Studia eksternistyczne

9 marca 2013, Londynek.net, Brak komentarzy00
Studia eksternistyczne

Jak najbardziej można połączyć pobyt na Wyspach ze studiami na uczelni w kraju, ponieważ coraz więcej uniwersytetów i szkół wyższych w naszym kraju oferuje eksternistyczny tryb studiów.

Studia eksternistyczne polegają na tym, że studenci nie muszą uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych. Mają jednak prawo brać udział w zajęciach, a dodatkowo przysługują im też konsultacje z wykładowcami z każdego przedmiotu.

Do egzaminów przygotowują się jednak we własnym zakresie. Oznacza to, że we własnym zakresie kontaktują się z wykładowcami, sami dbają o to, by być na bieżąco z programem wybranych przedmiotów oraz o to, by zdobyć materiały potrzebne do zdania egzaminów.

Jakie są zalety takiego studiowania? Największą jest to, że uczysz się sam. Tryb nauki, liczba godzin w tygodniu, które poświęcimy na naukę a także ilość materiałów, z których skorzystamy przygotowując się do egzaminów – to wszystko zależy tylko od nas. Uczysz się, kiedy chcesz i jak chcesz, mogąc sobie pozwolić na jednoczesne rozwijanie kariery zawodowej, podróże czy rozwijanie pasji.

Eksterniści muszą się borykać z pewnymi problemami. Sami muszą układać plan studiów, zgłaszać się do poszczególnych wykładowców, sami muszą dbać o to, by mieć wszystkie potrzebne materiały i by się uczyć. Są to więc studia, które dają bardzo dużą swobodę, ale które wymagają od studenta dobrej organizacji i zaangażowania. Co więcej, często od eksternistów wymaga się więcej, ponieważ uważa się, że być może nie wiedzą tyle, co studenci dzienni.

Czy można eksternistycznie studiować wszystko?

Oferta studiów eksternistycznych jest bogata. Nie można na pewno studiować w ten sposób na każdym kierunku – szczególnie na tych, które nastawione są mocno na zajęcia praktyczne. Dlatego, eksternistycznie można studiować prawo, ekonomię, zarządzanie i marketing, filologię, politologię czy geografia, ale kierunki wymagające ćwiczeń, takie jak medycyna czy różne kierunki politechniczne będą musiały pozostać poza zasięgiem eksternisty.

Jednak mimo tego, iż niektórych kierunków nie da się studiować eksternistycznie i mimo tego, że studia tego typu wymagają dużego nakładu pracy, dla tych, którzy nie uczęszczając na zajęcia, mają w sobie wystarczająco dużo samozaparcia, by uczyć się samodzielnie, studia eksternistyczne mogą być wyborem idealnym.

Warto zapoznać się ofertami polskich uczelni wyższych:

Uniwersytet Jagielloński

Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Warszawski

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (0)


Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.

BądĽ pierwszy! Podziel się opinią

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama