Menu

Wymogi zdrowotne dla kierowców

Wymogi zdrowotne dla kierowców
Kierujący pojazdem musi spełniać warunki medyczne. (Fot. Thinkstock)
Problemy ze zdrowiem mogą mieć negatywny wpływ na prowadzenie pojazdu. Jeśli je masz, powinieneś poinformować o tym fakcie Driver and Vehicle Licensing Agency (DVLA).
Reklama

Powinieneś także podać szczegóły schorzeń, na które cierpiałeś od wydania prawa jazdy. Niepoinformowanie Driver and Vehicle Licensing Agency w tej sprawie jest wykroczeniem i jest karane mandatem do wysokości około £1 000.

Kierujący pojazdem musi spełniać warunki medyczne, aby móc prowadzić samochód. Jeśli lekarz, na podstawie badań zaleci, że właściciel prawa jazdy nie powinien prowadzić samochodu, prawo jazdy powinno być oddane na czas leczenia lub niezdolności do prowadzenia samochodu.

 Dobry stan zdrowia

Wszystkie wnioski o wydanie prawa jazdy zawierają serię pytań dotyczące aktualnego stanu zdrowia. Wniosek powinien zostać wypełniony i wysłany do DVLA. Do wniosku może zostać załączony raport od lekarza (w przypadku zatrzymania prawa jazdy), który może pomóc DVLA w szybkim wydaniu decyzji. Jeśli posiadasz prawo jazdy i cierpisz z powodu złego stanu zdrowia lub niezdolność do prowadzenia pojazdu powinieneś jak najszybciej poinformować o tym fakcie DVLA, nie czekając do wygaśnięcia bieżącego pozwolenia lekarskiego.

W linku poniżej możesz znaleźć listę schorzeń, które mogą mieć negatywny wpływ na Twoje możliwości jako kierowcy, a tym samym wpłynąć na to czy dostaniesz prawo jazdy:

 Lista schorzeń A-Z

Z DVLA można się skontaktować pocztowo - dokumenty można wysłać na adres:

Drivers Medical Group
DVLA
Swansea
SA99 1TU

a także poprzez e-mail (eftd@dvla.gsi.gov.uk), fax (0845 850 0095) lub telefon (0870 600 0301 od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 do 17:00 oraz w soboty od 8:00 do 13:00).

Po poinformowaniu DVLA o stanie zdrowia bądź stopniu inwalidztwa, doradcy medyczni DVLA podejmą decyzje czy spełniasz państwowe wymagania medyczne. Zgodnie z tą decyzją, prawo jazdy jest wydawane, unieważniane, bądź nie otrzymuje się zgody na wydanie prawa jazdy.

Kwestionariusz medyczny, którego używasz do informowania DVLA pozwala Ci na podanie szczegółowych informacji odnośnie Twojego stanu zdrowia i/lub stopnia inwalidztwa. Formularz pozwala także na udzielenie DVLA zgody do zażądania, od Twojego lekarza dodatkowych informacji.

Jeśli będzie taka możliwość, decyzja zostanie podjęta na podstawie podanych przez Ciebie informacji. Jednakże, w sytuacji, gdy zajdzie potrzeba doprecyzowania, doradca medyczny może:

 • skontaktować się z Twoim doktorem, bądź konsultantem medycznym,
 • zorganizować ci badanie przez wskazanego, lokalnego lekarza, konsultanta bądź specjalistę,
 • skierować Cię na ocenę umiejętności jazdy, badanie wzroku lub egzamin na prawo jazdy.

DVLA dokłada wszelkich starań, by przeprowadzić i zakończyć swoją ocenę tak szybko, jak to możliwe. Termin podjęcia decyzji, uzależniony jest od konkretnego przypadku, Twojego stanu zdrowia oraz zakresu informacji dodatkowych, które DVLA musi zdobyć.

Jeśli informacje, które przekazałeś DVLA, są wystarczające do podjęcia decyzji, to w 88% przypadków decyzja zostaje podjęta w przeciągu 15 dni roboczych.

Jeśli DVLA będzie potrzebować więcej informacji od Ciebie, Twojego lekarza bądź z innego źródła lub w przypadku aplikacji o prawo jazdy na ciężarówki oraz autobusy, w 85% przypadków decyzja zostaje podjęta w przeciągu 90 dni roboczych.

