Sporządzenie testamentu

6 stycznia 2018, Londynek.net 110
Sporządzenie testamentu

Odchodząc, pozostawiamy po sobie nie tylko wspomnienia, ale i konkretne rzeczy: mieszkanie, samochód, biżuterię. O naszych dobrach warto rozmawiać z bliskimi i podjąć odpowiednie decyzje. Może się zdarzyć, że nagła choroba odbierze nam możliwość samodzielnego decydowania o osobistym majątku.

W świetle prawa nie ma obowiązku sporządzania testamentu, jest to jednak najlepszy sposób na to, aby Twój majątek przeszedł w ręce Twojej rodziny i przyjaciół w sposób dokładnie przez Ciebie określony. W przypadku gdy umrzesz nie pozostawiając testamentu, Twój majątek może być podzielony ze względu na obowiązujące prawo, a nie ze względu na Twoje życzenia.

Dlaczego istotnym jest sporządzenie testamentu?

Testament dokładnie określa, kto jest upoważniony do korzystania z Twoich nieruchomości i innych własności, jednym słowem majątku po Twojej śmierci. Istnieje szereg plusów sprzyjających sporządzeniu testamentu:

  • To Ty decydujesz, jak Twoja własność zostanie podzielona - bez testamentu to prawo decyduje o tym, kto dziedziczy co.
  • Jeśli tworzycie nieformalny związek (bez względu na fakt, czy jest to związek tej samej płci czy nie), możesz być pewien, że Twój partner będzie zabezpieczony.
  • Jeśli jesteś rozwiedziony, to Ty podejmujesz decyzję, czy zostawisz cokolwiek swojemu poprzedniemu małżonkowi.
  • Możesz być pewien, że nie zapłacisz więcej podatku spadkowego niż to jest konieczne.

Przygotowanie testamentu

Testament można napisać samodzielne, ale zaleca się, by skorzystać z pomocy prawnika. Istnieje szereg formalności, które należy spełnić, aby być pewnym, że sporządzony testament jest ważny w świetle prawa. Możesz także potrzebować porady prawnika w przypadku dalszych kwestii związanych z powstawaniem testamentu. Osoba taka poradzi Ci także w kwestii wysokości podatku od spadku.

Zgodnie z Twoim życzeniem prawnik może odwiedzić Cię w domu, szpitalu czy domu opieki.

Koszty całego procesu sporządzania testamentu u poszczególnych adwokatów mogą być różne w zależności stopnia zawiłości Twoich spraw oraz doświadczenia prawnika.

Prawnik nie jest jedyną osobą, która może pomóc Ci przy spisaniu testamentu. Możesz zgłosić się także do biura poradnictwa dla obywateli (CAB) oraz Age Concern.

* Przewodnik CAB przy sporządzaniu testamentu
* Wskazówki Age Concern przy sporządzaniu testamentu

Co powinno znaleźć się w testamencie

Zanim zabierzesz się do sporządzania testamentu lub wybierzesz się do prawnika, powinieneś zastanowić się nad tym, co chciałbyś zawrzeć w swojej ostatniej woli. Powinieneś rozważyć:

  • ile pieniędzy oraz jakie nieruchomości i inne dobra posiadasz;
  • kto według Ciebie powinien korzystać z Twojego majątku;
  • powinieneś zabezpieczyć dzieci poniżej 18 lat;
  • kto po Twojej śmierci zostanie wykonawcą Twojego testamentu, zagwarantuje spełnienie Twojej woli oraz zajmie się wszelkimi sprawami związanym z majątkiem.

Wykonawca testamentu jest osobą odpowiedzialną za przekazanie Twojego majątku. Możesz wyznaczyć go poprzez wskazanie na niego w testamencie. Także sąd może wyznaczyć kogoś, kto zajmie się tą kwestią.

Gdzie testament będzie bezpieczny?

Kiedy już sporządzisz testament, ważne jest byś znalazł dla niego bezpieczne miejsce. Ważne jest jednak, by oprócz Ciebie wiedział o nim jeszcze ktoś, choćby wykonawca testamentu, bliski przyjaciel czy krewny. Jeśli przy sporządzaniu testamentu korzystasz z pomocy prawnika, oryginał dokumentu zachowuje on - Ty otrzymujesz kopię. Jednak możesz poprosić o przekazanie Ci oryginału dokumentu.

Odświeżanie treści testamentu

Powinieneś korygować postanowienia zawarte w testamencie co 5 lat lub po każdym ważnym wydarzeniu w Twoim życiu, jak choćby zawarciu związku małżeńskiego, podjęciu decyzji o separacji, rozwiedzeniu się, urodzeniu się dziecka, przeprowadzeniu się. Każda zmiana musi być zaznaczana jako poprawka do testamentu lub poprzez sporządzenie nowego dokumentu.

Sporządzenie testamentu w Szkocji

Prawo w Szkocji różni się co do kwestii dziedziczenia od prawa w Anglii. Jeśli mieszkasz w Szkocji możesz sporządzić testament, kontaktując się z prawnikiem lub wybraną organizacją, jak choćby Age Concern Scotland lub biuro poradnictwa obywatelskiego.

Przewodnik po szkockich „Prawach dziedziczenia" wyjaśnia, co dzieje się, gdy ktoś umiera nie sporządziwszy wcześniej testamentu.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


Jurek Grześkowiak

testament można bez problemu napisać samodzielnie, trzeba tylko znaleźć miejsce gdzie można go przechować- można np. skorzystać z internetowego banku danych. dokument zostanie przekazany rodzinie już po 72h i nie będzie trzeba takiego testamentu szukać...

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama