Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?

Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?
Przed spotkaniem przeczytaj swoje własne CV i zastanów się, co chcesz powiedzieć potencjalnemu pracodawcy. (Fot. Thinkstock)
Jeśli zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną oznacza to, że pomyślnie przeszedłeś pierwszy etap rekrutacji.
Reklama
Reklama

Przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej jest bardzo ważne. To pierwsze spotkanie z pracodawcą i  daje możliwość zrobienia na nim  jak najlepszego wrażenia. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca ma szansę osobiście sprawdzić, czy nadajesz się na proponowane stanowisko, warto jest więc solidnie się do niej przygotować.

Przed spotkaniem przeczytaj swoje własne CV i zastanów się, co chcesz powiedzieć potencjalnemu pracodawcy. Koniecznie zabierz ze sobą wszystkie certyfikaty, dodatkowe dyplomy czy referencje – będą one dodatkowym potwierdzeniem Twoich umiejętności oraz informacji zawartych w CV.

Nie można przygotować się na wszystkie pytania, jakie może zadać nam przyszły pracodawca, ale można zorientować się, na jakiego typu pytania powinniśmy się nastawić. Na pewno trzeba przygotować się na pytania dotyczące edukacji oraz dotychczasowego doświadczenia, a także o plany zawodowe i oczekiwania odnośnie posady, o jaką się ubiegasz.

Standardowe pytania

  • Przyszły pracodawca może zapytać Cię, dlaczego chcesz pracować w tej firmie – warto więc zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi firmy i pokazać, że nasz wybór jest świadomy i że znamy markę.
  • Na pytanie dotyczące Twoich motywów odnośnie odejścia z dotychczasowej firmy, pod żadnym pozorem nie odpowiadaj krytykując czy oczerniając pracodawcę.
  • Innym typem pytań, który bez wątpienia pozwoli Ci się zareklamować, to pytania dotyczące Twoich zalet i wad, sukcesów i porażek. Dobrze poprzeć wypowiedź przykładami, pokazać, że nasze zalety mają odzwierciedlenie w pracy. Nie wypowiadaj się na swój temat negatywnie - opowiedz o tym, jak udało Ci się przezwyciężyć słabości.

 Nie bój się pytać

Pamiętaj, że Ty też masz prawo zadawać pytania. Warto wtedy zabłysnąć trafnymi uwagami, a pytania powinny być związane ze specyfiką pracy czy możliwościami rozwoju. Warto zorientować się na rynku pracy, zdobyć informacje o świadczeniach czy czynnikach pozapłacowych, które mogą zwiększyć wynagrodzenie. Warto zapytać więc o to w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

 Zachowanie

W czasie rozmowy ważne jest nie tylko to, co mówimy, ale także to jak się zachowujemy – pamiętajmy, by patrzeć na rozmówcę, ponieważ unikanie wzroku drugiej osoby, może zostać odebrane jako objaw nieszczerości lub braku pewności siebie. Nie powinieneś zbyt energicznie gestykulować, a Twój głos powinien być stonowany.

 Koniecznie trzeba także zadbać o odpowiedni wygląd: przede wszystkim powinien być schludny. Dla pracodawcy to sygnał, że kandydat to osoba solidna, zorganizowana i dokładna. Niestety, zniechęcić mogą niebieskie włosy czy kolczyk w nosie tak samo jak zabłocone buty.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat rozmowy kwalifikacyjnej? Zajrzyj tutaj.

    Komentarze
    • Dawid mieczkowski
      10 grudnia 2009, 16:15

      Dla kogo to jest poradnik ? Dla typowego buractwa z Polski w UK ? Kazda osoba, ktora potrafi zbudowac zdanie podwojnie zlozone, wie czego moze sie spodziewac na rozmowie kwalifikacyjnej.
      Stawiamy na ilosc, a nie na jakosc ?
      Pieknie.

    Dodaj komentarz
    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama