Prawo do głosowania w Wielkiej Brytanii

19 lutego 2019, Londynek.net 100
Prawo do głosowania w Wielkiej Brytanii
Polacy mogą oddać swój głos w wyborach do władz lokalnych, władz ustawodawczych oraz na szczeblu europejskich wyborów parlamentarnych. (Fot. Getty Images)

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii mają prawo do głosowania w wyborach samorządowych i do Parlamentu Europejskiego. Wcześniej trzeba się jednak zarejestrować na liście wyborczej.

Prawo Polaków do głosowania w Wielkiej Brytanii

Jako obywatel Unii Europejskiej Polacy mogą oddać swój głos w wyborach  do władz lokalnych, władz ustawodawczych oraz na szczeblu europejskich wyborów parlamentarnych.

W wyborach powszechnych prawa do głosowania nie mają:

Obywatele Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem, że mogą głosować w wyborach do władz lokalnych, władz ustawodawczych oraz na szczeblu europejskich wyborów parlamentarnych

  • Obywatele wszystkich pozostałych państw za wyjątkiem Republiki Irlandii oraz państw Commonwealth
  • Osoby uznane przez sąd winnymi zarzucanych im czynów, za wyjątkiem osadzonych w więzieniach, podejrzanych, którym jeszcze nie udowodniono winy, osadzonych w areszcie domowym.
  • Osoby te mają możliwość głosowania, jeśli ich nazwiska znalazły się na listach wyborców
  • Osoby uznane za winne zarzutu korupcji lub innych nielegalnych działań związanych z wyborami na przestrzeni 5 lat
  • Osoby  chore umysłowo, jeśli w dniu wyborów nie były w stanie dokonać rozsądnego osądu

Rejestracja prawa wyborczego

Prawa do głosowania nie otrzymuje się automatycznie, nawet gdy płaci się podatki.

Po spełnieniu wszystkich warunków stawianych wyborcom, można zarejestrować się w lokalnym biurze rejestracji elektoratu. 

Raz zarejestrowany masz prawo do oddawania swojego głosu w różnego typu wyborach: do władz lokalnych, Parlamentu Szkocji, Walii oraz Północnej Irlandii, a także w europejskich wyborach parlamentarnych.

Informacje na temat wyborów, w których można głosować oraz terminy odbywania się poszczególnych z nich znajdują się na stronie internetowej  lokalnego biura rejestracji wyborczej.

Dlaczego warto głosować?

  1. Rejestracja na liście wyborczej to potwierdzenie Twojego adresu zamieszkania.
  2. Dzięki rejestracji lepsza będzie Twoja historia kredytowa, dla kredytodawców będziesz osobą wiarygodną,
  3. Czynny udział w życiu społecznym Wielkiej Brytanii może wpłynąć także na decyzję o przyznaniu brytyjskiego paszportu

Jak głosować?

Większość ludzi oddaje swoje głosy w specjalnie przygotowanych punktach wyborczych. Wyznaczone osoby sprawdzą tam zgodność   imienia i nazwiska głosującego z listą rejestracyjną wyborców, na którą wcześniej należało się zapisać. Na karcie do głosowania przy nazwisku wybranego przez Ciebie kandydata na karcie wyborczej stawiasz krzyżyk.

Co zrobić, gdy nie można stawić się osobiście w dniu wyborów?

Wówczas można zagłosować za pomocą poczty lub reprezentanta. 

Głosowanie poprzez wybranie zastępcy

Jeśli ktoś nie jest w stanie zagłosować osobiście, może wybrać kogoś, kto zagłosuje za niego. Nazywa się to zastępcze głosowanie.

Głosowanie za pośrednictwem poczty

Możesz oddać swój głos drogą pocztową. Więcej informacji na ten temat pocztowego oddawania głosu zdobędziesz w lokalnym biurze wyborczym. Takiej rejestracji można dokonać także drogą internetową.

Jeśli jesteś żołnierzem Armed Forces

Żołnierze, a także ich mężowie, żony, partnerzy odbywający służbę poza granicami kraju mają prawo zgłoszenia siebie jako wyborców poprzez złożenie deklaracji żołnierskiej. Taka deklaracja musi być odnawiana co 3 lata.

Jeśli przebywasz w Wielkiej Brytanii, masz prawo skorzystać z ww. opcji lub też zagłosować w tradycyjny sposób.

 
Dodaj wiadomość do:

Komentarze (1)


~Ktos

Jak zaglosowac na Polska liste do parlamentu europejskiego w UK? Z tego co wyczytalem trzeba sie takie prawa zrzec w angli na rzecz glosowania na liste angielska...

Dodaj komentarz


Reklama
Reklama
Reklama
Reklama