Menu

Podróż morska i rzeczna w Wielkiej Brytanii

Podróż morska i rzeczna w Wielkiej Brytanii
Poruszanie się drogą morską to jeden z najstarszych środków transportu. (Fot. Thinkstock)
Poruszanie się drogą morską to jeden z najstarszych środków transportu. Transport rzeczny, przemierzanie mórz i oceanów czy żeglowanie po jeziorach - wielu z nas, przynajmniej raz na jakiś czas, mierzy się z jedną z najpotężniejszych sił natury - wodą.
Reklama

Prom i statek rzeczny

Jeśli chcesz udać się za granicę lub uniknąć stania w korkach, możesz skorzystać z promu lub statku rzecznego które są dobrą alternatywą dla drogi, torów lub samolotu. Komunikacja międzynarodowa prowadzi z portów Wielkiej Brytanii do Francji, Irlandii, Hiszpanii, Belgii, Skandynawii oraz Holandii. Lokalne promy pływają na Wyspy Normandzkie, Wyspy Scilly, Wyspę Man oraz na Wyspy Szkockie.

Statki rzeczne działają w:

Kto jest odpowiedzialny za drogi wodne Wielkiej Brytanii?

Inland Waterways Branch będący częścią Marine and Waterways Division, który z kolei podlega Ministerstwu Środowiska, Żywności i Rolnictwa (Defra) jest odpowiedzialny za wody śródlądowe w Anglii i Walii. W Szkocji odpowiedzialna jest szkocka władza wykonawcza.

Ciałem przemysłowym wszystkich dróg wodnych na terenie WB jest Association of Inland Navigation Authorities (AINA). British Waterways, Environment Agency  są głównymi członkami AINA, a podlegają im samorządy lokalne.

Wynajem łodzi

Jeśli zdecydujesz się wynająć łódź, warto zajrzeć do Boating Handbook, która jest publikowana przez British Waterways oraz Environment Agency. Niezależnie od tego, czy wynajmujesz jacht, czy łódź rzeczną, pobierz kopię ze strony Association of Inland Navigation Authorities, aby dowiedzieć się na temat bezpieczeństwa, zachowania na łodzi oraz „przepisów drogowych".

Składanie zażaleń w sprawie transportu rzecznego i morskiego

Drogi wodne Wielkiej Brytanii są zarządzane przez British Waterways, Broads Authority, Environment Agency, samorządy lokalne i Maritime and Coast Guards Agency. Dowiedz się, jak i u kogo składać zażalenie w sprawie transportu wodnego. Każda firma ma własne procedury, których powinieneś przestrzegać. Warto jednak jak najszybciej złożyć pisemne zażalenie do odpowiedniej firmy.

British Waterways

British Waterways jest odpowiedzialne za ponad połowę wód śródlądowych na terenie WB. Zajmują się usługami i placówkami dostępnymi na drogach wodnych WB, włączając ścieżki holownicze i okolice, zbiorniki i budynki oraz ścieżki wymagające zezwolenia.

Często możliwe jest rozwiązać problem zażalenia, kontaktując się bezpośrednio z pracownikiem British Waterways. Jeśli jednak uważasz, że to zażalenie jest sprawą bardzo poważną lub jeśli nie zostałeś potraktowany w sposób satysfakcjonujący, British Waterways dysponuje dwuetapową procedurą reklamacyjną.

Przede wszystkim napisz do dyrektora naczelnego firmy, z którą wiąże się sprawa. Powinieneś otrzymać pisemne potwierdzenie otrzymania Twojej skargi, a w ciągu kolejnych 20 dni roboczych pełną pisemną odpowiedź. Jeśli wciąż nie czujesz się usatysfakcjonowany otrzymaną odpowiedzią, napisz do "central external relations team" - upewnią się oni, że zażaleniem zajmuje się osoba nie mająca bezpośredniego związku z firmą, której dotyczy sprawa. Ponownie, możesz się spodziewać pisemnej odpowiedzi w ciągu 20 dni pracujących od daty złożenia skargi.

Broads Authority

Broads Authority jest odpowiedzialne za konserwację, planowanie, rekreację oraz drogi wodne w Norfolk Broads.

Jeśli Twoje zażalenie dotyczy drogi wodnej lub zaproponowanej rozbudowy nadzorowanej przez Broads Authority, powinieneś skontaktować się z Broads Authority telefonicznie lub pisemnie. Powinieneś otrzymać pisemną odpowiedź w ciągu 10 dni. Odpowiedź będzie zawierającą wskazówki dalszego postępowania, w przypadku, gdy nadal nie jesteś zadowolony wynikami procedury.

Następnym krokiem będzie podążanie zgodnie z oficjalną procedurą zażaleniową, podczas której dyrektor recenzuje Twoje zażalenie i decyduje, czy powinno ono być podtrzymane. Jeśli zostanie podtrzymana, otrzymasz przeprosiny i, jeśli zajdzie potrzeba, informację na temat kolejnych działań które Broads Authority zamierza podjąć w celu załatwienia sprawy. Otrzymasz szczegółowe instrukcje mówiące, co masz zrobić, aby posunąć zażalenie na drugi etap, jeśli wciąż nie jesteś zadowolony z wyników lub jeśli Twoje zażalenie nie zostało podtrzymane.

