Menu

Stowarzyszenia mieszkaniowe w UK

Stowarzyszenia mieszkaniowe w UK
Housing Association oferuje wynajem mieszkania w bardzo przystępnych cenach. (Fot. Thinkstock)
Housing associations. RSL, czyli Registered Social Landlords to towarzystwo budownictwa mieszkaniowego i główny dostawca nowego budownictwa społecznego.
Reklama
Reklama

Registered Social Landlord jest terminem  dla landlorda, który jest zarejestrowany w Housing Corporation: większość to towarzystwa budownictwa społecznego. Istnieją również  fundusze, organizacje współpracujące i firmy.

RSL zarejestrowane są jako działalność gospodarcza, ale nie czerpią z tego zysków. Każda nadwyżka jest inwestowana ponownie w organizację, by utrzymać istniejące domy i pomóc sfinansować nowe.

W większości RSL są małe i obsługują mniej niż 250 domów. Jednak, największe (13% RSL) - obsługujące często ponad 2,5 tys. domów - posiadają 80% całego sektora mieszkaniowego. Wiele nowych RSL zostało utworzonych, by obsługiwać i rozwijać domy oddane im przez lokalne władze.

Wspólnoty i Samorząd Terytorialny sponsorują Housing Corporation, by zainwestować środki publiczne w RSL, oraz chronią te inwestycje, upewniając się, że lokatorom zapewnione są przyzwoite mieszkania oraz usługi. RSL dostaje środki na utrzymanie domów, które spełniają regionalne potrzeby. Przepisy regulują, że Housing Corporation musi upewnić się, że ludzie będą chcieli i będą w stanie wprowadzić się do ich domów, teraz jak i w przyszłości.
 

Ludzie zakwaterowani przez RSL są opisywani jako „będącymi w potrzebie", lecz kryteria przydziałów różnią się. Niektóre RSL, na przykład, specjalizują się w zapewnianiu domów tym, którzy potrzebują specjalnej pomocy, np. osobom niepełnosprawnym umysłowo lub mającym problemy narkotykowe. Wszystkie towarzystwa budownictwa społecznego muszą mieć opracowane pisemne zasady działania, co do oferowanych typów usług mieszkaniowych, kto może ubiegać się o przydział oraz w jaki sposób będą rozpatrywane kandydatury.

Możesz poprosić o wgląd w te zasady. Towarzystwa budownictwa społecznego większość mieszkań przydzielają potencjalnym lokatorom z urzędowych list oczekiwań, więc najlepiej jest najpierw skontaktować się z lokalnym wydziałem mieszkaniowym w Council. Zawsze możesz dowiedzieć się wszystkiego na stronie towarzystwa budownictwa społecznego.

Starając się o przydział takiego mieszkania możesz obrać dwie drogi. Złożyć podanie bezpośrednio do odpowiedniego towarzystwa budownictwa społecznego lub do lokalnego urzędu, który może wtedy 'nominować' Cię do otrzymania nieruchomości. W obu przypadkach, będziesz musiał wpisać się na listę oczekujących, która, w zależności od tego gdzie mieszkasz, może być bardzo długa.

Niektóre towarzystwa budownictwa społecznego nie będą rozważać Twojego podania, dopóki nie spełnisz określonych warunków. Może to być wymóg dotyczący wieku lub odnośnie Twojego dochodu, który może nie zgadzać się z procedurą przydziałów.

Możesz też bezpośrednio skontaktować się z towarzystwami budownictwa społecznego, by dowiedzieć się o ich polityce dotyczącej wynajmu domów. Sprawdź szczegóły o towarzystwach, zaglądając do Housing Corporation's Public Register (publiczny rejestr agencji rządowej Housing Corporation) lub rejestru Social Landlords na stronie internetowej agencji.

Jeśli mieszkanie nie zostanie Ci przyznane lub jesteś niezadowolony z decyzji, powinieneś rozważyć skontaktowanie się z urzędnikiem ds. skarg towarzystwa budownictwa społecznego, by złożyć formalną skargę. Jeśli już przeszedłeś tę procedurę i wciąż nie jesteś zadowolony z jej wyniku, następną akcją, jaką możesz podjąć, jest złożenie skargi do Independent Housing Ombudsman.

Poza wynajmem domów, RSL pomaga także ludziom nabyć ich domy na stałe. Program Right to Acquire (prawo do nabycia) daje uprawnionym najemcom z Registered Social Landlords prawo do kupna nieruchomości po zniżce. Możesz także zostać uprawniony do skorzystania z programu Social HomeBuy, który oferuje wykup udziałów Twojego domu po wartości rynkowej. Dokładne szczegóły o obydwu programach, zawierające informacje o tym, kto jest uprawniony do ich skorzystania, możesz znaleźć tutaj:

 • Right to Acquire - pomoc przy kupnie domu z towarzystwa budownictwa społecznego
 • Social HomeBuy program - posiadanie udziałów nieruchomości komunalnej lub z towarzystwa budownictwa społecznego
 • Niskonakładowe rodzaje własności - programy zakupu tanich domów znaleźć, korzystając z poniższych linków
  Komentarze
  • Madry
   12 maja, 11:41

   A po co wynajmowac, lepiej kupic swoje. Wynajmowanie to najwiekssza glupota. Nie rozumiem dlaczego ludzi eto robia dluzej jak 6 miesiecy.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 11.06.2021
  GBP 5.2040 złEUR 4.4723 złUSD 3.6759 złCHF 4.1043 zł
  Reklama