Menu

Prawa konsumenta w Wielkiej Brytanii

Prawa konsumenta w Wielkiej Brytanii
Warto pamiętać, że konsumenci mają swoje prawa. (Fot. Getty Images)
Towar nie spełnia Twoich oczekiwań, chcesz wymienić na inny albo zmieniłeś zdanie - każdy konsument w Wielkiej Brytanii ma do tego prawo. Podpowiemy, jak się chronić przed złymi praktykami handlowców.
Reklama
Reklama

Wszyscy robimy zakupy bez względu na to, gdzie mieszkamy. Nieważne czy kupujemy coś w małym sklepie, przez telefon, czy w sieci, zawsze mamy takie same prawa jako kupujący. Warto o tym pamiętać, aby móc je egzekwować.
 

Pomoc konsumencka

Strona internetowa pomocy dla konsumentów wspiera pomocą i radą konsumentów na terenie Wielkiej Brytanii. Pomoc skumulowana jest w kilku głównych tematach: wakacje, zakup urządzeń elektrycznych, korzystanie z usług agencji nieruchomości. Znaleźć można tam opisy konkretnych sytuacji: zakupy na kredyt, rzeczy podrobione, sprzedaż u akwizytora, a także wskazówki na temat pomocy praktycznej i w jaki sposób złożyć reklamację.

Biuro Uczciwego Handlu (OFT)

Biuro Uczciwego Handlu wydaje szereg publikacji, które mają pomóc konsumentom ustrzec się przed sprzedażą uliczną, zakupami od akwizytora oraz przez Internet.

Zapewnia porady specjalistów w takich dziedzinach jak: zakup komputera, używanego samochodu, przedłużenie gwarancji, korzystanie z usług lombardu, agencji sprzedających bilety oraz zakupy na aukcjach internetowych.

Standardy handlowe

Lokalne placówki dbające o przestrzeganie ustalonych standardów w handlu również służą pomocą konsumencką. Wiele z nich prowadzi indywidualne poradnictwo dla osób zamieszkałych na ich obszarze.

U nich można otrzymać także informacje o wszystkich wydziałach w Wielkiej Brytanii, które zajmują się przestrzeganiem standardów w handlu.

Ustawa o sprzedaży dóbr – dobra wadliwe

Wydział Handlu i Przemysłu (DTI) dysponuje pomocnymi wskazówkami prawnymi co do rzeczy wadliwych.

Znalezienie porady przez konsumenta

Załączony odnośnik pozwoli na wprowadzenie Twoich danych, w tym także miejsca zamieszkania, a następnie przekieruje na stronę internetową lokalnych organów władzy, gdzie będziesz mógł zdobyć szersze informacje.

Naciągnięcia i ostrzeżenia

Biuro Uczciwego Handlu (OFT) publikuje informacje na temat aktualnych naciągnięć obecnych w Internecie, nieuczciwych promocji przesyłanych pocztą lub poprzez sprzedaż bezpośrednią w Twoim domu.

Powiadamianie o nieuczciwych praktykach handlowych

Powiadamianie o nieuczciwych praktykach handlowych zostało zapoczątkowane przez placówki lokalne dbające o uczciwy handel, by zachęcić ludzi do informowania o zauważonych praktykach nieuczciwego handlu, jak choćby cowboyów budowlanych, akwizytorów, ludzi sprzedających rzeczy podrobione, rekinów pożyczkowych, ludzi proponujących nieuczciwe konkursy czy nieuczciwe oferty pracy.

Nadużycia finansowe

Urząd zajmujący się usługami finansowymi (FSA) wydaje najbardziej aktualne wiadomości na temat nadużyć i oszustw, jak również ostrzeżenia na temat niebezpieczeństw, którymi konsument może spotkać się w świecie usług finansowych.

Zwrócenie produktu

Placówki dbające o utrzymanie standardów w handlu dysponują aktualnymi listami rzeczy, których zwrot jest możliwy oraz wymaganiach bezpieczeństwa, jakie powinni spełnić producenci, gdy zauważą, że produkowane przez nich produkty są wadliwe lub występują pewne problemy związane z użytkowaniem tych rzeczy.

Zgłoś nielegalny handel uliczny

Załączony odnośnik pozwoli Ci na wprowadzenie Twoich danych, w tym także miejsca zamieszkania, a następnie przekieruje Cię na stronę internetową lokalnych organów władzy, gdzie będziesz mógł zdobyć szersze informacje.

Usługi i produkty finansowe

Urząd zajmujący się usługami finansowymi (FSA) wydaje informacje dla konsumentów na temat zarządzania finansami, ubezpieczeń, środków emerytalnych, związanych z hipoteką, inwestycjami oraz oszczędnościami.

Na ich stronie internetowej można skorzystać z kalkulatora budżetu, a także opłat hipoteki. Znajdują się tam również tabelki porównawcze dla produktów rynku finansowego, jak rachunki oszczędnościowe, ISA, dotacje, renty i inne.

Zarządzanie roszczeniami i zażaleniami

Od kwietnia 2007 roku oferowanie komuś pomocy przy uzyskaniu pieniędzy z roszczenia takich dziedzinach jak uszczerbek na zdrowiu czy też finansowaniu nieuczciwego sprzedawcy, by mógł pracować bez pozwolenia jest przestępstwem. By móc sprawdzić, czy dana osoba posiada autoryzację oraz by zgłosić zażalenie na tych pracujących niepoprawnie, skorzystaj z poniższego odnośnika o „wynagradzaniu zażalenia". Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało poradnik o istotnych regulacjach prawnych "Regulacje dotyczące zażaleń: co musisz wiedzieć".

Kredyty i długi

FSA wyjaśnia kwestie takie jak rachunek kredytowy oraz wyrównawczy. Odpowiada również na najczęstsze pytania związane z tym tematem. Możemy zasięgnąć także informacji na temat pożyczania oraz długów.

Bezpieczeństwo żywności

Agencja zajmująca się określaniem standardów dla żywności na swojej stronie internetowej zamieszcza informacje na temat ubezpieczenia żywności, jej oznaczania oraz zdrowego odżywiania się.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 03.08.2021
  GBP 5.3305 złEUR 4.5533 złUSD 3.8315 złCHF 4.2366 zł
  Reklama