Menu

Żółtaczka

Żółtaczka
Żółtaczka jest powszechna wśród niemowląt i przez większość czasu kompletnie niegroźna.
Reklama

Przyczyny

Żółtaczka jest powszechna u noworodków, ponieważ ich wątroby są słabo rozwinięte. Wątroba to bardzo ważny organ. Jedną z jej funkcji jest wydalanie z organizmu żółtej substancji chemicznej, zwanej bilirubina.

Bilirubina występuje w żółci i powstaje przy rozpadzie czerwonych krwinek, które transportują tlen po całym organizmie. Organizm przeważnie pozbywa się bilirubiny z krwiobiegu, przepuszczając ją przez wątrobę do nerek, skąd jest wydalana. Jeżeli bilirubiny jest zbyt dużo we krwi lub jeśli wątroba nie może pozbyć się jej z jakiegoś powodu, może to prowadzić do żółtaczki.

Wiele niemowląt, zwłaszcza karmionych piersią, jest zakażonych żółtaczką przez pierwsze dwa tygodnie od narodzin. Jest to zazwyczaj normalne zjawisko i zupełnie nieszkodliwe dla dziecka. Twoja położna lub pielęgniarz środowiskowy sprawdzą, czy Twoje dziecko ma żółtaczkę i być może zalecą testy krwi. Jeżeli poza tym dziecko ma się dobrze i przyjmuje pokarm, jego mocz jest bezbarwny, a stolec nie jest jasny, nie ma powodu do obaw.

Jeżeli Twoje dziecko po dwóch tygodniach nadal ma żółtaczkę lub jeśli kolor moczu jest ciemny, lub stolec jest jasny, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

* Więcej informacji na temat żółtaczki na stronie Child Liver Disease

* Program zdrowego początku życia (Healthy Start scheme)

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 26.01.2021
  GBP 5.123 złEUR 4.550 złUSD 3.751 złCHF 4.218 zł
  Reklama