Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

CSCS

CSCS
Karta CSCS (Construction Skills Certification Scheme) to dokument, który potwierdzi znajomość przepisów BHP (Health and Safety) oraz kwalifikacje pracownika w zawodach budowlanych.
Reklama
Reklama

Karta wydawana jest przez CITB Construction Skills; krajową organizację zajmującą się kursami przygotowującymi do pracy w zawodach budowlanych.

 Pracodawcy w Wielkiej Brytanii z branży budowlanej bardzo często wymagają od pracownika posiadanie karty CSCS, zwanej również czasem Safety Pass lub Safety Passport. Do uzyskania karty CSCS konieczne jest zdanie testu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Istnieje możliwość zdania egzaminu CSCS w języku polskim, są również dostępne materiały szkoleniowe po polsku, a firma organizująca testy zapewniają polskojęzyczną obsługę.

Na karcie znajdują się: zdjęcie i nazwisko jej właściciela, informacje o wykonywanym przez niego zawodzie, informacje o poziomie uzyskanych kwalifikacji, a także o tym, że jej właściciel przeszedł przeszkolenie bezpieczeństwa pracy (Health and Safety Test). Karta wydawana jest na 3 lub 5 lat.

Szkolenia prowadzone są w różnego typu szkołach czy uczelniach (college), przez prywatnych wykładowców, a także wielu pracodawców prowadzi kursy dla swoich pracowników. Testy przeprowadzane są przez wykwalifikowany personel CITB w ponad 151 ośrodkach na terenie całego kraju, 90 z nich jest regularnie odwiedzana przez samochód szkoleniowy.

Karta CSCS jest bezpłatna dla studentów lub tych, którzy już otrzymali kwalifikacje NVQ na poziomie 2 lub 3 po 1-szym stycznia 1998 roku lub City & Guilds i CITB.

Zdobycie karty CSCS

Jest ono poprzedzone obligatoryjnym egzaminem. Możesz przygotować się do testu poprzez zapisanie się na jednodniowy kurs organizowany przez The National Construction Colleges . Zakres materiału na egzaminie jest dostosowany do kwalifikacji, o które się ubiegamy. Egzamin polega na udzieleniu odpowiedzi na 40-50 pytań z zakresu bezpieczeństwa, z których większość to pytania z zamkniętą kafeterią odpowiedzi. Pytania są jednokrotnego wyboru. Maksymalna dopuszczalna ilość błędów to 5. Czas egzaminu to 45-60 minut. Trzeba pamiętać, że na egzamin należy zabrać dokument ze zdjęciem i potwierdzeniem adresu np. paszport.

Egzaminy na kartę CSCS w języku polskim odbywają się we wszystkich większych miastach w Wielkiej Brytanii. Między innymi w Manchesterze, Edynburgu, Glasgow, Bristolu, Bredford, Leeds, Birmingham, Brighton, Luton, Nottingham.

Karta CSCS jest podzielona na różne rodzaje w zależności od kwalifikacji. Wyróżniamy:

1. GREEN CARD - robotnicy
2. RED CARD - stażyści
3. BLUE CARD - doświadczeni robotnicy
4. BLUE CARD - wykwalifikowany pracownik
5. GOLD CARD - wykwalifikowany pracownik
6. GOLD CARD - kierownik
7. BLUE CARD - doświadczony menadżer
8. PLATINUM CARD - menadżer
9. BLACK CARD - starszy Menadżer
10. WHITE CARD - zawód związany z budownictwem

Dzięki karcie CSCS nasz pracodawca jest pewny, że jesteśmy uczciwym i wykwalifikowanym pracownikiem, który na dodatek przeszedł szkolenie z zakresu bezpieczeństwa. Kolejny plus dla pracownika.

  Komentarze
  • Marek Jasiewicz
   6 października 2011, 21:20

   CHCIAL BYM WYROBIC SOBIE KARTE CSCS, JLE TO DOKLADNIE KOSZTUJE I GDZIE MOGE TO ZALATWIC,MIESZKAM NA MITCHAM.MAREK.

  • OLEK
   27 stycznia 2012, 13:03

   Zdalem egzamin w listopadzie 2011. Mam potwierdzenie na papieku A4. kiedy dostane karte?

  • Daniel Pisarek
   26 września 2012, 20:50

   wszystko teraz wiem

  • MOTOR__L
   20 kwietnia 2014, 23:07

   Ja karte wyrobilem w 2006r. i dostalem plastik, więc nie wiem gdzie jeszcze dają "na papierze" co do samego kursu to pytania sa proste, jeśli je wczesniej przeczytamy.

  • Tomek
   8 maja 2014, 19:41

   wszystko zalezy od ceny. jak nie aplikujesz o karte to dostajesz tylko papier i ciezko wejsc na budowe - wymagają zwykle karty.
   gdzie znalezc jednostkę egzaminacyjną? google :)

  • Jaca-aberdeen
   9 maja 2014, 18:29

   POTRZEBNE INFORMACJE KTORYCH ARTYKUL NIE ZAWIERA . 1. Zazwyczaj o karte aplikuje twoj pracodawca ktory ustala tetmin i miejsce egzaminu.2. pomoce distepne sa w sklepie online na ich stronie. 2.Po zdaniu egzaminu musisz distarczyc dokument o zdanym egzaminie (ta wladnie kartka A4), zdobyre kwalifikacje, zdjecie , dowod wplaty na £30. I TO WSZYSTKO twoj pracodawca wysyla do CSCS wraz z aplikacja . Gdy starasz sue o karte sam ribisz dokladnie to samo -Opis jest na stronie CSCS jak to zrobic .3. Po wyslaniu aplikacji ze wszystkimi potrzebnymi dokumentami czekasz okolo 3 tygodnie na karte

  • Ramzeslive
   2 czerwca 2014, 14:01

   Ja zdawałem test około 2 tygodni temu-wysłał mnie pracodawca.
   Chwilę przed testem jeden Pan zrobił mi fotkę więc do późniejszego wyrobienia Karty nie potrzebowałem dawać żadnego zdjęcia.
   Po zdaniu egzaminu od razu dostałem papier potwierdzający ten fakt,poszedłem z nim do pracodawcy.Pracodawca zaaplikował od razu po plastik-który dostałem po około 4 dniach.

  • Punisher
   23 grudnia 2014, 14:01

   Jak to się stało, że zniknął mój komentarz...??

  • Roman
   7 stycznia 2015, 17:14

   1. Mógł by mi ktoś wyjaśnić następującą rzecz: czy po zdaniu egzaminu można samemu wyrobić Green Card? Bo w poprzednich komentarzach napisane jest, że to pracodawca aplikuje o kartę. W każdym ogłoszeniu o pracę napisane jest, że wymagają karty CSCS. Proszę o wyjaśnienie ;)

   2. Chcąc zdawać egzamin trzeba mieć adres zamieszkania w UK?

  • Cscs
   3 maja 2015, 10:28

   witam mamy karte czerwona na pol roku,co zrobic zeby otrzymac karte niebieska,wystarczy rekomendacja angielskiego pracodawcy?

  • Grzegorz
   10 sierpnia 2015, 21:48

   mam białą kartę czy w ramach tej karty mogę wykonywać zawód cieśli/zbrojarza... jeśli nie to czy okazując referencje zmienią mi kolor plastiku oczywiście za opłatą... ???

  • Ala
   14 sierpnia 2015, 16:10

   Aby pracować jako cieśla potrzebuje Pan karty niebieskie, aby ją otrzymać należy zdać specjalny egzamin:

   http://www.cscs.uk.com/card-type/skilled-worker/

   To, czy pracodawca zechce zatrudnić Pana z białą kartą zależy od niego.