Gdy doradca medyczny będzie już dysponował pełnym wachlarzem informacji, zostanie podjęta decyzja odnośnie Twojego prawa jazdy, w oparciu o standardy medyczne związane z wydawaniem prawa jazdy. Możliwe warianty decyzji:

 • będziesz mógł zachować swoje prawo jazdy, bądź zostanie wystawione nowe,
 • może zostać wystawione prawo jazdy na czas jednego, dwóch lub trzech lat, jeśli doradca medyczny stwierdzi konieczność ponownych badań medycznych,
 • może zostać wystawione specjalne prawo jazdy, określające konieczność wyposażenia pojazdu w specjalistyczny układ sterowania, pozwalający na prowadzenie w przypadku twojego inwalidztwa,
 • Twoje prawo jazdy może zostać unieważnione lub aplikacja może zostać odrzucona. DVLA zdecyduje się na taką możliwość, tylko w sytuacji, gdy Twój stan zdrowia, będzie wskazywał na brak możliwości prowadzenia pojazdów - w oparciu o obowiązujące standardy medyczne związane z wydawaniem prawa jazdy.

Jeśli prawo jazdy zostanie unieważnione lub aplikacja zostanie odrzucona przez doradcę medycznego:

 • DVLA poinformuje Cię o powodach podjęcia powyższej decyzji, także o tym, kiedy możesz ponownie ubiegać się o prawo jazdy,
 • zostanie wysłana do Ciebie informacji odnośnie możliwości odwołania się od tej decyzji, do Magistrats Court, jeśli mieszkasz w Anglii lub Walii lub do Sheriff Court , jeśli mieszkasz w Szkocji.

Wytyczne odnośnie medycznych standardów sprawności fizycznej dostępne są dla wszystkich lekarzy. W związku z nimi, może być tak, że podczas jednej z wizyt, Twój lekarz doradzi Ci, żeby nie prowadzić pojazdu.

Jeśli zostaniesz poinformowany przez swojego lekarza, żeby nie jeździć, możesz oddać prawo jazdy do DVLA. Oddawanie prawa jazdy nie wymaga od DVLA sprawdzania Twojej sprawności fizycznej, potrzebnej do prowadzenia pojazdu. Jeśli badania zostały wcześniej przeprowadzone i okazało się, że nie spełniasz medycznych wymogów, by prowadzić samochód, Twoje prawo jazdy będzie musiało zostać cofnięte.

Jeśli chcesz dobrowolnie oddać uprawnienie do prowadzenia ciężarówki lub autobusu, lub chcesz je cofnąć dla celów ubezpieczeniowych, będziesz potrzebował formularza VOC99.

Wypełniony dokument można zwrócić pocztą, faksem lub e-mailem. Jeśli zdecydujesz się na wysłanie kwestionariusza e-mailem, powinieneś zwrócić uwagę, że nie jest to bezpieczny sposób komunikacji i że DVLA nie bierze odpowiedzialności za email, zanim nie zostanie on otrzymany.

Jeśli w przyszłości, po tym, jak oddasz prawo jazdy, będziesz ubiegał się o jego zwrot, będziesz musiał zrobić badania lekarskie. Jednakże do czasu ich wykonania prawo zapewnia możliwość jazdy zgodnie z ustawą the Road Traffic Act, 1988, paragraf 88. Oznacza to, że gdy tylko DVLA otrzyma Twój wniosek, możesz wznowić jazdę pod warunkiem, że spełnisz poniższe kryteria:

 • DVLA otrzyma ważny wniosek;
 • z powodów medycznych nie cofniesz lub nie odrzucisz albo nie zostanie odrzucone lub cofnięte Twoje prawo jazdy i spełnisz standardy medyczne, by móc prowadzić pojazd. Jeśli masz jakieś wątpliwości czy spełniasz standardy, powinieneś udać się do swojego lekarza przez wznowieniem prawa jazdy;
 • byłeś posiadaczem prawa jazdy GB lub Północnej Irlandii lub innego wymiennego dokumentu od 1 stycznia 1976;
 • trzymasz się warunków, które mogą dotyczyć Ciebie i Twojego prawa jazdy;
 • nie zakazano Ci prowadzenia pojazdu.
  Komentarze
  • Piotrek
   26 marca 2014, 15:32

   Czy formularz D4 może zostać wypełniony przez lekarza w Polsce?

  • Kierowiec
   24 czerwca 2014, 13:06

   Ciekawe pytanie.
   Myślę, że jedynie DVLA może na nie odpowiedzieć i nie wykluczone, że będą nad tym główkować. :)

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.01.2021
  GBP 5.110 złEUR 4.548 złUSD 3.747 złCHF 4.222 zł
  Reklama