Wielkiej Brytanii i ważne jest, aby mieć pewność że pozwalając swojemu dziecku na picie alkoholu, nie łamiesz prawa.

Dzieci do 5 roku życia

Dawanie alkoholu dziecku do 5 roku życia jest wbrew prawu, poza przypadkami natury medycznej (pod kontrolą lekarza).

Dzieci poniżej 16 roku życia

Dzieci poniżej 16 roku życia mogą chodzić do pubów pod warunkiem, że towarzyszy im osoba dorosła i że nie spożywają napojów alkoholowych.

W niektórych lokalach może istnieć wymóg okazania dowodu, który uniemożliwia wejście zbyt młodym ludziom - na przykład w pubach które mają złe doświadczenia z piciem nieletnich.

Młodzież w wieku od 16 do 17 lat

Młodzież w takim wieku może pić piwo, wino lub cider do posiłku, jeżeli jest kupione przez dorosłą osobę towarzyszącą. Dzieci w takim wieku nie mogą pić wódek, nawet do posiłku.

W szkocji 16 i 17 latkowie mogą kupować piwo, wino i cider, pod warunkiem że jest podawany do posiłku i spożyty na terenie przeznaczonym tylko i wyłącznie na jedzenie.

Poniżej 18 roku życia

Każdy w takim wieku, kto kupuje alkohol w pubie, sklepie monopolowym, supermarkecie lub w innym miejscu łamie prawo; jeśli ktoś kupuje alkohol osobie poniżej 18 roku życia do spożycia w pubie lub innym miejscu publicznym - również łamie prawo.

W niektórych miastach rozporządzenia władz lokalnych zakazują picia alkoholu w miejscach publicznych.

Więcej informacji na temat pomocy z uzależnieniem alkoholowym  w Wielkiej Brytanii można znaleźć w naszym artykule pt. "Alkoholizm - gdzie w UK szukać pomocy?"

  Komentarze
  • Urszula renska
   1 marca 2014, 22:13

   Te wiadomoci powinny by jak przykazanie w rodzinie. Wydrukować, usiąść z dzieckiem i omówić punkt po punkcie. Uważam że alkohol pity potajemnie przed opiekunami, rodzicami stawrza zagrożenie alkoholizmu. Dajesz wolną rekę na spotkania to licz się z tym drogi rodzicu że niebawem mogą być kłopoty, twoje dziecko musi być przygotowane na negatywne i złe kontakty. Jeżeli dzieci są poinformowane i sprawę przeduskutowali z rodzicami, to mają świadomość jak się zachować.
   Gratuluję, esensja którą każdy powinien znać i przygotować dzieci .

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.01.2021
  GBP 5.110 złEUR 4.548 złUSD 3.747 złCHF 4.222 zł
  Reklama