Jeśli wciąż nie jesteś zadowolony z wyników postępowania w sprawie Twojego zażalenie, możesz je zgłosić do dyrektora naczelnego, który podejmie się dokonania bezstronnej oceny Twojego zażalenia (jeżeli tak zdecyduje, może skorzystać z pomocy odpowiedniego komitetu). Decyzja dyrektora naczelnego o podtrzymaniu (lub nie) Twojego zażalenia jest ostateczna.

Maritime and Coast Guards Agency

Jeśli chcesz złożyć zażalenie dotyczące bezpieczeństwa związanego z morzem lub marynarką na wodach WB, powinieneś skontaktować się z Maritime and Coast Guards Agency (MCA) - listownie lub telefonicznie.

Jeśli nie jesteś zadowolony z uzyskanej odpowiedzi, możesz napisać do działu obsługi klienta odpowiedniego biura w regionie lub do siedziby głównej w Southampton. Jeśli nadal nie otrzymasz zadowalającej Cię odpowiedzi, możesz napisać do dyrektora naczelnego MCA.

Inne drogi wodne

Jeśli droga wodna nie jest zarządzana przez żadną z wyżej wymienionych organizacji, najlepszym pomysłem będzie napisanie do dyrektora naczelnego zarządzającego tą drogą. Jeśli nie wiesz, kto to jest, skontaktuj się z samorządem lokalnym, aby uzyskać informacje na ten temat.

Dalsze kroki

Jeśli, po przejściu odpowiednich procedur, nadal jesteś niezadowolony, możesz skontaktować się z rzecznikiem praw obywatelskich, który może prowadzić dochodzenie w sprawie zażaleń dotyczących złego zarządzania przez władze zaangażowane w sprawę. Poinformuje Cię on o tym, czy może zająć się Twoim zażaleniem i może się skontaktować się z Tobą w celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji. Po sporządzeniu przez niego raportu otrzymasz jego kopię, zawierającą wyniki śledztwa.

Bezpieczeństwo na pokładzie

Niezależnie od tego, czy jesteś odpowiedzialny za samą łódź czy za swoich pasażerów, musisz zdawać sobie sprawę z tego, jakie podjąć kroki w celu zapewnienia sobie i innym bezpieczeństwa.

Zdobywanie licencji na łódź

Wszystkie łodzie znajdujące się na wodach WB muszą mieć licencję - Boat Safety Scheme. Program licencyjny daje pewność że łodzie spełniają warunki bezpieczeństwa (dotyczy to rzeczy takich jak paliwo, wentylacja, urządzenia gazowe/elektryczne, silniki wewnętrzne i zewnętrzne oraz instalacje elektryczne.

Wszystkie łodzie poza prywatnymi i używanymi jedynie do rekreacji muszą spełniać wszystkie warunki umieszczone na liście, aby otrzymać licencję. Prywatne łodzie rekreacyjne muszą spełniać około 75% tych warunków, aby dostać licencję; jest jednak zalecane, aby łodzie spełniały wszystkie wymagania bezpieczeństwa. Otrzymanie licencji oznacza, że Twoja łódź będzie sprawdzana co 4 lata przez zarejestrowanego egzaminatora Boat Safety Scheme.

Bezpieczna podróż

Oto kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa na pokładzie:

 • noś kamizelkę ratunkową,
 • zwracaj szczególną uwagę na dzieci,
 • nie wyskakuj z płynącej łodzi,
 • nie siadaj na dziobie łodzi,
 • nie próbuj zatrzymać łodzi rękami lub nogami,
 • nigdy nie zbliżaj łodzi śrubą w stronę osoby w wodzie.

 Jeśli zdarzy się wypadek:

 1. zatrzymaj się, kiedy tylko będzie to bezpieczne;
 2. wymień nazwiska, adresy i numery licencji łodzi ze wszystkimi, którzy brali udział w wypadku i z każdym, kto ma powody, aby żądać tych danych od Ciebie;
 3. skontaktuj się z władzami zarządzającymi drogą wodną, na której doszło do wypadku.

Marine Accident Investigation Branch (MAIB) prowadzi dochodzenia w sprawie wszystkich wypadków łodzi na terenie WB.

Wszystkie wypadki i większe obrażenia muszą zostać zgłoszone do MAIB w trybie natychmiastowym, a inne uszkodzenia w ciągu 14 dni. MAIB zbiera informacje i decyduje o tym, czy rozpocząć dochodzenie wstępne. Może to doprowadzić do pełnego dochodzenia.

Numer MAIB pod którym można zgłaszać wypadki to 023 8023 2527.

 Łodzie publiczne

Wszystkie łodzie publiczne na terenie Wielkiej Brytanii, np. promy czy statki rzeczne, muszą posiadać certyfikat na przewóz pasażerów. Ten certyfikat jest ważny przez 4 lata i wydawany przez Maritime and Coast Guard Agency tym łodziom i statkom, które zdały coroczny test bezpieczeństwa na wodzie.

Żadna łódź z więcej niż 12 pasażerami nie może poruszać się po wodach Wielkiej Brytanii bez tego certyfikatu.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel się opinią.
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 15.01.2021
  GBP 5.110 złEUR 4.548 złUSD 3.747 złCHF 4.222 zł
  Reklama