Podatek dochodowy (Income Tax)

24 stycznia 2013, Londynek.net, Brak komentarzy00
Podatek dochodowy (Income Tax)

Income Tax jest podatkiem naliczanym od dochodu. Nie każdy dochód podlega opodatkowaniu - płacisz podatek jedynie od jego części powyżej pewnego poziomu.

Co więcej, są także ulgi mogące zmniejszyć wysokość podatku. Czasem może być nawet tak, że podatku nie trzeba będzie płacić w ogóle.

Dochód opodatkowywany obejmuje:

 • zarobki wynikające z zatrudnienia
 • zarobki wynikające z samozatrudnienia
 • większość dochodów z tytułu rent i emerytur (państwowych, indywidualnych lub zapewnionych przez firmę)
 • odsetki od większości oszczędności
 • dochód z akcji giełdowych (dywidendy)
 • dochód z czynszu
 • dochód uzyskiwany z tytułu uczestnictwa w zarządzie powierniczym (trust)

Występują pewne rodzaje dochodów, od których nie płaci się podatku. Są to różne zasiłki, specjalne świadczenia oraz tzw. kwota wolna od podatku. Wyżej wymienionych elementów nie trzeba brać pod uwagę podczas ustalania wysokości podatku dochodowego.

Praktycznie każdy jest uprawniony do kwoty wolnej od podatku – ''Personal Allowance''. Podatek trzeba płacić jedynie od części zarobionej powyżej tej sumy. W roku podatkowym 2012/2013 kwota ta wynosi £8,105. Dla niektórych, może ona być inna:

 • Personal Allowance (podstawowa kwota wolna od podatku): £8,105
 • Osoby w wieku 65-74: £10,500
 • Osoby w wieku powyżej 75: £10,660
 • Małżeństwa w wieku 75 lat lub więcej (obie osoby): £7,705
 • Niewidomi: £2,100

Dodatkowo, opodatkowaniu w ramach Income Tax podlegają wszelkie niepieniężne dodatki otrzymywane od pracodawcy, takie jak: samochód służbowy, paliwo, ubezpieczenie zdrowotne, opłaty za mieszkanie czy też pożyczki o niskiej stopie procentowej.

Podatek dochodowy pracowników jest potrącany z ich poborów przez cały rok - potem pracodawca przekazuje kwotę do urzędu ds. poboru podatków (Her Majesty's Revenue and Customs (HMRC)). W przypadku pobierania świadczeń emerytalnych lub rentowych, świadczeniodawca postępuje w ten sam sposób. Ten system poboru podatków jest znany pod nazwą (Pay As You Earn (PAYE)).

Jeżeli czyjeś podatki są bardziej skomplikowane, być może zajdzie konieczność wypełnienia Self Assessment Tax Return - “samodzielnego zeznania podatkowego”.

W przypadku samozatrudnienia zawsze należy wypełnić SATR (poprzez Internet bądź w formie papierowej) oraz zapłacić podatek dochodowy w dwóch ratach w ciągu roku.

Jeśli obowiązujące Cię podatki są bardziej złożone (na przykład dochód z tytułu czynszu lub inwestycji powyżej określonego poziomu), być może konieczne będzie wypełnienie zeznania podatkowego nawet w wypadku uczestnictwa w programie PAYE. Jednak często HMRC jest w stanie pobrać część bądź całość podatku dochodowego w ten sposób.

Informacje o stawkach podatkowych dla Income Tax, zarówno odnośnie dochodów z tytułu pracy, jak i oszczędności i dywidend, znajdziesz w artykule ''Progi podatkowe''.

Nie wszystkie dochody są opodatkowane

Pod tym linkiem możesz znaleźć listę dochodów podlegających opodatkowaniu i tych, które mu nie podlegają.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama

WalutyKurs NBP z dnia: 3 kwietnia 2020

Funt brytyjski 1 GBP (£) = 5.2164 zł 0.01 zł
Euro 1 EUR (€) = 4.5792 zł 0.00 zł
Dolar amerykański 1 USD ($) = 4.2396 zł 0.05 zł
Frank szwajcarski 1 CHF (Fr) = 4.3403 zł 0.01 zł
Dolar kanadyjski 1 CAD ($) = 2.9956 zł 0.03 zł

Przelicznik walut

na
Reklama