Menu

Powrót do szkoły po wakacjach

Powrót do szkoły po wakacjach
Dzieci w Wielkiej Brytanii na początku września po wakacjach wracają do szkół. (Fot. Getty Images)
Dzieci na Wyspach na początku września wracają do szkoły, a wiadomo - nauka kosztuje. Jednak rodzice, którzy mają niskie dochody, mogą ubiegać się o pomoc dotyczącą na przykład transportu do szkoły lub posiłków.
Reklama

Primary School, czyli szkoła podstawowa w Wielkiej Brytanii jest jednym z dwóch etapów kształcenia obowiązkowego w Szkocji, Anglii, Walii, czy też Irlandii Północnej. 

Dzieci powinny zacząć szkołę w pierwszym trymestrze, który zaczyna się po ich 5 urodzinach, czyli 31 sierpnia, 31 grudnia lub 31 marca. Muszą pozostać w szkole do ostatniego piątku czerwca roku, w którym skończą 16 lat.

Wakacje i święta w szkołach w Wielkiej Brytanii

W państwowych szkołach podstawowych o terminach przerw wakacyjnych i dniach wolnych od nauki decydują lokalne władze lub organ zarządzający szkołą. Natomiast placówki prywatne same decydują, kiedy dzieci nie muszą iść do szkoły, a terminy mogą się różnić od tych ustalonych  przez szkołay państwowe, które w wielu przypadkach znajdują się w tym samym mieście.

Aby dowiedzieć się więcej o terminach przerw wakacyjnych i świątecznych, kliknij tutaj i wpisz kod pocztowy placówki, do której uczęszcza Twoja pociecha. 

Dojazd do szkoły

Jeśli dziecko mieszka daleko od szkoły, ma prawo do bezpłatnego transportu szkolnego.
W przeciwnym razie istnieje wiele sposobów na bezpieczną podróż  dziecka do szkoły, a wśród nich są tzw.  'walking buses' czy 'bike trains'.

Bezpłatny transport szkolny

Władze lokalne muszą zapewnić bezpłatny transport i dopilnować, aby dziecko dotarło na lekcje. W większości przypadków, to właśnie urzędnicy decydują, czy transport jest konieczny. Twoje dziecko jest automatycznie uprawnione do bezpłatnego transportu, gdy:

 • jest w wieku od 5 do 16 lat
 • szkoła, do której uczęszcza jest dalej niż tzw. "odległość ustawowego spaceru" -  czyli  dwie mile w przypadku dzieci poniżej 8 lat i trzy mile dla uczniów powyżej 8 lat. 

Tutaj możesz aplikować o transport do szkoły dla Twojego dziecka. 

Natomiast na tej stronie dowiesz się więcej na temat bezpłatnego transportu do placówki edukacyjnej. 

Pieszo lub rowerem bezpiecznie do szkoły

"Walking buses" oraz "bike trains" to bezpieczne opcje, dzięki którym dziecko dotrze na lekcje  - pieszo lub na rowerze -  pod nazdorem osoby dorosłej.

Są to "zdrowe alternatywy" dla podróży samochodem, autobusem i pociągiem. 

Pomoc w pokryciu kosztów mundurka szkolnego

W brytyjskich szkołach obowiązują mundurki. Można je kupić w samej szkole lub w wyznaczonych przez szkołę sklepach, takich jak: Asda czy Tesco.

Jeśli rodzice pobierają zasiłki lub posiadają niskie dochody, mają prawo do pomocy finansowej w zakresie pokrycia kosztów mundurka. Pomoc może przybrać formę dotacji lub talonów otrzymywanych od władz lokalnych. Aby dowiedzieć się, czy władze oferują pomoc, należy sprawdzić tutaj

To samo dotyczy bezpłatnych posiłków szkolnych. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie DirectGov. Natomiast, aby aplikować o bezpłatne posiłki należy zrobić to tutaj.

Opieka nad dziećmi po zajęciach

Jeśli potrzebujesz pomocy w zorganizowaniu opieki nad dziećmi po ich zajęciach szkolnych, możesz sprawdzić różne opcje w lokalnych serwisach informacyjnych. 

Więcej na temat funkcjonowania szkół w Wielkiej Brytanii można znaleźć tutaj.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.01.2021
  GBP 5.100 złEUR 4.547 złUSD 3.770 złCHF 4.229 zł
  Reklama