   Rodzaje kart może Pan znaleźć tutaj:

   http://www.cscs.uk.com/applying-for-cards/types-of-cards/

  • Woookie
   30 sierpnia 2015, 19:27

   mam pytanie wyjeżdżam za miesiąc do Londynu ,będę musiał wyrobić kartę cscs. mam nowy dowód osobisty gdzie nie ma adresu zameldowania.czy to może byc problem?paszport sjest nie ważny od paru dni

  • Poradnik
   1 września 2015, 11:54

   Brak meldunku nie ma znaczenia, ważny będzie adres w UK

  • Bogo
   10 października 2015, 09:07

   juz zglupialem wczoraj zdawalwm na cscs musialem zdawac dwa egzaminy jeden w jezyku angielskim nie zaliczony drugi z tlumaczem polskim zaliczony pierwszy toH&S in a construction environment drugi to emergency procedures and first aid nie rozumiem dlaczego sa one podzielone i nie mozna zdawac z lektorem pierwszego w 2008 zdawalem tylko jeden i bylo ok

  • Irek
   30 listopada 2015, 17:05

   co robimy po uplywie terminu waznosci karty cscs? powtony egzamin?

  • Cscs-pl
   1 grudnia 2015, 21:57

   DO~Bogo: niestety od lipca 2014 roku trzeba zdawać egzamin na karte oraz szkolenie jednodniowe, ktore tez moze sie konczyc testem. Jak cos zapraszam na priv, bo byc moze nie musisz starac sie o zielona karte, byc moze inny kolor karty mozesz wyrobic i nie bedziesz musial zdawac egz / testu w jezyku angielskim

   DO~Irek: w przypadku odnowienia karty należy powtórnie zdać egzamin CSCS i złożyć wniosek o kartę - odnowienie polega na tym samym tescie...

   Pozdr,
   Karta-CSCS.pl

  • Posiadacz CSCS i CCDO
   30 sierpnia 2016, 06:57

   45 lub 60 minut nie nie zdalem obydwa testy ale czas na rozwiazanie tych 50 pytan jest taki sam 45 minut jedyna roznica poza pytaniami jest taka ze tylko CSCS mozna zdawac w dowolnym jezyku reszta tylko angielski i walijski.Decydujacym sie na testy zycze powodzenia👍

  • Sky draw
   13 grudnia 2016, 12:51

   To i ja mam pytanie. Jeżeli mam założoną firmę w UK i będę świadczył usługi malarskie dla innych firm to też muszę sobie taką kartę wyrobić ?

  • Mariusz
   5 stycznia 2017, 20:15

   Witam,
   Wlasnie zdałem egzamin cscs health and safety i nie mam pojecia co dalej. Noe wiem jak aplikowac o ta kartę. Interesuje mnie zwykla karta zielona robotnicy. Nie wysylal mnie pracodawca robie to w swoim zakresie bo nie pracuje narazie w zawodzie i nie mam kwalifikacji.
   Prosze o pomoc

  • Patryk
   10 stycznia 2017, 19:09

   ~Mariusz
   Jesli chcesz samodzielnie aplikowac o wydanie cscs musisz zadzwonic na infolinie citb. Pani konsultant zada ci kilka pytan (kiedy i gdzie zdawales test, imie, nazwisko, na jaki adres ma byc wyslana karta). Pozniej podajesz jej numer swojej karty debetowej/kredytowej i wszystkie potrzebne informacje z tym zwiazane. Citb kasuje cie 30£ i na nastepny dzien wysylaja do ciebie plastikowa karte na wskazany adres. Panie sa mile i chetnie sluza pomoca ale dodzwonic sie do nich nie jest latwo wiec zycze powodzenia.

  • Plutek
   17 stycznia 2017, 08:29

   Witam gdzie mogę zdać egzamin CSCS w języku polskim .Gdzie mam się zgłosić

  • Georgieeeee
   8 listopada 2018, 17:18

   Siema, ja mam znowu pytanie z innej beczki. Mam dyplom technika budownictwa, logicznym jest że muszę wyrobić kartę CSCS żeby zacząć pracę w firmie budowlanej... Ale tak jakby moje papiery to karta CSCS i dyplom HNC razem wzięte - mam na myśli, że pracodawca wtedy tak naprawdę widzi moje kwalifikacje w pełni. Więc tak naprawdę muszę wyrobić sobie sama obie rzeczy albo znaleźć firmę która mi w tym pomoże... Tak jestem baba, wiem potrzebuję duuuuużo szczęścia...

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.09.2023
  GBP 5.3020 złEUR 4.6069 złUSD 4.3269 złCHF 4.7752 zł
  Reklama