Menu

Telefon komórkowy

Telefon komórkowy
Telefon komórkowy z brytyjskim numerem to jedna z pierwszych rzeczy, o którą warto zadbać po przyjeżdzie na Wyspy. (Fot. Getty Images)
Posiadanie telefonu komórkowego z angielskim numerem jest podstawą w Wielkiej Brytanii - przede wszystkim przy poszukiwaniu pracy. Można kupić telefon z kartą SIM, sam pakiet startowy lub zdecydować się na miesięczny abonament.
Reklama
Reklama

Wybór odpowiedniej taryfy

Czy kupujesz swój pierwszy telefon, czy szukasz sposobu na oszczędzenie na rachunkach, ważne jest, by wybrać odpowiednią taryfę pasującą do Twojego trybu życia. Operatorzy telefonii komórkowych oferują szeroki zakres planów taryfowych, które zawierają różną ilość bezpłatnych godzin oraz SMS-ów na każdy miesiąc. By wybrać opcję najlepszą dla siebie, pomyśl:

 • W jakich godzinach najczęściej rozmawiasz przez telefon: w ciągu dnia, czy po godzinie 19:00
 • Z której sieci korzystają Twoi znajomi? Jeśli są w różnych sieciach, zaoszczędzisz pieniądze upewniając się, że bezpłatne miesięczne rozmowy oferowane są do każdej sieci.
 • Ile miesięcznie wysyłasz SMS-ów? Jeśli zamierzasz wysyłać ich dużo, dowiedz się, które taryfy oferują najwięcej bezpłatnych SMS-ów miesięcznie.
 • Miej także oko na pojawiające się nowe oferty telefonii komórkowych. Twoja sytuacja może zmienić się w każdej chwili, tak że będzie Ci odpowiadać inny typ umowy. Plan taryfowy jest łatwiej zmienić, niż myślisz, więc nie wahaj się, jeśli sądzisz, że zaoszczędzisz przez to pieniądze.

Generalnie jest do wyboru kilka opcji. Można  wybrać:

 1. Telefon w systemie Pay As You Go, który w praktyce oznacza telefon komórkowy w przystępnej cenie oraz kartę SIM, którą możesz doładowywać, kiedy będziesz miał potrzebę.
 2. Sim Only - czyli samą kartę SIM, bez aparatu telefonicznego. W tym systemie można znaleźć naprawdę korzystne oferty, a sprawdza się on doskonale w przypadku osób, które mają już telefon.
 3. Telefon na kontrakt. Zwykle umowę podpisuję się na 12, 18, 24 lub 36 miesięcy i tutaj też operatorzy prześcigają się wzajemnie, jeśli chodzi o oferowane telefony i taryfy. Jednak przy zawieraniu umowy należy dokładnie ją przeczytać, gdyż jej zerwanie przed terminem może wiązać się z bardzo wysokimi opłatami.

Najbardziej popularni operatorzy w Wielkiej Brytanii to O2, EE, Vodafone i 3. Nowa marka EE to skrót od "Everything Everywhere".

Warto także zainteresować się ofertą Carphone Warehouse, gdzie zarówno w sklepach, jak i na stronie internetowej, można porównać ze sobą różne oferty.

Niebezpieczeństwa, jakie niesie pobieranie dzwonków na komórkę

Pobieranie dzwonków to bardzo popularna metoda personalizacji telefonu i dopasowania go do własnych potrzeb. Wszyscy widzieliśmy ogromną ilość reklam zachęcających nas do pobrania dzwonka, tapety czy nowej gry, lecz samo proste pobranie nie jest jedyną rzeczą, za którą zostanie pobrana opłata.

W niektórych przypadkach, gdy zamawiasz dzwonek, często zgadzasz się na wstąpienie do klubu, co oznacza, że możesz otrzymywać od tej pory SMS-y oferujące Ci więcej aplikacji do Twojego telefonu. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że za każdą wiadomość może być nakładana dodatkowa opłata.

Jeśli jednak naprawdę chcesz zamówić dzwonek z klubu, ważne jest, byś wiedział, jaka opłata zostanie naliczona za wszystko, co otrzymasz oraz w jaki sposób możesz anulować subskrypcję, jeśli nie chcesz już być członkiem klubu. Takie informacje znajdziesz na dole każdego ogłoszenia napisane małym drukiem. Jeśli masz problemy ze zrozumieniem ich, zapytaj kogoś o pomoc.

Używanie serwisów multimedialnych

Większość telefonów pozwala obecnie na dostęp do Internetu, umożliwiając sprawdzenie e-maili i surfowanie po stronach internetowych, gdy jesteś poza domem. Jeżeli myślisz, że to działa tak jak każda rozmowa telefoniczna, to jesteś w błędzie.

Koszta różnią się w zależności od planu taryfowego, lecz jeśli umowa o tym nie wspomina, mogą zostać na Ciebie nałożone opłaty w zależności od ilości informacji, którą odbierasz i wysyłasz za każdym razem, gdy łączysz się z siecią. Nawet przeglądanie tylko kilku stron może spowodować wzrost rachunku, którego się nie spodziewasz.

Jeśli jednak jesteś zdecydowany, by w ten sposób korzystać z telefonu, zorientuj się w taryfach, które zawierają informacje o korzystaniu z Internetu i WAP.

Otrzymywanie powiadomień

Większość operatorów telefonii komórkowej przesyła Ci najświeższe informacje lub wyniki meczy piłki nożnej jako tzw. powiadomienia.

Chociaż jest to usługa od Twojego operatora, opłaty pobierane są oddzielnie i nie zawsze są wliczone do oferowanej liczby bezpłatnych wiadomości tekstowych, które masz w umowie.

Jeśli nie chcesz dłużej otrzymywać powiadomień, upewnij się, że zrezygnowałeś z usługi. Jak to zrobić, dowiesz się od swojego operatora lub z ulotki.

Wiadomości multimedialne – MMS-y

Zabawnie jest przesyłać swoim przyjaciołom zdjęcia oraz filmiki, by poinformować ich, co u Ciebie. Ale należy pamiętać, że tego typu wiadomości nie są wliczone w bezpłatne SMS-y i naliczane oddzielnie.

W zasadzie, wiadomości multimedialne często kosztują dwa razy więcej niż zwykłe wiadomości tekstowe.

Jeśli uważasz, że prawdopodobnie będziesz z nich korzystał, dowiedz się, czy Twój operator telefonii komórkowej oferuje miesięczne pakiety. Pozwoli Ci to zaoszczędzić pieniądze na każdej wiadomości i zmniejszy rachunek.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.06.2021
  GBP 5.2617 złEUR 4.5306 złUSD 3.7349 złCHF 4.1601 zł
  Reklama