Jak napisać dobre CV?

11 czerwca 2018, Londynek.net 210
Jak napisać dobre CV?
CV to informacja o kandydacie, a nie popis zdolności literackich. (Fot.Thonkstock)

Jak stworzyć CV, które przykuje uwagę potencjalnego pracodawcy? Jakie informacje powinno zawierać? I czy faktycznie ma ono aż tak duże znaczenie w procesie rekrutacji?

CV to jeden z kluczowych elementów procesu rekrutacji, nie może więc być do niego żadnych zastrzeżeń. Dokument tego typu nie może zawierać żadnych błędów ortograficznych czy literówek. Na jego napisanie możesz poświęcić tyle czasu, ile potrzebujesz, powinien więc być napisany bezbłędnie.

Niechlujność często pociąga za sobą odrzucenie kandydatury. Warto więc sprawdzić CV kilka razy, a także dać komuś do przeczytania – osoba trzecia oceni dokument, a być może sprawdzi Twój angielski.

Zadbaj o to, aby życiorys był przejrzysty. Należy unikać długich zdań i rozwlekłych opisów – CV to informacja o kandydacie, a nie popis zdolności literackich. Forma powinna być więc przejrzysta, aby najważniejsze fakty były dobrze widoczne, a cały dokument nie powinien być dłuższy niż dwie strony A4.

Warto pamiętać, że w Wielkiej Brytanii do życiorysu nie załącza się zdjęcia, co pozwala pracodawcom na większą obiektywność.

Bardzo istotną zasadą pisania życiorysu jest nieumieszczanie nieprawdziwych informacji. Jeżeli przejdziesz do dalszego etapu rekrutacji, możesz być pewien, że Twoje CV będzie zweryfikowane i jakiekolwiek kłamstwo wyjdzie na jaw – a to na pewno nie zachęci pracodawcy do zatrudnienia kandydata.

Co powinno znaleźć się w CV:

1. Imię i nazwisko.
2. Numer kontaktowy i adres e-mail.
3. Narodowość.
4. Doświadczenie zawodowe.
5. Wykształcenie.
6. Zdolności i zainteresowania kandydata.
7. W CV nie trzeba podawać daty urodzenia.

Warto wyżej w CV umieścić Twoje mocne strony. Jeśli nie masz kompletnego wymaganego wykształcenia, ale od lat pracujesz już na stanowisku jak to, o które się ubiegasz, warto najpierw zamieścić informacje o doświadczeniu zawodowym, a niżej - o wykształceniu.


Na końcu życiorysu, należy umieścić zdanie „References available on request”, ponieważ na początkowym etapie pracodawca nie jest jeszcze zainteresowany referencjami, ale należy dać do zrozumienia, że z chęcią mu się je udostępni.

Więcej informacji znajdziesz tutaj, a także na stronie rządowej "Doradztwo zawodowe".

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (2)


~Folia

sama wiem po sobie ze niechlujne cv odstrasza pracodawcow, zreszta mnie tez by odstraszalo wiec nie wiem czemu dostarczalam takie cv. Na szczescie zmadrzalam i sie postaralam, dobrze zlozylam dane wzielam jakies wzory cv bodajze ze strony www.wzory-cv.org , tak zeby wygladalo to profesjonalnie i w koncu sie udalo

~StudentLondon

W CV nie trzeba tez podawac narodowosci. Nie wiem kto pisal ten artykul. Ludzie jestescie w Anglii, wiec nie szukajscie tego typu porad na stronach polskich gdzie nie dosc, ze informacje sa z drugiej reki to jeszcze zle.

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama