Menu

Przygotowanie zawodowe w UK w klasach 10-11

Przygotowanie zawodowe w UK w klasach 10-11
Rozszerzone przygotowanie zawodowe jest główną częścią programu praktyka dla młodych, który jest obecnie oferowany przez coraz większą liczbę szkół. (Fot. Getty Images)
Prawdopodobnie będziesz uczestniczył w przygotowaniu zawodowym w którymś momencie klasy 10 lub 11. Jest to doskonała szansa na poczucie smaku prawdziwej pracy oraz możliwość uzyskania informacji jakich umiejętności będziesz potrzebował w świecie pracy.
Reklama
Reklama

Przygotowanie zawodowe: w jaki sposób może Ci ono pomóc

Przygotowanie zawodowe może być bardzo pomocne, jeżeli wciąż zastanawiasz się, jaki model kariery zawodowej wybrać. Miejsce pracy jest Twoją szansą na spędzenie czasu poza salą lekcyjną przy jednoczesnej możliwości przyuczenia się do poszczególnej pracy. Podczas pracy będziesz w stanie zobaczyć, jakich umiejętności poszukują pracodawcy oraz kiedy przeprowadzany jest nabór.

Dostaniesz także szansę, aby rozwijać swoją pewność siebie oraz umiejętność nawiązywania kontaktów. Ułatwi Ci to pracę z innymi ludźmi, studia wyższe, a także Twoją przyszłą karierę zawodową. Jeśli chodzi o szkoły, miejsca pracy są dostępne jedynie w klasach 10-11. Nie ma możliwości uzyskania miejsca pracy do czasu osiągnięcia wieku właściwego dla 10-11 klasy.

Rodzaje przygotowań zawodowych

Miejsca pracy w pełnym wymiarze godzin

Rodzaj przygotowania zawodowego, który najprawdopodobniej zostanie Ci zaoferowany to miejsce pracy w pełnym wymiarze godzin. Będziesz pracował w biznesie lub firmie przez 1-3 miesięcy zazwyczaj w identycznym wymiarze czasowym tak, jak inni ludzie, którzy tam pracują.

Rozszerzone miejsca pracy

Kolejnym rodzajem przygotowania zawodowego, które może zostać Ci zaoferowane jest rozszerzone miejsce pracy. Podczas tego rodzaju pracy będziesz spędzał jeden dzień każdego tygodnia w miejscu pracy przez wiele miesięcy.

Jeżeli uczęszczasz do szkoły średniej o praktycznym profilu takim jak: inżynieria lub sztuka i projektowanie, rozszerzone miejsce pracy może nawet być częścią twojego kursu.

Praktyka dla młodych

Rozszerzone przygotowanie zawodowe jest główną częścią programu praktyka dla młodych, który jest obecnie oferowany przez coraz większą liczbę szkół. Uczęszczasz do szkoły według zwykłego planu zajęć, przeznaczając klasach 10-11 50 dni na zdobywanie doświadczenia u pracodawcy, firmie organizującej ćwiczenia lub szkole wyższej. W tym czasie będziesz kształtował w sobie związane z pracą kwalifikacje takie jak narodowe kwalifikacje pracy (NVQs).

Jeśli ukończysz program, będziesz mógł szybciej iść w stronę praktyki w pełnym wymiarze godzin w wybranej przez siebie dziedzinie. Jednakże, będziesz mógł również zdecydować o pozostaniu w szkole lub szkole wyższej w pełnym wymiarze godzin.

Zapytaj swoich nauczycieli, czy praktyki dla młodych są dostępne w Twojej szkole.

Jak zorganizować sobie miejsce pracy?

Zazwyczaj to Twoja szkoła organizuje miejsca pracy oraz dba o to, aby wszelkie dokumenty zostały wypełnione poprawnie. Natomiast Ty będziesz potrzebny do zdecydowania o tym, w jakim sektorze chciałbyś pracować oraz co chciałbyś osiągnąć podczas pracy.

Zastanów się nad przedmiotami, których się uczysz oraz nad modelem kariery zawodowej, który chciałbyś wybrać w przyszłości. Następnie dowiedz się, czy Twoja szkoła ma już kontakt z firmą, która pasowałaby do twoich potrzeb. Jeżeli szkoła nie dysponuje ww. kontaktem, być może będzie w stanie zdobyć takowy. Jednakże, to zajmuje trochę czasu, więc zadbaj o to, aby dostatecznie wcześnie poinformować o swoich planach odnośnie miejsca pracy.

Jeżeli chcesz dodatkowej porady bądź chciałbyś dokładnie omówić to, co ma miejsce w czasie kiedy będziesz miał swoje miejsce pracy - porozmawiaj z nauczycielem od karier zawodowych bądź doradcą lub kimś z miejscowego biura wsparcia rządowego Directgov Young People.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Wykorzystaj maksymalnie swoje miejsce pracy: najlepsze wskazówki

Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać swoje miejsce pracy, jest kilka wskazówek, które powinieneś wziąć pod uwagę przed i po okresie pracy.

W trakcie pracy

Zapewne otrzymasz mentora bądź osobę nadzorującą Twoje miejsce pracy. Ta osoba, pierwszego dnia, zaznajomi Cię z panującymi zasadami oraz powie wszystko, co musisz wiedzieć, a także odpowie na wszelkie Twoje pytania. Osoba nadzorująca upewni się, czy aby na pewno rozumiesz zasady dotyczące ochrony zdrowia oraz bezpieczeństwa oraz Twoje obowiązki z tytułu podjęcia pracy.

Zapewne Twoja szkoła poprosi, aby prowadzić zapis przebiegu Twojej pracy, a więc pamiętaj, żeby zapisywać, co w ciągu dnia zrobiłeś oraz ewentualnie jakieś komentarze z Twojej strony.

Powinieneś także pamiętać, aby zachowywać się w sposób wykwalifikowany za każdym razem podczas pracy. Być może będą takie dni, kiedy będziesz miał niewiele do roboty lub ludzie, z którymi będziesz pracował będą zbyt zajęci, aby Ci wszystko tłumaczyć - bądź cierpliwy.

Po ukończeniu pracy

Gdy Twój czas pracy dobiegnie końca, przejrzyj notatki, które w jego trakcie zrobiłeś i pomyśl sobie, co osiągnąłeś i jak myślisz, ze Ci poszło. Powinieneś także oczekiwać jakichś komentarzy od Twojego pracodawcy. Jeśli jednak tego nie uczyni, upewnij się, że go o nie zapytasz.

Możesz również uznać za stosowne, aby dodać informację o Twoim miejscu pracy do twojego CV jeżeli rozważasz ubieganie się o pracę na czas wakacji bądź inną w niepełnym wymiarze godzin.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 05.08.2021
  GBP 5.3553 złEUR 4.5555 złUSD 3.8485 złCHF 4.2454 zł
  Reklama